Kochasz gotować?
Zarabiaj ze Smakerem na dodawaniu przepisów!
Rogale świętomarcińskie są regionalnym, poznańskim przysmakiem, tradycyjnie przygotowywanym 11 listopada, w dniu imienin Świętego Marcina, patrona miasta. Wiele cukierni szczyci się certyfikatem potwierdzającym autentyczność receptury swoich rogali. W takich przepisach istnieje wiele rygorystycznych wytycznych, które muszą być przestrzegane. Ciasto na rogale jest dość innowacyjne i wymagające, ponieważ łączy w sobie właściwości ciasta drożdżowego i francuskiego. Jedną z nadrzędnych cech jest charakterystyczne listkowanie, które można zauważyć podczas każdego kęsa pysznego rogala. Poniższy przepis pochodzi od jednego z właścicieli certyfikowanej, poznańskiej cukierni.
Pyszne i bardzo proste do zrobienia, polecam.
Odsłon: 61
Pyszne i bardzo proste do zrobienia, polecam.
Odsłon: 61
Składniki
Rozpocznij pracę kilka godzin wcześniej od włożenia 300 g masła do zamrażarki i wyjęcia wszystkich, pozostałych składników z lodówki.
Podgrzej mleko w garnku lub mikrofalówce, by miało ok. 35-40°C. Rozkrusz drożdże do miski, z odmierzonych ilości dodaj 2 łyżeczki cukru, 3 łyżeczki mąki i 100 ml ciepłego mleka. Wymieszaj zaczyn, przykryj i odstaw w ciepłe miejsce na 20 minut. Pozostałe 120 g masła roztop w rondelku. Jajko i żółtko ubij z pozostałym cukrem na puszysty, gładki krem.
Do dużej miski wsyp przesianą mąkę, dodaj wyrośnięty zaczyn, ubite z cukrem jajka, sól oraz resztę mleka. Wymieszaj łyżką, a następnie dodawaj masło partiami. Wlewaj kolejną część, kiedy poprzednia jest już dobrze połączona. Gdy ciasto stanie się w miarę jednorodne, wyłóż je na stolnicę i dokładnie zagnieć. Ciasto będzie gotowe, gdy stanie się elastyczne i przestanie kleić się do rąk. Przełóż je ponownie do miski, przykryj ściereczką i odstaw na 30 minut.
Masło wyjmij z zamrażarki i zetrzyj na tarce jarzynowej lub pokrój w drobne paseczki. Pozostaw w lodówce, by nadal było zimne.
Gdy ciasto podrośnie, uderz w nie pięścią, by pozbawić pęcherzyków powietrza. Przełóż na stolnicę, zagnieć i rozwałkuj, aby miało kształt prostokąta. Na 2/3 szerokości ciasta wysyp wiórki zimnego masła (1/3 ciasta pozostanie pusta). Ciasto złóż do środka 3 razy, zaczynając od strony bez masła, a przykrywając warstwą z masłem. Dociśnij warstwy i ponownie rozwałkuj na kształt prostokąta. Kolejny raz złóż ciasto na 3 części (jak poprzednio) i w takiej postaci włóż do lodówki na 30 minut. Po tym czasie wyjmij ciasto z lodówki, rozwałkuj i ponownie złóż w taki sam sposób jak poprzednio. Włóż do lodówki. Powtórz czynności jeszcze 2 razy.
Po tym pracochłonnym procesie rozwałkuj ciasto na długi prostokąt lub dwa, płaskie, okrągłe placki o grubości ok. 5 mm i wycinaj trójkąty, następnie faszeruj nadzieniem. Charakterystyczny farsz na rogale świętomarcińskie zawiera mielony, biały mak, orzechy i rodzynki. Zawiń trójkąt do środka i zawiń boki, formując kształt rogala.
Nadziane rogale przełóż na dużą blachę wyłożoną papierem do pieczenia i odstaw na 30 minut do wyrośnięcia. Rozgrzej piekarnik do 180°C i piecz rogale ok. 20 minut, aż do ich zrumienienia. Gotowe rogale polej lukrem i posyp posiekanymi migdałami i ewentualnie skórką pomarańczową.