Kochasz gotować?
Zarabiaj ze Smakerem na dodawaniu przepisów!
Budyń, kajmak, herbatniki i... zero pieczenia? Brzmi jak deser idealny. Budyniowiec bez pieczenia to jeden z tych przepisów, które urzekają swoją prostotą, a jednocześnie potrafią skraść serce smakiem. To ciasto jest kwintesencją domowej atmosfery i doskonale sprawdzi się o każdej porze roku. Szczególnie docenisz je, kiedy za oknem będzie gorąco i nie będziesz mieć ochoty na włączanie piekarnika.
To szybkie ciasto bez pieczenia z budyniem i herbatnikami składa się z wielu warstw. Każda z nich to zupełnie inny smak, choć pochodzi on z dość prostych składników. Nie musisz też włączać piekarnika ani spędzać dużej ilości czasu na przygotowania. Podstawą są herbatniki, kruche i delikatne. To one są podstawą wielu ciast, np. śnieżynki bez pieczenia. Najlepiej wybierz takie, które mają maślany smak. Nie masz takich pod ręką? Jako alternatywę wykorzystaj biszkopty typu savoiardi, bo są dość grube i długie.
Drugą warstwą jest gotowy słodki kajmak z puszki. Nie musisz właściwie nic z nim robić, od razu po otwarciu jest gotowy do rozsmarowania. Jeśli będzie mieć zbyt zbitą konsystencję, wystarczy chwilę go podgrzać (w puszce) w misce z gorącą wodą.
Kolejna warstwa to oczywiście krem budyniowy - aksamitny i słodki. Świetnie komponuje się z delikatnie suszonymi daktylami. Kiedy połączysz te wszystkie warstwy, stworzysz deser doskonały na każdą okazję. Zrobisz go na przyjęcie rodzinne, do niedzielnej kawy, a nawet jako ciasto na ostatnią chwilę. Budyniowiec bez pieczenia na herbatnikach nie wymaga też wielu składników. Wszystkie z nich znajdziesz w najbliższym sklepie.
Krem budyniowy to serce całego budyniowca bez pieczenia na herbatnikach - to on nadaje ciastu aksamitną konsystencję i przyjemnie mleczny smak, który tak dobrze komponuje się ze słodyczą kajmaku i maślanych herbatników. Wbrew pozorom przygotowanie go nie jest trudne, ale trzeba uzbroić się w trochę cierpliwości. Przede wszystkim zachowaj proporcje z naszego przepisu na budyniowca. Nie używaj tyle mleka, ile proponuje producent na opakowaniu. Wystarczy 500 ml na 2 budynie śmietankowe.
Kiedy już ugotujesz je w tradycyjny sposób, przełóż do miski i przykryj folią spożywczą tak, aby dotykała powierzchni. Odstaw do całkowitego wystudzenia, bo tylko zimny budyń dobrze połączy się z masłem.
Masło powinno mieć temperaturę pokojową, dlatego wyjmij je z lodówki co najmniej godzinę wcześniej i pokrój w kostkę, aby szybciej zmiękło. Ubij je mikserem na najwyższych obrotach przez kilka minut, aż stanie się puszyste, jasne i kremowe. To ważny etap, bo tylko dobrze napowietrzone masło sprawi, że cały krem będzie lekki.
Zacznij dodawać zimny budyń do masła małymi porcjami (np. po jednej łyżce), cały czas miksując. Dzięki temu krem nie zwarzy się i pozostanie jednolity.
Szybkie ciasto z budyniem bez pieczenia po złożeniu najlepiej przykryć i włożyć do lodówki na minimum 4-6 godzin. Idealnie będzie, kiedy minie cała noc, zanim zaczniesz je kroić. Dzięki temu smaki dobrze się połączą.
Budyniowiec bez pieczenia na herbatnikach przechowuj szczelnie w lodówce. Zachowuje świeżość przez 3-4 dni, choć najlepszy jest w ciągu pierwszych dwóch dni. Nie poleca się mrożenia, ponieważ krem na bazie budyniu i masła może się po rozmrożeniu zwarzyć i zmienić konsystencję.
Choć budyniowiec bez pieczenia na herbatnikach to pyszne, domowe i apetycznie wyglądające ciasto, możesz je podać w efektowny sposób. Posyp wierzch tartą czekoladą albo kakao. Możesz też dodać kilka listków melisy dla orzeźwienia i odrobiny naturalnego wyglądu. Warto też ułożyć na wierzchu karmelizowane orzechy albo płatki migdałów. Jeśli chodzi o owoce, to z kajmakiem i kremem budyniowym najlepiej komponują się banany.
Schab w sosie koperkowym to danie, które smakuje o każdej porze roku, ale naj...
Odsłon: 34162
Zupa z wiśni zerwanych prosto z drzewa, świeżych i dorodnych to smak naszego...
Odsłon: 1364
Paszteciki krucho-drożdżowe w tym przepisie inspirowane są smakami i tradycyj...
Odsłon: 113600
Schab w sosie koperkowym to danie, które smakuje o każdej porze roku, ale naj...
Odsłon: 34162
Zupa z wiśni zerwanych prosto z drzewa, świeżych i dorodnych to smak naszego...
Odsłon: 1364
Paszteciki krucho-drożdżowe w tym przepisie inspirowane są smakami i tradycyj...
Odsłon: 113600
Składniki
Pierwszym krokiem podczas przygotowywania budyniowca bez pieczenia jest zrobienie budyniu, który będzie bazą do pysznego kremu. W tym celu w rondelku umieść 350 ml mleka i podgrzewaj na wolnym ogniu. W tym czasie wymieszaj proszek budyniowy oraz cukier w pozostałych 150 ml mleka. Gdy podgrzewane mleko zacznie wrzeć, złap za rózg i ciągle mieszając, dodaj do niego rozmieszany budyń z cukrem. Całość zacznie szybko gęstnieć. Wówczas zdejmij rondelek z palnika, przełóż budyń do miseczki i odstaw do całkowitego wystudzenia.
W tym czasie wyjmij z lodówki masło, pokrój w kostkę i umieść w misce, by nabrało temperatury pokojowej. Pokrój w cienkie plasterki daktyl. Spód foremki wyłóż papierem do pieczenia, a następnie warstwą herbatników. Górę ciastek posmaruj cienko kajmakiem.
Gdy budyń będzie już zimny, zacznij za pomocą miksera ubijać masło. Rozpocznij od niewielkich obrotów i stopniowo je zwiększaj. Ubijaj tak długo, aż masło będzie mieć konsystencję białego puchu. Wówczas zacznij dodawać niewielkimi porcjami budyń. Całość wymieszaj do momentu zniknięcia grudek.
Gotowym kremem budyniowym posmaruj przygotowaną wcześniej warstwę herbatników i kajmaku. Górę posyp pokrojonymi daktylami, a następnie połóż herbatniki i kajmak. Czynności te powtarzaj aż do wyczerpania składników (uzyskasz najpewniej 3-4 warstwy kremu i odpowiednio 4-5 warstw ciastek i kajmaku). Pamiętaj, by na samej górze ciasta znalazła się warstwa herbatników i cienka warstwa toffi.