Kochasz gotować?
Zarabiaj ze Smakerem na dodawaniu przepisów!
Tort Hello Kitty powstał specjalnie dla mojej córeczki, która w zeszły weekend skończyła 5 lat :-). Tort był przełożony kremem czekoladowym, kwaskowym dżemem oraz gorzką czekoladą. Dekoracja została wykonana z kremu maślanego na bazie bezy szwajcarskiej. Zachęcam do wypróbowania.
Krótko mówiąc jest to pieróg biłgorajski. Pyszny i zdrowy. Polecam.
Odsłon: 5636
Polecam. Doskonale pasuje na rodzinne spotkanie, ale również na kanapki. Po...
Odsłon: 940
Lekka kolacja. Polecam.
Odsłon: 243
Domowa chałwa to pyszna, słodka przekąska, którą możesz przygotować w prosty...
Odsłon: 30858
Wielbiciele tradycyjnej kuchni na pewno mają w swoim menu dobry przepis na gu...
Odsłon: 78
Krótko mówiąc jest to pieróg biłgorajski. Pyszny i zdrowy. Polecam.
Odsłon: 5636
Polecam. Doskonale pasuje na rodzinne spotkanie, ale również na kanapki. Po...
Odsłon: 940
Lekka kolacja. Polecam.
Odsłon: 243
Domowa chałwa to pyszna, słodka przekąska, którą możesz przygotować w prosty...
Odsłon: 30858
Wielbiciele tradycyjnej kuchni na pewno mają w swoim menu dobry przepis na gu...
Odsłon: 78
Składniki
Biszkopt: rozgrzać piekarnik do 170 st. C. Połączyć oba rodzaje mąki. Starannie oddzielić białka od żółtek. Do białek dodać szczyptę soli, zacząć ubijać pianę. Gdy piana zrobi się biała, ale nie będzie jeszcze zupełnie sztywna, rozpocząć stopniowe dodawanie cukru, nie przerywając upijania, aż do momentu, gdy stanie się bardzo sztywna. Od tego momentu używać szpatułki i dodawać stopniowo żółtka. Wsypać połączone mąki na sitko i przesiać pierwszą partię mąki na pianę. Delikatnie wymieszać posługując się szpatułką. Przesiewać mąkę partiami, delikatnie łączyć ją z masą jajeczną powolnymi, okrężnymi ruchami od dołu ku górze. Gotową masę przelać do przygotowanej formy o średnicy 28-29 cm i wstawić do piekarnika. Piec około 40 minut do tzw. suchego patyczka. Upieczony biszkopt pozostawić na blacie do całkowitego wystygnięcia, a następnie oddzielić płynnym ruchem ciasto od boków formy i wyjąć na kratkę. Można upiec go poprzedniego dnia, żeby miał dużo czasu na ostygnięcie. Żeby tort był jeszcze wyższy można upiec 2 biszkopty z 6 jaj. Link do przepisu na biszkopt z 6 jaj znajduje się na moim blogu. Wtedy spokojnie będziecie mieć 4 blaty. Ja przekroiłam biszkopt na 3 blaty.
Przygotować ganache na krem: śmietanę kremówkę zagotować i zalać nią pokrojoną na kawałki czekoladę, odstawić na kilka minut pod przykryciem, potem wymieszać aż do uzyskania gładkiej jednolitej polewy. Kiedy czekoladowa śmietana nie jest już gorąca włożyć ją pod przykryciem do lodówki – najlepiej na całą noc. Na drugi dzień ganache czekoladowy ubić na pianę w mikserze – ważne, żeby był bardzo dobrze schłodzony przed rozpoczęciem ubijania. Pod koniec dodać śmietanFix dla utrwalenia.
Ostudzony biszkopt przekroić wzdłuż na 3 lub 4 blaty (u mnie 3). Przygotować poncz: wymieszać wodę z sokiem z cytryny. Na paterze ułożyć pierwszy spód biszkoptu, pod ciasto włożyć kilka szerokich pasków papieru do pieczenia, dzięki temu, kiedy skończymy dekorowanie będzie można łatwo je usunąć, a patera zostanie czysta. Pierwszy blat nasączyć ponczem. Krem przełożyć do worka cukierniczego z okrągłą końcówką i wycisnąć obręcz z kremu na około spodu. Do środka nałożyć dość grubą warstwę dżemu i rozsmarować. Wycisnąć na dżem nieco kremu, na który przyklei się kolejny spód. Drugi krążek nasączyć ponczem i posmarować kremem a następnie posypać pokrojoną gorzką czekoladą. Wierzch oraz boki tortu posmarować pozostałym kremem. Tort włożyć do lodówki do schłodzenia, najlepiej na całą noc.
Na drugi dzień przygotować krem maślany na bazie bezy szwajcarskiej. Białka przelać do miski, dodać szczyptę soli. Umieścić miskę nad garnkiem z wrzącą wodą, lekko roztrzepać białka. Wsypać cukier i ubijać aż do momentu, gdy się cały cukier rozpuści. Najlepiej sprawdzić to rozcierając pianę między palcami – cukier nie powinien być wyczuwalny. Zdjąć miskę z garnka i jeśli się białka zbyt mocno podgrzały należy je przestudzić. Następnie wlać do misy miksera i końcówką do ubijania białek miksować do momentu, aż białka będą bardzo gęste (około 10 minut). Po tym czasie zmienić końcówkę na ucierającą i stopniowo dodawać po kawałku miękkiego masła, cały czas miksując. Podczas mieszania może się zdarzyć, że masa zacznie wyglądać jakby się zważyła. Nie należy się tym przejmować, po chwili dalszego miksowania wszystko wróci do normy. Dodać ekstrakt i ubijać do momentu, aż usłyszymy charakterystyczne ‚mlaskanie’ kremu. Można przystąpić do dekorowania. Na ozdobienie tortu o średnicy 28-29 cm przygotowałam krem z podwójnej ilości składników.
Dekoracja tortu: jak tort się schłodzi obsmarować kremem maślanym wierzch i boki tortu, wyrównać i włożyć jeszcze raz do lodówki, żeby krem się schłodził (min. 3 godziny). Dzięki temu dekoracja nie spadnie z tortu. Wyciąć wycięty szablon Hello Kitty, obrysować np. wykałaczką. Podzielić krem na tyle części, ile chcemy mieć różnych kolorów. U mnie były to kolory: żółty, czarny, czerwony, różowy i biały. Do każdej z części dodać wybrany barwnik (używam barwników w żelu firmy Wilton) i dokładnie wymieszać (lub zmiksować). Do dekorowania będzie potrzebny worek jednorazowy lub rękaw cukierniczy oraz tylki : - do wypełnienia buzi użyłam żółtego kremu i tylki okrągłej Wilton nr. 2.; - do oczków i konturów Hello Kitty użyłam czarnego kremu i tylki okrągłej Wilton nr. 2; - do kokardy użyłam czerwonego kremu i tylki okrągłej Wilton nr. 2; - do twarzy Hello Kitty używamy białego kremu oraz tylki otwartej gwiazdki Wilton nr. 18; - do uzupełnienia reszty na wierzchu, boków tortu użyłam różowego kremu oraz tylki otwartej gwiazdki Wilton nr. 32.
Wszystkie poniższe linki znajdziecie na moim blogu: Biszkopt z 6 jaj: link Biszkopt z 10 jaj: link Krem czekoladowy: link Krem maślany na bazie bezy szwajcarskiej: link Smacznego!