Kochasz gotować?
Zarabiaj ze Smakerem na dodawaniu przepisów!
Pyszny sposób na wykorzystanie pozostałych po przygotowaniu innych wypieków białek i zalegających w zamrażarce owoców.
Pieczeń podana z kaszą i surówką z kapusty pekińskiej.
Odsłon: 373
Dzisiaj leszcz którego dostałam w prezencie. Jak się dostało to trzeba było p...
Odsłon: 52
Bogata w smaku sałatka idealna na święta lub lepszy lunch. Można ją przygotow...
Odsłon: 396
Przepyszny arabski "smalczyk" z fasoli.
Odsłon: 826
Pieczeń podana z kaszą i surówką z kapusty pekińskiej.
Odsłon: 373
Dzisiaj leszcz którego dostałam w prezencie. Jak się dostało to trzeba było p...
Odsłon: 52
Bogata w smaku sałatka idealna na święta lub lepszy lunch. Można ją przygotow...
Odsłon: 396
Przepyszny arabski "smalczyk" z fasoli.
Odsłon: 826
Składniki
PRZYGOTOWUJEMY SIĘ Piekarnik rozgrzewamy do 180 stopni. Niewielką, prostokątną formę (około 21 x 24cm) wykładamy dokładnie papierem do pieczenia. Świeże owoce oczyszczamy i osuszamy. Jeśli mamy zamiar użyć rabarbaru, obieramy łodygi i kroimy je na małe cząstki. Wszelkie owoce zawierające pestki, jak wiśnie, drylujemy. Porzeczki z kolei obskubujemy z gałązek. Drobne owoce leśne, jak maliny, jeżyny i borówki pozostawiamy bez oczyszczania, aby nie wchłonęły zbyt dużo wody. Mrożonych owoców nie rozmrażamy wcześniej.
ROBIMY CIASTO Wszystkie składniki powinny mieć temperaturę pokojową, w związku z czym wyciągamy je z lodówki przynajmniej godzinę przed planowanym pieczeniem. Do miski wlewamy białka, mleko oraz ekstrakt waniliowy i łączymy składniki, delikatnie ubijając przy pomocy rózgi kuchennej lub trzepaczki. Do osobnej miski wsypujemy mąkę, proszek do pieczenia, cukier oraz sól. Mieszamy, a następnie dodajemy miękkie masło i za pomocą miksera ze spiralnymi końcówkami, na najniższych obrotach zaczynamy ucierać składniki. Gdy ciasto będzie przypominać drobną kruszonkę, niespiesznie, w trzech-czterech partiach, dolewamy białka z mlekiem i wanilią. Ucieramy jeszcze kilka minut, aż naszym oczom ukaże się gładkie, gęste i błyszczące ciasto. Tak przygotowane ciasto przekładamy do przygotowanej formy, rozprowadzamy równomiernie na całej powierzchni i wyrównujemy wierzch. Zostało nam już tylko rozsypać na jego powierzchni owoce. Ja stosuję pewien prosty i niezwykle skuteczny zabieg, który sprawia, że owoce nie opadają na dno ciasta podczas pieczenia, a mianowicie oprószam je łyżką mąki i delikatnie mieszam, aby pokryła owoce. W tym przypadku ten trik jest wielce pomocny, gdyż z jednej strony chcemy, aby owoce były nieco zatopione w cieście, lecz widoczne na wierzchu i wystające nieco ponad jego powierzchnię.
PIECZEMY CIASTO Formę z ciastem wkładamy do rozgrzanego do 180 stopni piekarnika na 45-55 minut. Czas pieczenia uzależniony jest od ilości, rodzaju i dojrzałości owoców, których użyliśmy. Najlepiej będzie, jeśli po 45 minutach przeprowadzimy „test suchego patyczka” – patyczek wbity w sam środek ciasta powinien być suchy i czysty. Upieczone ciasto zostawiamy na co najmniej godzinę do wystygnięcia w formie. Przed podaniem możemy oprószyć cukrem pudrem lub zwieńczyć gałką lodów waniliowych.