Kochasz gotować?
Zarabiaj ze Smakerem na dodawaniu przepisów!
Staropolski piernik, dojrzewający przez kilka tygodni przed upieczeniem, to jeno z najstarszych ciast naszej tradycyjnej kuchni. Niegdyś pieczono go na wyjątkowe okazje – chrzciny, śluby. Dziś stał się symbolem świąt Bożego Narodzenia. Ciasto dojrzewa co najmniej 2 tygodnie, więc czas już brać się do pracy!
Szybka, prosta w przygotowaniu sałatka z kilku składników, które zazwyczaj ma...
Odsłon: 6751
Szybka, prosta w przygotowaniu sałatka z kilku składników, które zazwyczaj ma...
Odsłon: 6751
Składniki
Podgrzej w garnku miód, masło, smalec i cukier. Mieszaj do połączenia składników. Odstaw do przestudzenia.
Połącz mąkę z przyprawą piernikową i solą. Sodę rozpuść w zimnym mleku. Wszystkie składniki połącz z przestudzonym miodem, dodaj jajka i wymieszaj dokładnie mikserem na jednolitą masę. Powinna być lepka, ale niezbyt gęsta – zgęstnieje w czasie leżakowania. Przełóż ciasto do szklanego lub ceramicznego naczynia, przykryj bawełnianą ściereczką i odstaw na 2-4 tygodnie (możesz nawet na dłużej) w chłodne miejsce. Zimą czy późną jesienią możesz trzymać je na balkonie, o ile nie ma mrozu. Optymalna temperatura to 5-10°C.
Dojrzałe ciasto rozwałkuj na prostokątny placek o grubości około 0,5-1 cm. Jeśli ciasto nie daje się wałkować, bo jest zbyt twarde, pozwól mu się trochę ogrzać (nie za mocno, bo będzie się kleić). Ułóż ciasto na wyłożonej papierem do pieczenia blasze. Wstaw do piekarnika nagrzanego do 170°C i piecz przez około przez 20 minut. Ciasto zdejmij z blachy dopiero, gdy wystygnie. Pokrój na 3 jednakowe prostokąty i przełóż je powidłami. Owiń piernik folią i ułóż w chłodnym miejscu pod obciążeniem. Pozostaw je tak na co najmniej 3 dni.
Rozpuść czekoladę w kąpieli wodnej z dodatkiem śmietany kremówki. Wymieszaj i lekko przestudzoną polewą oblej piernik. Posyp go z wierzchu posiekanymi orzechami. Przechowuj w chłodnym miejscu.