Kochasz gotować?
Zarabiaj ze Smakerem na dodawaniu przepisów!
Dzisiaj przychodzę do Was z przepisem na prosty, a mimo to efektowny deser, który przypomina wyglądem popularny owoc. Tym razem przygotujemy ciasto arbuz, czyli deser składający się z warstw zielonego biszkoptu, gładkiego kremu śmietankowego i owocowej galaretki z borówkowymi „pestkami”. Piękna, zielona podstawa ciasta jest wilgotna, przyjemnie słodka, z wyraźnymi nutami wanilii. Sam szpinak nie jest ani trochę wyczuwalny, a jedyne, co zdradza jego obecność, to kolor ciasta. Krem jest gładki i kremowy, a galaretka z owocami nadaje całości uroku i sprawia, że ciasto mocno przypomina wyglądem arbuza. Prosty, choć trochę czasochłonny deser, który pięknie prezentuje na wiosennym stole.
mikser, blaszka o średnicy 23 cm
Puszysty sernik z dodatkiem mleka w proszku rozpływa się w ustach. Cieszy się...
Odsłon: 358189
Kiełbasa swojska przyprawiona ziołami, grillowana to nasza propozycja na majo...
Odsłon: 182
Puszysty sernik z dodatkiem mleka w proszku rozpływa się w ustach. Cieszy się...
Odsłon: 358189
Kiełbasa swojska przyprawiona ziołami, grillowana to nasza propozycja na majo...
Odsłon: 182
Składniki
Dodaj dwa opakowania galaretki truskawkowej do 700 ml gorącej, świeżo zagotowanej wody. Zawartość naczynia wymieszaj do całkowitego rozpuszczenia proszku i uzyskania jednolitego płynu. Tak przygotowaną galaretkę odstaw na bok do chwili, kiedy zacznie tężeć.
W międzyczasie zajmij się składnikami suchymi potrzebnymi do przygotowania biszkoptu. Do średniej wielkości miski przesiej 200 g mąki pszennej, 1 ½ łyżeczki proszku do pieczenia i niewielką szczyptę soli. Po pozbyciu się wszelkich grudek krótko przemieszaj zawartość naczynia przy pomocy rózgi, tylko do równego rozprowadzenia dodatków w mące. Tak przygotowane składniki suche na chwilę odstaw.
Do osobnej dużej miski przełóż 120 g dobrze opłukanego i osuszonego młodego szpinaku. Na liście wylej około 40 g oleju rzepakowego, a następnie zmiksuj przy pomocy blendera ręcznego na całkowicie gładką masę. Nie spiesz się z tym krokiem i przyłóż się do tego najlepiej, jak to tylko możliwe. W innym wypadku możesz później znaleźć w cieście niespodziankę w postaci liści lub części łodyżek.
Do osobnej, dużej miski przelej 3 duże jajka i dodaj do nich 120 g drobnego białego cukru. Zawartość naczynia ubij przy pomocy miksera, do chwili, kiedy masa zgęstnieje i stanie się jasna i puszysta. Ubijanie polecam zacząć od niskich obrotów i stopniowo zwiększać je wraz ze wzrostem objętości piany.
Kiedy łopatki miksera zaczną zostawiać na masie wyraźny ślad, zmniejsz obroty na średnio-niskie i dodaj do niej pozostałe 40 g oleju rzepakowego. Olej dodaj powoli, wąskim strumieniem, stale mieszając zawartość naczynia. Dzięki temu uzyskasz pewność, że wszystko łączy się ze sobą tak, jak powinno.
Po wmieszaniu oleju dodaj do masy zblendowany szpinak i półtorej łyżeczki pasty waniliowej. Jeśli nie masz pod ręką pasty, możesz użyć ekstraktu lub cukru z wanilią. W przypadku cukru dodaj go do jajek razem ze zwykłym. Zawartość naczynia krótko przemieszaj, tylko do uzyskania jednolitej, zielonej masy, i odłóż mikser. Na tym etapie nie będzie nam już potrzebny.
Do tak przygotowanej masy jajecznej dodaj składniki suche. Zrób to powoli, w trzech partiach, po kilka łyżek naraz, i za każdym razem delikatnie łącz ze sobą zawartość miski przy pomocy sylikonowej szpatułki, tylko do chwili, kiedy przestaniesz widzieć suchy proszek. Dodając mąkę w ten sposób nie tylko nie przemieszasz ciasta, ale też nie wybijesz zbyt wiele powietrza, które zostało w nie wtłoczone w trakcie ubijania jajek.
Gotowe ciasto przełóż do tortownicy o średnicy 23 cm. Spód formy wcześniej wylóż papierem do pieczenia, natomiast boki pozostaw suche i czyste. Dzięki temu biszkopt będzie mógł się do nich przykleić w trakcie pieczenia i nie opadnie w trakcie studzenia. Ciasto rozprowadź w formie najrówniej jak to tylko możliwe, a następnie wyrównaj jego wierzch.
Formę z ciastem wstaw do piekarnika rozgrzanego do 170 stopni Celsjusza, w funkcji góra dół, na około 25 – 30 minut, do chwili, kiedy patyczek wbity w najgrubsze miejsce wychodzi czysty. Kiedy biszkopt jest gotowy, wyjmij go z piekarnika i odstaw w formie na około godzinę do lekkiego przestudzenia. Następnie ostrożnie wyjmij go z blaszki na kratkę i wystudź całkowicie – kolejna godzina powinna wystarczyć.
Po tym czasie odetnij wyrośniętą górkę przy pomocy długiego noża z ząbkami. Jest to krok całkowicie opcjonalny, ale sprawi, że ciasto będzie wyglądać zdecydowanie lepiej. Dodatkowo oczyść boki biszkoptu z przypieczonej skórki, na przykład przy pomocy długiej tarki. Tak przygotowany spód na chwilę odstaw.
Do dużej miski przełóż 200 g zimnego serka mascarpone i dodaję do niego 200 g zimnej śmietanki (36%), 40 g cukru pudru i jedną łyżeczkę pasty waniliowej. Zawartość naczynia ubij przy pomocy miksera, do uzyskania gęstego, sztywnego kremu. Ubijanie polecam zacząć od niskich obrotów miksera i stopniowo zwiększać je wraz ze wzrostem objętości kremu.
Kiedy krem jest gotowy, zajmij się składaniem ciasta. Wyrównany przed chwilą spód przełóż z powrotem do czystej blaszki. Jej spód wyłóż papierem do pieczenia, a boki papierem lub folią rantową. Na biszkopt wyłóż przygotowany przed chwilą krem i rozprowadź go równą warstwą po całej powierzchni. Na wyrównany krem wyłóż około 100 g świeżych borówek. Tak przygotowane ciasto odstawi do lodówki, do chwili, kiedy galaretka zacznie tężeć.
Kiedy tak się stanie, ostrożnie wylej galaretkę na krem. Najlepiej zrobić to przez łyżkę albo przy pomocy chochli. Tak przygotowane ciasto wstaw do lodówki na kilka godzin, a najlepiej na całą noc, do całkowitego zestalenia kremu i galaretki.
Smacznego!