Do góry

Dodatki Przepis na:

Kwiaty akacji suszone na herbatkę

Kwiaty akacji suszone na herbatkę

Autor:

Przepisów i artykułów: 296 Ocena: 3046

Dodano:

Odsłon: 359

Suszone kwiaty akacji (robinii akacjowej) stosowane są do przyrządzania naparu. Kwiaty najlepiej suszyć na strychach, w szopach – szybko, aby nie czerniały. Ja też wysuszyłam kwiaty akacji, oddzielone od szypułek. Będę je dodawać jako składnik aromatyzujący do rozmaitych herbat, herbatek i innych napojów. Albo zaparzać same dla wzmocnienia, uspokojenia i poprawy pracy narządów wewnętrznych.

Składniki

  • kwiaty akacji (robinii akacjowej) - dowolna ilość
> 6 os. 30 min łatwe tanie

Przygotowanie

  1. Taka pospolita i wydawałoby się niepozorna roślina jak robinia akacjowa, znana powszechnie pod nazwą akacja – czy może przedstawiać sobą jakieś walory zdrowotne? Okazuje się, że tak. To surowce typowo flawonoidowe.

  2. Z kwiatów świeżych można sporządzać syrop i napar, analogicznie jak z kwiatów bzu czarnego i mniszka. Kwiaty suche stosowane są do przyrządzania naparu. W tym celu należy oderwać kwiaty od szypułek, ale nie trzeba wyskubywać samych płatków, jak w przypadku konfitury.

  3. Wysuszyć trzeba szybko i bez dostępu światła. Ja użyłam zwykłej suszarki do warzyw i grzybów, ale nastawionej na najniższą temperaturę.

  4. Działanie fitofarmakologiczne suszu z kwiatów akacji - przede wszystkim moczopędne, rozkurczowe na mięśnie gładkie układu moczowego i pokarmowego; uszczelniające i wzmacniające naczynia krwionośne, przeciwagregacyjne, rozszerzające naczynia, poprawiające krążenie krwi. Wzmagające wydalanie szkodliwych produktów przemiany materii, chlorku sodu i kwasu moczowego. Surowiec w postaci mocnych naparów i nalewki może obniżać ciśnienie krwi i działać uspokajająco na układ nerwowy wegetatywny i ośrodkowy.

  5. Kwiaty akacji znajdują też zastosowania kosmetyczne, a po więcej szczegółów zapraszam na blog.

Twoje notatki do przepisu

Komentarze do przepisu (1)

Ostatnio komentowane przepisy

Rozwiń Zwiń