Kochasz gotować?
Zarabiaj ze Smakerem na dodawaniu przepisów!
Od dzieciństwa bardzo lubię brukselkę, nawet tę na maksa rozgotowaną w zupie jarzynowej, ale moim ulubionym sposobem podania jest brukselka w beszamelu. Czyli zatopiona w gęstym sosie beszamelowym, gdyby ktoś miał wątpliwości, co znaczy „w beszamelu”. Gdy byłam dzieckiem, jadałam zwykle brukselkę po polsku, czyli ugotowaną i polaną masełkiem z bułką tartą. Moja Mama tylko w ten sposób podawała brukselkę, a cała nasza rodzina chętnie ją jadła. No, jeszcze czasem zdarzała się zupa z brukselką, też bardzo smaczna. Ja nauczyłam się kisić brukselkę i w tej formie smakuje ona nawet ludziom, którzy zasadniczo nie lubią tych małych kapustek. Bo jest to warzywo niezwykle kontrowersyjne i przez wiele osób po prostu nielubiane. A szkoda!
Udka z piekarnika są proste w wykonaniu i zawsze smaczne bez względu na to, j...
Odsłon: 113
Historia ciastek amaretti to więcej niż przepis, to symbol włoskiej gościnnoś...
Odsłon: 261
Przepis na mini pączki serowe, proste i szybkie do zrobienia. Pączki mięciutk...
Odsłon: 359
Udka z piekarnika są proste w wykonaniu i zawsze smaczne bez względu na to, j...
Odsłon: 113
Historia ciastek amaretti to więcej niż przepis, to symbol włoskiej gościnnoś...
Odsłon: 261
Przepis na mini pączki serowe, proste i szybkie do zrobienia. Pączki mięciutk...
Odsłon: 359
Składniki
W głębokim rondlu rozpuść masło,
dodaj mąkę, a następnie przygotuj jasną zasmażkę, mieszając często.
Zasmażka nie powinna się zrumienić, bo beszamel jest białym sosem.
Do gorącej zasmażki dodawaj po trochu zimne mleko, zaczynając od połowy szklanki i mieszając nieustannie trzepaczką.
Gdy tylko masa zacznie gęstnieć, dodaj kolejną porcję mleka. Powtarzaj czynności aż do chwili, gdy po ponownym zagotowaniu Twój sos będzie miał odpowiednią konsystencję.
Na koniec przypraw sos beszamelowy gałką muszkatołową i solą do smaku.
Jaka to jest „odpowiednia konsystencja”? Taka, jaką lubisz i taka, jaka będzie pasować do reszty składników na talerzu. My lubimy dość gęsty sos, który smaczną masą oblepi brukselki i nie spłynie z ryżu.
W międzyczasie zagotuj wodę w garnku, dodaj do niej łyżeczkę cukru i sól do smaku, a następnie wrzuć brukselkę. Gotuj warzywa tak długo, żeby osiągnąć ulubiony stopień miękkości. Jedni wolą ledwie zblanszowaną, chrupiącą brukselkę, a inni lubią bardzo miękką, porządnie ugotowaną. U nas to jest raczej jakaś pośrednia forma, więc moje brukselki są dobrze ugotowane, ale wciąż stawiają opór zębom. Można powiedzieć, że są „al dente”.
Ugotowane brukselki wyłów łyżką cedzakową i od razu wrzuć do rondla z gorącym sosem.
Podgrzej jeszcze przez chwilę i już możesz podawać.
W naszym domu do takiej brukselki najczęściej podaje się ryż basmati albo kaszę jaglaną. Dobrze smakuje z puree ziemniaczanym, a także z jakimś krótkim makaronem typu świderki, kolanka lub rurki.
Zamiast tego warto zjeść z ugotowanymi na twardo jajkami, a nawet z rybą lub piersią kurczaka, ponieważ w ten sposób brukselka w beszamelu stanie się daniem low carb. Koniecznie posyp posiekaną natką pietruszki tuż przed podaniem.
Można podać na obiad lub kolację. Smacznego!