Kochasz gotować?
Zarabiaj ze Smakerem na dodawaniu przepisów!
Nie jesteśmy wielkimi wielbicielami serników, ale mimo to od zawsze chciałam upiec sernik nowojorski, czyli najprawdziwszy cheescake. Ten z Ulicy Sezamkowej, Muppetów i od uśmiechania się do zdjęcia. Wielkanoc wydała mi się dobrą okazją, więc upiekłam serowe ciasto, czy może raczej deser. To jest sernik wyjątkowy – smakuje jak krem, ma konsystencję kremu i bardziej kojarzy się z sernikiem na zimno, niż z wypiekiem. A jednak jest pieczony w piekarniku, choć jedząc go, naprawdę trudno w to uwierzyć. Ten niezwykły efekt uzyskuje się, piekąc sernik nowojorski w kąpieli wodnej, w atmosferze wysyconej parą wodną. To taka mała tajemnica.
Pieczeń podana z kaszą i surówką z kapusty pekińskiej.
Odsłon: 355
Dzisiaj leszcz którego dostałam w prezencie. Jak się dostało to trzeba było p...
Odsłon: 49
Bogata w smaku sałatka idealna na święta lub lepszy lunch. Można ją przygotow...
Odsłon: 378
Przepyszny arabski "smalczyk" z fasoli.
Odsłon: 814
Pieczeń podana z kaszą i surówką z kapusty pekińskiej.
Odsłon: 355
Dzisiaj leszcz którego dostałam w prezencie. Jak się dostało to trzeba było p...
Odsłon: 49
Bogata w smaku sałatka idealna na święta lub lepszy lunch. Można ją przygotow...
Odsłon: 378
Przepyszny arabski "smalczyk" z fasoli.
Odsłon: 814
Składniki
UWAGA: Wszystkie składniki masy serowej muszą mieć temperaturę pokojową, więc wyjmij je wcześniej z lodówki. Piekarnik nagrzej do 180 stopni.
Aby wykonać spód sernika, rozdrobnij ciastka blenderem lub wałkiem na piasek i wymieszaj z roztopionym masłem. Tortownicę o średnicy 24 cm wyłóż papierem do pieczenia. Masę z ciastek wciśnij w dno, wyrównaj, a potem schłódź przez pół godziny w lodówce.
Wszystkie składniki masy serowej umieść w misie miksera i zmiksuj do gładkości. Nie wolno miksować zbyt długo, by niepotrzebnie nie napowietrzyć masy serowej, bo napowietrzony sernik mocno urośnie, a potem opadnie. Nie chcemy tego, gdyż sernik po upieczeniu powinien być równy jak stół. Masę serową wylej na schłodzony ciasteczkowy spód. Wyrównaj powierzchnię.
Sernik będzie pieczony w kąpieli wodnej. W tym celu zagotuj wodę w czajniku. Owiń formę z ciastem podwójnie złożoną folią aluminiową, co powinno uchronić sernik przed wodą w trakcie pieczenia. Owiniętą w folię formę z sernikiem umieść w większej formie lub naczyniu żaroodpornym, do którego nalejesz wrzącą wodę do połowy wysokości formy z sernikiem.
Wstaw formę z sernikiem do nagrzanego piekarnika (180 stopni) i piecz przez 10 minut. Po tym czasie obniż temperaturę do 110ºC i piecz dodatkowe 30 minut* (lub dłużej, dopóki cała powierzchnia sernika nie będzie ścięta i sprężysta; sprawdzamy to, dotykając delikatnie patyczkiem powierzchni sernika na środku). Ja piekłam ciasto znacznie dłużej, sprawdzając sernik od czasu do czasu. Myślę, że było to przynajmniej 60 minut, a może nawet nieco więcej. Wiele zależy od piekarnika, więc trzeba sprawdzać, nie ma innej rady!
Wyłącz piekarnik, sernik pozostaw w nim do przestudzenia na 1 godzinę, lekko uchylając drzwiczki. Wyjmij z piekarnika i ostudź w formie. Przygotuj polewę – śmietanę, cukier i sok z cytryny wymieszaj do gładkości. Posmaruj sernik polewą z kwaśnej śmietany, równo na całej powierzchni. Schłódź w lodówce przez minimum 12 godzin.
Sernik nowojorski to nieco bardziej pracochłonna receptura, choć (wbrew temu, co wcześniej myślałam) wcale nie jest trudna – więc się nie bój. Tylko warto przed pieczeniem poczytać i przygotować wszystkie składniki, a reszta okaże się łatwa. Bo Hajduczek stara się wybierać i opisywać tylko proste przepisy.
Smacznego!