Kochasz gotować?
Zarabiaj ze Smakerem na dodawaniu przepisów!
Choć stworzenie oryginalnych rogali świętomarcińskich jest żmudne i bardzo czasochłonne, mamy dla was ekspresową alternatywę. Dzięki wykorzystaniu ciasta drożdżowego połączonego z gotowym ciastem francuskim i użyciu masy makowej z puszki przygotujesz te pyszne wypieki w mgnieniu oka. Chociaż metoda jest uproszczona, rogale wciąż mają w sobie charakterystyczne smaki autentycznej receptury – biały mak, marcepan, orzechy i skórka pomarańczowa. Te rogale to połączenie prostoty wykonania z głębią kulinarnych doznań, dzięki czemu możesz cieszyć się kawałkiem tradycji bez spędzenia całego dnia w kuchni.
Na dzisiejszy obiad proponuję filet z dorsza w sosie orzechowym. Dorsz jest b...
Odsłon: 53
Schab w pysznym sosie z zielonym pieprzem. Sos nie jest ostry, ale ma pieprzo...
Odsłon: 4341
Tradycyjne pączki, ale po mojemu :) Czyli kolorowe. Pączki są z dodatkiem mł...
Odsłon: 194
Na dzisiejszy obiad proponuję filet z dorsza w sosie orzechowym. Dorsz jest b...
Odsłon: 53
Schab w pysznym sosie z zielonym pieprzem. Sos nie jest ostry, ale ma pieprzo...
Odsłon: 4341
Tradycyjne pączki, ale po mojemu :) Czyli kolorowe. Pączki są z dodatkiem mł...
Odsłon: 194
Składniki
Pracę zacznij od przygotowania masy. Orzechy drobno posiekaj. Dodatkowo możesz podprażyć na suchej patelni. Do miski przełóż masę makową, dodaj posiekane orzechy i skórkę pomarańczową. Wszystko dokładnie wymieszaj. Jeśli używasz niearomatyzowanej masy makowej, dolej do niej 2-3 krople aromatu migdałowego. Ważne, aby nadzienie miało wyraźnie marcepanowy akcent. Do farszu możesz także dodać posiekane orzechy włoskie i rodzynki.
Przejdź do zrobienia ciasta. Rozkrusz drożdże, dodaj cukier i ciepłe mleko. Wymieszaj do pełnego rozpuszczenia i odstaw na 20-30 minut. Pamiętaj, aby użyć większego naczynia, ponieważ zaczyn będzie zwiększał swoją objętość. W tym czasie rozpuść masło. Do miski wsyp przesianą mąkę, dodaj zaczyn, rozpuszczone masło oraz żółtka. Przełóż ciasto na podsypaną mąką stolnicę i wyrób je, aby stało się elastyczne. Przełóż do miski, przykryj ściereczką i odstaw na ok. 90 minut do wyrośnięcia. Po tym czasie przełóż ciasto ponownie na stolnicę i rozwałkuj na kształt prostokąta odpowiadającego wielkości ciasta francuskiego. Na rozwałkowane ciasto drożdżowe wyłóż arkusz ciasta francuskiego. Ciasta lekko rozwałkuj, a następnie złóż na 3 części (do środka) i rozwałkuj ponownie. Powtórz czynność jeszcze dwa razy, gotowe ciasto przełóż do foliowego (najlepiej strunowego) woreczka i włóż do lodówki na 1-2 godziny.
Po tym czasie wyjmij ciasto, przełóż na stolnicę i rozwałkuj na kształt koła. Ostrym nożem przecinaj ciasto, aby linie krzyżowały się w środku i powstały trójkąty. Na każdy trójkąt (od strony podstawy) wyłóż porcję farszu i zwiń w zgrabny rogalik zakręcając do środka jego rogi. Przełóż rogaliki na dużą blachę wyłożoną papierem do pieczenia, posmaruj roztrzepanym żółtkiem i wstaw do pieca nagrzanego do 170°C na ok. 30 minut. Po upieczeniu wyjmij i odstaw do ostygnięcia.
Gorącą wodę zmieszaj z sokiem z cytryny i sukcesywnie dodawaj przesiany cukier puder, aby powstał gęsty, błyszczący lukier. Rogaliki polej lukrem i posyp posiekanymi orzechami laskowymi. Najlepiej podawaj w dniu wykonania, gdy wypieki są świeże i najsmaczniejsze.