Kochasz gotować?
Zarabiaj ze Smakerem na dodawaniu przepisów!
W niedzielę niekoniecznie musiał być na obiad rosół… Przepis na wyborny schab mam jeszcze z domu rodzinnego. Schab jest wykwintny w smaku, prosty w wykonaniu, a efekt jest naprawdę fantastyczny. Podawać go można z ziemniakami, kopytkami i kluskami śląskimi. Do tego zasmażane buraczki albo marynowane grzybki i obiad królewski mamy jak się patrzy. Tutaj zaprezentuję w wersji z kopytkami i zasmażanymi buraczkami. Sądzę, że można nim podejmować znamienitych gości i nikt nie powie, że nie jest to danie godne królewskiej kuchni…
Przepyszny i szybki obiad w dwadzieścia minut.
Odsłon: 148
Pieczeń podana z kaszą i surówką z kapusty pekińskiej.
Odsłon: 498
Dzisiaj leszcz którego dostałam w prezencie. Jak się dostało to trzeba było p...
Odsłon: 78
Polecam.
Odsłon: 613
Pyszne i proste do upieczenia ciasteczka owsiane o piernikowym smaku idealne...
Odsłon: 905
Przepyszny i szybki obiad w dwadzieścia minut.
Odsłon: 148
Pieczeń podana z kaszą i surówką z kapusty pekińskiej.
Odsłon: 498
Dzisiaj leszcz którego dostałam w prezencie. Jak się dostało to trzeba było p...
Odsłon: 78
Polecam.
Odsłon: 613
Pyszne i proste do upieczenia ciasteczka owsiane o piernikowym smaku idealne...
Odsłon: 905
Składniki
Schab Schab myjemy, suszymy ręcznikiem papierowym i kroimy na plastry ok. 1 cm (nie rozbijamy). Do garnka wlewamy około półtora litra wody (tak, aby kotlety się zanurzyły) i zaczynamy gotować. Na talerz wysypujemy mąkę i obtaczamy każdy kotlet z obu stron. Podgrzewamy olej na patelni. Kiedy już jest gorący, wkładamy mięso i podsmażamy na złoty kolor z każdej strony. Zdejmujemy z patelni. Następnie na tym samym oleju podsmażamy cebule pokrojone wcześniej w piórka. Podsmażone kotlety i cebulę wkładamy do gotującej już wody, doprawiamy solą i pieprzem i na wolnym ogniu dusimy do miękkości od czasu do czasu mieszając, żeby mięsko nie przywarło.
Kopytka Ziemniaki obieramy i gotujemy do miękkości (możemy użyć gotowanych dzień wcześniej). Przeciskamy je przez praskę, dodajemy jajko i mąkę. Ilość mąki podałem orientacyjnie. W trakcie zagniatania ciasta, podsypujemy zwykłą mąką pszenną. Ciasto na kopytka nie powinno się w zasadzie kleić do rąk i być na tyle elastyczne, żeby można było bez problemu uformować z niego wałek. Powinien być pożądanej przez nas grubości (wszystko zależy od tego jak duże kopytka lubimy). Kroimy na ukos na mniejsze części w wyniku czego otrzymujemy nasze ulubione kopytka. Wrzucamy je do gotującej, osolonej wody. Pozostawiamy je około dwóch minut od momentu wypłynięcia na powierzchnię. Wyjmujemy z wody za pomocą łyżki cedzakowej.
Buraczki zasmażane Buraki myjemy, gotujemy i obieramy po czym ścieramy na tarce o grubszych „oczkach”. Przygotowujemy zasmażkę: na patelni rozgrzewamy masło, dodajemy mąkę, rozcieramy, dodajemy odrobinę rosołu, rozcieramy, dodajemy drobno posiekana cebulę. Tak przygotowaną zasmażkę rozprowadzamy ½ szklanki rosołu, zagotowujemy. Następnie dodajemy buraczki oraz przeciśnięty przez praskę ząbek czosnku. Dusimy na małym ogniu, solimy i dodajemy odrobin cukru do smaku. Przed podaniem dodajemy kilka kropli soku z cytryny lub czerwonego, wytrawnego wina. Dusimy jeszcze 10 minut. Przed podaniem można je przyprawić kilkoma łyżkami kwaśnej śmietany (opcjonalnie).
Osobom początkującym w kuchni, przy tego typu daniach, najwięcej problemów sprawia zgranie wszystkich elementów w czasie, tak aby obiad był „w komplecie” na czas. I tu kilka uwag. Buraczki można zrobić dzień wcześniej. Tym bardziej, że gotują się dosyć długo. Ziemniaki na kopytka również ugotować i przecisnąć przez praskę poprzedniego dnia. Sam obiad proponuję zacząć od schabu, który musi się troszeczkę poddusić. W tym czasie można zrobić kopytka i pod koniec poddusić jeszcze przygotowane dzień wcześniej buraczki. I "kompletny" obiad podać na stół. Smacznego!!!