Kochasz gotować?
Zarabiaj ze Smakerem na dodawaniu przepisów!
Dzisiaj przychodzę do Was z przepisem na prosty w przygotowaniu deser, który uświetni każde rodzinne spotkanie. Tym razem na nasze stoły trafi tarta z truskawkami, czyli pyszne połączenie kruchego spodu, lekkiego kremu i świeżych owoców. Przyjemnie kruche, maślane ciasto świetnie pasuje do gładkiego, waniliowego kremu. Truskawki dodają całości naturalnej słodkości i świeżości, a galaretka wnosi nie tylko smak, ale też nadaje ciastu pięknego połysku. Idealny deser, który najlepiej smakuje na świeżo!
mikser, forma do tart o średnicy 25 cm
Polecam. Mrożone warzywa sprawdzają się w sałatkach.
Odsłon: 261
Risotto bardzo często gości w moim domu. To danie, które za każdym razem może...
Odsłon: 1087
Polecam. Mrożone warzywa sprawdzają się w sałatkach.
Odsłon: 261
Risotto bardzo często gości w moim domu. To danie, które za każdym razem może...
Odsłon: 1087
Składniki
Przygotuj ciasto kruche. Krótko przemieszaj 225 g mąki pszennej, 75 g drobnego, białego cukru i niewielką szczyptę soli przy pomocy rózgi, tylko do równego rozprowadzenia dodatków w mące. Następnie dodaj do nich 150 g zimnego, pokrojonego w drobną kostkę masła. Tłuszcz wetrzyj w mąkę przy pomocy siekacza cukierniczego, zwykłego noża, malaksera lub palców, do uzyskania konsystencji mokrego piasku.
Kiedy z ciasta można formować duże, sypkie grudy, dodaj do niego jedno duże żółtko i łyżeczkę pasty waniliowej. Jeśli nie masz pod ręką pasty, możesz użyć ekstraktu waniliowego lub podmienić część cukru na taki z wanilią. W przypadku cukru dodaj go wcześniej razem ze zwykłym. Zawartość naczynia wymieszaj drewnianą łyżką, tylko do wchłonięcia wilgoci przez mąkę, a następnie krótko wyrób dłonią, do momentu, w którym cała mąka zostanie wpracowana w masę. Wtedy przełóż ciasto na blat i wyrabiaj jeszcze przez około minutę, do uzyskania jednolitego ciasta. Uformuj ciasto w niewielki dysk, szczelnie owiń folią spożywczą i odstaw do lodówki na około godzinę, do zestalenia.
Po godzinie przełóż ciasto na blat i rozwałkuj do grubości około 3 milimetrów. Żeby zaoszczędzić sobie sprzątania, przełóż je na spory kawałek papieru do pieczenia, przykryj drugim, mniej więcej takim samym arkuszem i powoli rozwałkuj je do uzyskania odpowiedniej grubości. Płat ciasta powinien być na tyle duży, żeby bez problemu pokryć formę o średnicy 25 cm. Wtedy można nawinąć go na lekko oprószony mąką wałek i ostrożnie przełożyć na suchą blaszkę. Po rozwinięciu ciasta w na formie uważnie rozprowadź je po dnie, upewniając się przy tym, że szczelnie przylega do dołu i boków blaszki.
Po wyklejeniu formy gęsto nakłuj widelcem cały spód, tworząc w ten sposób otwory, przez które w trakcie pieczenia będzie mogła uciekać para. Dzięki temu ciasto nie będzie pękać. Formę z tak przygotowanym ciastem wstaw do lodówki na minimum 30 minut, do całkowitego schłodzenia i zestalenia ciasta.
Po tym czasie ciasto jest gotowe do pieczenia. Zanim trafi do piekarnika, warto obciążyć je czymś ciężkim, co utrudni ciastu rośnięcie i jednocześnie zapobiegnie spływaniu z boków formy. Ja kładę w tym celu na wierzch ciasta mocno pognieciony kawałek papieru do pieczenia, a następnie obciążam całość grochem ceramicznym i rozprowadzam go tak, żeby dolegał do ścian kruchego korpusu. Zamiast grochu możesz użyć suchej fasoli albo ryżu, sprawdzą się równie dobrze.
Formę z tak przygotowanym ciastem wstaw do piekarnika rozgrzanego do 200 stopni Celsjusza w funkcji góra, na 15 minut. Po tym czasie wyjmij ciasto, pozbądź się grochu i papieru do pieczenia, a następnie ponownie włóż je do piekarnika na około 8 – 10 minut, do chwili, kiedy spód się zarumieni i nabierze pięknego, złotego koloru. Wyjmij wtedy ciasto z piekarnika i odstaw w blaszce do całkowitego wystudzenia.
W tym czasie można zająć się kremem budyniowym. Do dużego rondelka przelej 500 ml mleka i dodaję do niego 1 ½ łyżeczki pasty waniliowej. Jeśli nie masz pod ręką pasty, możesz użyć ekstraktu lub dodać rozciętą laskę wanilii i wyciągnięte z niej ziarenka. Pamiętaj tylko o wyjęciu jej z płynu przed dodaniem mleka do jajek. Zawartość rondelka krótko wymieszaj, a następnie podgrzej na średnio niskim ogniu, do chwili, kiedy całość zacznie się lekko gotować.
W międzyczasie zajmij się resztą składników kremu. Do dużej miski przełóż 5 dużych żółtek i dodaj do nich 100 g drobnego, białego cukru. Zawartość naczynia utrzyj przy pomocy miksera do uzyskania gęstej, jasnej masy i całkowitego rozpuszczenia cukru. Po uzyskaniu odpowiedniej konsystencji dodaj do masy 40 g skrobi ziemniaczanej i krótko połącz ją z żółtkami na średnio niskich obrotach, tylko do chwili, kiedy przestaniesz widzieć suchy proszek.
Mniej więcej w tym momencie mleko powinno osiągnąć odpowiednią temperaturę. Kiedy zacznie delikatnie bulgotać, zdejmij je z ognia i dodaj je do żółtek. Zrób to powoli, wąskim strumieniem, stale mieszając zawartość naczynia na średnio wysokich obrotach miksera. Po dodaniu całego mleka odłóż mikser i przelej masę ponownie do rondelka. Na tym etapie warto przepuścić całość przez drobne sitko, żeby wyłapać ewentualne ścięte białka, które mogłyby przeszkadzać w gotowym kremie.
Tak przygotowaną bazę kremu ponownie postaw na średnio niskim ogniu i podgrzewaj przez kilka minut, stale mieszając, do uzyskania gęstego, gładkiego budyniu. Nie przerywaj mieszania, bo masa może się przypalić i nabrać nieprzyjemnego, gorzkiego smaku. Kiedy masa zgęstnieje, zdejmuję ją z ognia i przelej do osobnego naczynia. Do tak przygotowanego budyniu od razu dodaj 40 g pokrojonego w kostkę masła i krótko wymieszaj do uzyskania jednolitego kremu. Wierzch gotowego kremu przykryj folią spożywczą tak, żeby całkowicie go dotykała. Zapobiegnie to utworzeniu się nieprzyjemnego kożucha. Następnie odstaw krem na bok, do wystudzenia. Około godzina na blacie powinna wystarczyć.
Wystudzony krem przełóż na chłodny korpus tarty i rozprowadź go równą warstwą po całej powierzchni ciasta. Po rozprowadzeniu kremu ułóż na nim pokrojone w plasterki lub połówki truskawki. Na samym końcu pokryj je tężejącą galaretką truskawkową, przygotowaną według zaleceń producenta. Jest to krok opcjonalny, ale według mnie, odrobina galaretki nada im połysku, zwłaszcza jeśli akurat szykujecie galaretkę jak osobny deser. Tak przygotowaną tartę wstaw do lodówki, do zestalenia kremu i galaretki. Przed podaniem wyjmij ją z formy i odstaw na około 15 minut na blat, żeby ciasto nabrało temperatury. Dzięki temu łatwiej będzie kroić kruchy korpus.
Smacznego!