Kochasz gotować?
Zarabiaj ze Smakerem na dodawaniu przepisów!
Pyszne ziemniaczane kuleczki skrywające słodką i mięciutką śliwkę. Po prostu knedle!
Polecam. Piernik to zdrowe ciasto. Nie wyobrażamy sobie Świąt Bożego Narodz...
Odsłon: 1846
Polecam. Może być świąteczny, może być na co dzień.
Odsłon: 4740
Polecam. Piernik to zdrowe ciasto. Nie wyobrażamy sobie Świąt Bożego Narodz...
Odsłon: 1846
Polecam. Może być świąteczny, może być na co dzień.
Odsłon: 4740
Składniki
Ziemniaki obieramy i gotujemy. Kiedy są już miękkie (nie wolno ich rozgotować!), odcedzamy je, studzimy przez chwilę i przeciskamy przez praskę do większej miski. Pozostawiamy na kilka minut do całkowitego wystudzenia.
Do ziemniaków dodajemy mąkę ziemniaczaną. Jej optymalna ilość to objętość równa 1/4 objętości ziemniaków. Żeby dobrze ją odmierzyć, najlepiej uklepać ziemniaki w misce, podzielić masę na 4 części, wyciągnąć jedną z nich i w jej miejsce wsypać mąkę. Następnie dodajemy ziemniaki, które przed chwilą odłożyliśmy, wbijamy jajko i wszystko mieszamy. Na stolnicę wysypujemy pół szklanki mąki i przekładamy masę ziemniaczaną. Zaczynamy wyrabiać ciasto na knedle. Wgniatamy w nie mąkę i stopniowo dodajemy pozostałą część mąki. Gdyby mocno się kleiło to dosypujemy jeszcze trochę. Wszystko zależy od tego, jakie ziemniaki wzięliśmy.
Gładkie ciasto oprószamy jeszcze delikatnie mąką i odstawiamy na kilka minut. W tym czasie śliwki przekrawamy na połówki i wyciągamy pestki. Cukier mieszamy z cynamonem. Z ciasta odrywamy małe kawałki i rozpłaszczamy je na dłoni. Na środek wkładamy połowę śliwki skórką do dołu, na nią wsypujemy łyżeczkę cukru z cynamonem i układamy drugą połowę śliwki skórką do góry (czyli zamykamy cukier w śliwce). Następnie zalepiamy naszego knedla, czyli oblepiamy śliwkę ciastem. Obtaczamy go w mące i odkładamy. Postępujemy tak do wykorzystania całego ciasta.
W większym garnku zagotowujemy wodę z połową łyżeczki soli. Kiedy zaczyna wrzeć, wrzucamy knedle. Nie gotujemy za dużo na raz, najlepiej tyle, ile zmieści się na dnie garnka. Gotujemy przez 3-5 minut od momentu zagotowania. Ja gotowałam swoje knedle przez 5 minut, ponieważ moje śliwki były dość twarde, a lubię kiedy w knedlach są mięciutkie i rozpadające się. Jeśli macie słodkie i soczyste śliwki to 3 minuty powinny wystarczyć. Knedle wyciągamy łyżką cedzakową z wody. Podajemy z jogurtem lub kwaśną śmietaną, cukrem i cynamonem.