Kochasz gotować?
Zarabiaj ze Smakerem na dodawaniu przepisów!
Galette to rodzaj płaskiej, cienkiej i niezwykle kruchej tarty, przygotowywanej bezpośrednio na blasze, bez użycia charakterystycznej formy. Słowo „galette” wywodzi się z języka francuskiego i oznacza płaskie, chrupiące ciasto. Klasyczne galette powstaje przez wyłożenie dowolnych owoców na rozwałkowany niedbale, lecz bardzo cieniutko placek i zawinięcie brzegów tak, aby na nadzienie zachodziły. Im bardziej takie zakładki nieregularne, tym lepiej, gdyż cały urok galette w jego nieregularnych kształtach. Im mniej perfekcyjnie, tym tarta bardziej rustykalna!
To przepis na łatwy do przygotowania, soczysty, wyjątkowo pyszny filet z pier...
Odsłon: 74
Gulasz z mięsa wieprzowego mieszanego - delikatnej polędwicy i lekko tłustej...
Odsłon: 401
To przepis na łatwy do przygotowania, soczysty, wyjątkowo pyszny filet z pier...
Odsłon: 74
Gulasz z mięsa wieprzowego mieszanego - delikatnej polędwicy i lekko tłustej...
Odsłon: 401
Składniki
ZAGNIEĆ KRUCHE CIASTO Do dużej miski przesiej mąkę oraz cukier puder. Dodaj zimne masło, posiekane w kostkę. Rozetrzyj to paluchami lub posiekaj nożem, aż powstanie taka swego rodzaju kruszonka. Na koniec dodaj zimne żółtka oraz ekstrakt waniliowy. Teraz należy szybko zagnieść, nie musi być idealnie! Ciasto kruche nie przepada za pieszczotami – chodzi o to, żeby je szybko połączyć w jedną, zwartą całość, nie napowietrzać i nie ocieplać, bo wtedy nie będzie dostatecznie delikatne. Z ciasta zrób kulę, rozpłaszcz ją odrobinę, zawiń w folię spożywczą i włóż do lodówy na całą godzinę.
PRZYGOTUJ RABARBAR Łodygi rabarbaru obierz z zewnętrznych, twardych włókien i pokrój i cienkie, 15-centymetrowe kawałki. Następnie wrzuć do miski i zasyp cukrem. Wymieszaj delikatnie, aby cukier pokrył wszystkie cząstki owoców. Zostaw w spokoju na całą godzinę. W tym czasie rabarbar wypuści sok, dzięki czemu nie wniknie on w ciasto podczas pieczenia . Ponadto leżakując w takim słodkim syropie, cząstki owocu staną się bardzo aromatyczne, a także zasłodzą się na tyle, że zgubią swoją kwaśność i nie będą wymagały dodatkowego słodzenia. Smak będzie idealnie wyważony.
UKSZTAŁTUJ GALETTE Piekarnik nagrzej do 200 stopni. Standardową, piekarnikową blachę wyłóż papierem do pieczenia. Kawałki rabarbaru osusz dokładnie papierowym ręcznikiem i usuń z nich pozostałe po moczeniu, nierozpuszczone kryształki cukru. Schłodzone ciasto rozwałkuj na cieniutki, prostokątny placek o wymiarach około 40x20cm. W razie potrzeby podsypuj blat oraz wierzch ciasta mąką. Należy zrobić to w miarę szybko, aby masło w cieście nie ogrzało się za bardzo, gdyż wtedy zacznie się okrutnie lepić. Rozwałkowany placek przenieś na przygotowaną uprzednio blachę. Na cieście ułóż ciasno rabarbar – pasek przy pasku, zostawiając 5-centymetrowy margines przy brzegach. Teraz zawiń czyste brzegi ciasta na gotowe nadzienie, robiąc zakładki. Im ciasto mniej równe, tym lepiej! Cały urok rustykalnej tarty leży właśnie w tym, że nie jest perfekcyjnie dopicowana. Białko roztrzep widelcem i posmaruj nim wywinięte brzegi ciasta, a następnie posyp cukrem trzcinowym. Podczas pieczenia cukier pięknie się skarmelizuje, dając tarcie złocisty kolor.
UPIECZ, WYSTUDŹ I PAŁASZUJ Tak przygotowane galette wsuń do nagrzanego piekarnika na 30 minut, aż rabarbar zmięknie, ciasto będzie zarumienione, a zapach otuli kuchnię i uruchomi ślinianki. Po wyjęciu z piekarnika pozwól mu całkowicie wystygnąć na blasze, a następnie przenieś delikatnie na talerz lub paterę.
Galette jest niezwykle kruche i chrupiące, a do jego przygotowania możemy użyć również jabłek, gruszek, śliwek, brzoskwiń, jeżyn, czy truskawek. Podawać możemy z lodami, bitą śmietaną lub posypać cukrem pudrem. Ja jednak zdecydowanie preferuję wersję klasyczną, czyli bez żadnych dodatków. Smaku tego ciasta nie warto niczym zakłócać. A ponieważ przekonałam się, że smakuje absolutnie wszystkim... często piekę go w ramach prezentu. Uroczego prezentu!