Kochasz gotować?
Zarabiaj ze Smakerem na dodawaniu przepisów!
Dzisiaj zapraszam na pomysłowy i praktyczny sposób na włączenie ryb do codziennej diety, czyli kotlety z dorsza i ziemniaków w towarzystwie prostego sosu korniszonowego. Kotlety wychodzą chrupiące na zewnątrz i delikatne w środku. Sos świetnie pasuje nie tylko do tych kotletów, ale też do innych, rybnych dań. Wystarczy, że dodacie do tego swoją ulubioną sałatkę i otrzymacie pyszny, pełnowartościowy obiad.
Składniki
Obierz 500 g ziemniaków i pokrój je w dwucentymetrową kostkę. Włóż je do średniego rondelka, dodaj do nich solidną szczyptę soli i zalej je gorącą wodą prosto z czajnika. Ziemniaki gotuj do miękkości przez 10, 15 minut, tylko do momentu, kiedy wbity w nie widelec wchodzi bez większego wysiłku. Gotowe ziemniaki zdejmij z ognia, odcedź i odstaw bez przykrycia do odparowania.
Ułóż 4 filety z dorsza na patelni. Dodaj do nich dwa liście laurowe, zalej je 160 ml mleka i taką samą ilością wody. Całość przykryj pokrywką i doprowadź płyn do delikatnego wrzenia. Gotuj rybę przez około 4 – 5 minut, a następnie zdejmij ją z ognia i odstaw w płynie, już bez przykrycia, na kolejne 10 minut.
Pokrój zieloną cebulkę w dosyć grube plasterki. Drobno posiekaj niewielki pęczek pietruszki i koperku.
Wyłów rybę z płynu. Przypraw je obficie mielonym czarnym pieprzem i rozedrzyj w dosyć duże płatki za pomocą dwóch widelców.
Rozbij ziemniaki za pomocą widelca lub tłuczka. Dodaj do nich czubatą łyżkę majonezu, łyżeczkę musztardy Dijon, ½ łyżeczki świeżo startej skórki cytryny i po łyżce pietruszki, koperku oraz zielonej cebulki. Na końcu dodaj dwie szczypty soli i mniej więcej taką samą ilość mielonego czarnego pieprzu. Zawartość miski przemieszaj do całkowitego rozprowadzenia dodatków w ziemniakach. Dodaj do ziemniaków płatki ryby i delikatnie połącz je z masą, tak żeby nie rozbić zbytnio kawałków dorsza.
Podziel masę na 8 równych kotletów i uformuj każdy z nich na pokrytej mąką desce do krojenia w niewielki dysk o grubości około 2 cm. Na końcu strzepnij z nich nadmiar mąki.
Uformowane kotlety panieruj ostrożnie w jajku i bułce tartej, dokładnie tak jak przy panierowaniu kotletów schabowych. Na tym etapie kotlety są dosyć miękkie i łatwo je uszkodzić, dlatego warto pomóc sobie przy tym szpatułką lub widelcem. Opanierowane kotlety ułóż na talerzu i odstaw do lodówki na co najmniej 30 minut, żeby nabrały struktury.
W międzyczasie zajmij się sosem korniszonowym. Pokrój w drobną kostkę jedną małą cebulkę. Zetrzyj na tarce o grubych oczkach 4 średnie korniszony.
Rozpuść 40 g masła w rondelku średniej wielkości. Na rozgrzany tłuszcz dodaj pokrojoną cebulkę i smaż ją przez kilka minut, aż zmięknie i się zeszkli. Dodaj 30 g mąki pszennej i podsmaż ją na maśle, stale mieszając, przez jedną-dwie minuty, aż uwolni przyjemny, lekko orzechowy aromat.
Zmniejsz grzanie do minimum i wlej do rondelka w dwóch partiach 500 ml bulionu warzywnego, za każdym razem energicznie mieszając zawartość rondelka w trakcie dodawania płynu. W ten sposób nie utworzą się w nim nieprzyjemne grudki.
Po uzyskaniu gładkiego sosu zwiększ delikatnie grzanie i dodaj starte ogórki oraz łyżkę pokrojonej wcześniej pietruszki. Ponownie przemieszaj zawartość rondelka do rozprowadzenia ogórków w sosie, a następne dopraw sos do smaku solą i mielonym czarnym pieprzem. Po doprawieniu, całość gotuj przez około 2, 3 minuty, zdejmij sos z ognia i odstaw, najlepiej pod przykryciem, do lekkiego wystudzenia.
Rozgrzej na patelni tyle oleju, żeby pokrył kotlety w mniej więcej ¼ wysokości. Smaż je przez około 4 – 5 minut na stronę do uzyskania pięknego złotego koloru. Gotowe kotlety wyjmij z patelni i wyłóż je na wyłożony ręcznikiem papierowym talerz w celu odsączenia nadmiaru tłuszczu i delikatnego przestudzenia.
Kotlety podawaj z ulubioną sałatką.
Smacznego!