Kochasz gotować?
Zarabiaj ze Smakerem na dodawaniu przepisów!
Wspaniały i bardzo efektowny tort bezowy z masą makowo-jabłkową i kremem korzennym. Jest lekki, delikatny i niezwykle pyszny!
Dzisiaj przepis na czosnek marynowany. Czosnku i jego prozdrowotnych działań...
Odsłon: 31
Pyszne, proste w przygotowaniu rogaliki z kemem czekoladowym Nutella. Rogalik...
Odsłon: 381
Dzisiaj przepis na czosnek marynowany. Czosnku i jego prozdrowotnych działań...
Odsłon: 31
Pyszne, proste w przygotowaniu rogaliki z kemem czekoladowym Nutella. Rogalik...
Odsłon: 381
Składniki
Beza: Piekarnik nagrzewamy do 120 stopni, góra-dół. Jeśli macie termoobieg, możecie upiec oba blaty na raz. 2 blachy wykładamy papierem do pieczenia i na każdej rysujemy koło mające ok 25cm. Białka w temperaturze pokojowej ubijamy (zaczynamy od małych obrotów i dochodzimy do najwyższych). Kiedy piana będzie już sztywna, dodajemy partiami cukier - następna partia, gdy poprzednia już się rozpuści. Z ostatnią partią cukru dodajemy mąkę i ocet. Bezę dzielimy na pół i rozkładamy na przygotowanych blachach. Z każdej porcji układamy okrągły blat. Wkładamy do piekarnika, włączamy termoobieg. Pieczemy 10 minut w 120 stopniach, zmniejszamy do 90 stopni i pieczemy jeszcze 110 minut. Pozostawiamy w zamkniętym piekarniku (jeśli zaczyna parować to otwieramy). Bezy muszą się jeszcze tak osuszyć - najlepiej 2-3 godziny. Mak z jabłkami: Mleko gotujemy. Dodajemy mak i mieszamy, gotując na małym ogniu. Kiedy mleko zupełnie się wchłonie, dodajemy prażone jabłka, pokrojone bakalie i płatki migdałowe. Smażymy jeszcze chwilę, aż masa zgęstnieje. Na końcu dodajemy miód, wyłączmy ogień i pozostawiamy masę pod przykryciem do ostygnięcia. Masa nie jest bardzo słodka, ale taka ma być. Beza nadgoni słodyczą ;). Krem korzenny: Zimną śmietankę ubijamy na wysokich obrotach z cukrem pudrem. Kiedy będzie już gęsta, dodajemy przyprawę do piernika i mascarpone. Mieszamy, aż dokładnie się połączą. Masę wkładamy do lodówki.
Tort najlepiej składać przed samym podaniem. Na talerzu układamy blat bezowy. Na niego masę makową (nie dociskamy za mocno), potem krem korzenny i drugi blat bezowy.