Kochasz gotować?
Zarabiaj ze Smakerem na dodawaniu przepisów!
Rogale wypiekane każdego roku z okazji imienin św. Marcina. Jest przy nich trochę pracy, w to nie wątpię,. Jednak satysfakcja płynąca z ich doskonałego smaku i pochwały zajadających się nimi gości, zrekompensują cały trud włożony w ich wykonanie. Z poniższego przepisu wykonasz około 25 solidnej wielkości rogali.
Dzisiaj kolejna moja kapusta kiszona, tym razem kiszona w słoikach. Kapusta k...
Odsłon: 69
Dzisiaj kolejna moja kapusta kiszona, tym razem kiszona w słoikach. Kapusta k...
Odsłon: 69
Składniki
Ciasto i farsz można przygotować dzień przed wypiekaniem rogali, wówczas ciasto musimy pozostawić w chłodnym miejscu. Rozpoczynam od wykonania farszu.
Migdały i orzechy włoskie( jeśli takie dodaję) sparzam i obieram ze skórki. Mak płuczę i zalewam gorącą wodą, a następnie gotuje przez około 40 minut na wolnym ogniu. Na końcu odcedzam. Do maku dodaję migdały oraz orzechy, a następnie wszystkie składniki mielę kilka razy przez maszynkę do mięsa. Masło roztapiam w rondelku i dodaję cukier oraz miód. Gdy wszystkie składniki się roztopią, wrzucam pokrojone rodzynki. Po chwili dorzucam zmielony mak. Całość smażę, ciągle mieszając, ok. 15 minut.Gdy masa makowa przestygnie dodaję pokruszone biszkopty i jajka. Jaja dodaję stopniowo, w trakcie ucierania masy.
Ciasto Pół kostki masła topię w rondelku i pozostawiam do ostygnięcia. Zaczyn: Mleko podgrzewam, a następnie dodaje pokruszone drożdże i cukier. Wszystkie składniki dokładnie ze sobą łączę i pozostawiam w ciepłym miejscu pod przykryciem na ok. 15 minut. Do miski wsypuję mąkę pszenną i krupczatkę, wlewam wyrośnięty zaczyn, olejek migdałowy i jaja. Całość dokładnie wyrabiam, aż do momentu kiedy ciasto zacznie z łatwością odchodziło od ścianek miski. Dodaję roztopione masło i znów wyrabiam do całkowitego wchłonięcia się tłuszczu. Wyrobione ciasto pozostawiam pod przykryciem w ciepłym miejscu na około 30 - 40 minut. Wyrośnięte ciasto przekładam na stolnicę. Jeśli jest zbyt rzadkie, rozpływa się, to dodaję odrobinę mąki pszennej. Ciasto rozwałkowuję, a na połowie jego powierzchni układam zimne masło pocięte w plastry. Ciasto składam i znów rozwałkowuję. Powtarzam wszystkie te czynność kilka razy. Gotowe ciasto tnę w trójkąty, nakładam farsz i formuję rogale.
Piekę w temperaturze 180 st. C przez ok 20-25 minut. Wystudzone rogaliki lukruję i przybieram skórką pomarańczową, rodzynkami i orzechami.