Kochasz gotować?
Zarabiaj ze Smakerem na dodawaniu przepisów!
Dzisiaj zapraszam na ciasto, które będzie ozdobą każdego świątecznego stołu. Tym razem przygotujemy miodownik biszkoptowy, przełożony cudownie gładkim kremem z kwaśnej śmietany. Biszkopt wnosi do ciasta głębokie karmelowe nuty, z których przebija się smak miodu. Konfitura nie tylko nawilża całość, ale też dokłada od siebie smak owoców, a gładki, lekko waniliowy krem ma ten charakterystyczny posmak kwaśnej śmietany. I co najważniejsze, całość wcale nie jest za słodka, dzięki czemu kolejne kawałki same trafiają na talerzyk.
mikser, blaszka 18 x 28 cm
Minestrone to rodzaj zupy pomidorowej rodem z Włoch. W różnych regionach możn...
Odsłon: 18
Przepis dnia
Blaty ciasta miodowego przekładane gotowaną masą z twarogu i pastą pistacjową...
Odsłon: 856
Czekolada dubajska to rewelacyjne połączenie Waszej ulubionej czekolady i pys...
Odsłon: 1626
A oto mój prosty , niezawodny przepis na smaczne udka, które piekę w piekarni...
Odsłon: 2330
Karp moczony w śmietanie jest delikatny w smaku, ale wyjątkowego charakteru d...
Odsłon: 22
Minestrone to rodzaj zupy pomidorowej rodem z Włoch. W różnych regionach możn...
Odsłon: 18
Przepis dnia
Blaty ciasta miodowego przekładane gotowaną masą z twarogu i pastą pistacjową...
Odsłon: 856
Czekolada dubajska to rewelacyjne połączenie Waszej ulubionej czekolady i pys...
Odsłon: 1626
A oto mój prosty , niezawodny przepis na smaczne udka, które piekę w piekarni...
Odsłon: 2330
Karp moczony w śmietanie jest delikatny w smaku, ale wyjątkowego charakteru d...
Odsłon: 22
Składniki
Przygotowanie ciasta należy zacząć dzień wcześniej. Przełóż 1200 g gęstej, kwaśnej śmietany (18%) na durszlak wyłożony gazą i odstawi pod przykryciem na całą noc do lodówki, żeby pozbyć się nadmiaru wilgoci ze śmietany. Całość umieść w dużej misce, żeby woda miała się gdzie zbierać.
Następnego dnia postaw garnek z grubym dnem na najmniejszym palniku. Włącz najniższy możliwy ogień i dodaj do garnka 160 g pokrojonego w kostkę masła oraz 180 g płynnego miodu. Zawartość naczynia wymieszaj przy pomocy drewnianej łyżki, do uzyskania jednolitego płynu. Nie zajmie to długo, około minuta powinna wystarczyć.
Kiedy miód i masło się połączą, dodaj do nich 1 ½ łyżeczki sody oczyszczonej. Zawartość garnka mieszaj przez około 5, może 6 minut, aż masa nabierze pięknego, bursztynowego koloru. Po dodaniu sody całość mocno się zapieni, dlatego lepiej jest użyć dosyć dużego naczynia. W innym wypadku masa może wykipieć, a wtedy nie dość, że trzeba będzie to posprzątać, to i cały proces będzie do powtórzenia. Nie zwiększaj ognia pod garnkiem, bo masa może się przypalić.
Gdy masa zacznie przypominać kolorem i konsystencją karmel, zdejmij garnek z ognia, przelej masę do dzbanka i mieszaj do momentu, w którym przestanie się pienić. Następnie odstaw naczynie do czasu, kiedy masa wystygnie, ale nadal będzie płynna. Około 30 minut powinno wystarczyć.
Po tym czasie przejdź do kolejnych składników biszkoptu. Do dużej miski przelej 4 duże jajka i dodaj do nich 150 g drobnego, białego cukru. Zawartość naczynia ubijaj przy pomocy miksera, aż jajka staną się jasne, puszyste i przynajmniej podwoją swoją objętość, a cukier całkowicie się rozpuści. Ubijanie polecam zacząć od niskich obrotów i stopniowo zwiększać moc miksera wraz ze wzrostem objętości jajek.
Kiedy łopatki miksera zaczną zostawiać na masie jajecznej wyraźny ślad, dodaj do niej wystudzony miodowo – maślany karmel. Zrób to powoli, wąskim strumieniem, stale ubijając całość na średnio-wysokich obrotach miksera. Dzięki temu składniki połączą się ze sobą bez najmniejszego problemu i uzyskasz gęstą, jednolitą masę. Po dodaniu całego karmelu ubijaj zawartość naczynia jeszcze przez około minutę, a następnie odłóż mikser. Na tym etapie nie będzie już potrzebny.
Do tak przygotowanej masy przesiej 250 g mąki pszennej. Zrób to w dwóch partiach i za każdym razem ostrożnie łącz mąkę z jajkami przy pomocy sylikonowej szpatułki. Podzielenie mąki na dwie porcje sprawia, że łatwiej połączyć ją z ciastem. Jeśli chcesz, możesz całość połączyć mikserem, ale użycie szpatułki daje niemal 100 % pewność, że ciasto nie zostanie przemieszane.
Gotowe ciasto przelej do blaszki o wymiarach 18 x 28 cm i wyrównaj jego wierzch. Spód blachy wyłóż wcześniej papierem do pieczenia, a boki pozostaw suche i czyste.
Formę z ciastem wstaw do piekarnika rozgrzanego do 180 stopni Celsjusza, w funkcji góra dół, na około 30 – 35 minut, aż wykałaczka wbita w najgrubsze miejsce wyjdzie czysta. Kiedy ciasto jest gotowe, wyjmij je z piekarnika i odstaw w blaszce na około 15 minut, do lekkiego wystudzenia. Następnie wyjmij je z blaszki, pozbądź się papieru do pieczenia i wystudź całkowicie na kratce.
Po wystudzeniu ciasta można zająć się kremem. Odsączoną śmietanę przełóż do osobnego naczynia i dodaj do niej 150 cukru pudru oraz półtorej łyżeczki pasty waniliowej. Zawartość naczynia ubij przy pomocy miksera, do uzyskania sztywnego, gładkiego kremu.
Kiedy biszkopt jest już chłodny, przełóż go na blat i przekrój go na trzy równe blaty. Jeśli na górze ciasta wyrosła zbyt duża górka, możesz ją odciąć. Po podzieleniu ciasta przełóż dolny blat z powrotem do blaszki. Blaszkę wcześniej umyj i wyłóż jej dno ponownie papierem do pieczenia, a boki papierem lub folią rantową. Na dno miodownika wyłóż 100 g konfitury śliwkowej i rozprowadź ją równą, cienką warstwą po całej powierzchni blatu. Na konfiturę wyłóż połowę kremu z kwaśnej śmietany i równo go rozprowadź, tworząc w ten sposób solidną warstwę. Następnie przykryj całość kolejnym blatem biszkoptowym i delikatnie dociśnij go do kremu, żeby skleić ze sobą poszczególne warstwy ciasta. Uważaj, żeby nie zgnieść dolnego blatu.
Powtórz wszystkie czynności z drugą częścią ciasta. Na środkowy blat wyłóż 100 g konfitury i rozprowadź ją po biszkopcie. Konfiturę przykryj resztą kremu ze śmietany i ostatnim blatem biszkoptowym, który delikatnie dociśnij. Po złożeniu ciasta odłóż je do lodówki na kilka godzin, a najlepiej na całą noc, do całkowitego zestalenia kremu.
Następnego dnia przygotuj polewę czekoladową. Do niewielkiego naczynia przełóż 100 g posiekanej czekolady (72%) i dodaj do niej 100 g śmietanki (36%). Naczynie wstaw do mikrofali na 15 sekund, wyjmij je, dokładnie wymieszaj jego zawartość i ponownie odstaw do mikrofali na 15 sekund. Kroki te powtarzaj do uzyskania jednolitej, gęstej i gładkiej polewy. Cały proces nie powinien zając dłużej niż minutę. Jeśli nie masz mikrofali, polewę możesz przygotować na przykład w kąpieli wodnej.
Gotową polewę wyłóż na wierzch miodownika i rozprowadź ją równą warstwą po całej powierzchni. Na koniec posyp wszystko grubo siekanymi orzechami włoskimi. Tak przygotowane ciasto odstaw na około 15 minut, do zastygnięcia polewy.
Smacznego!