Kochasz gotować?
Zarabiaj ze Smakerem na dodawaniu przepisów!
Wspaniałe danie drugie - sycące i smaczne.
Składniki
Przygotować grzyby. Oczyszczone i obgotowane (lub rozmrożone) podsmażyć z cebulką na "rumiano". Dosmaczyć solą i pieprzem. Jeżeli ktoś chce można połączyć je z odrobiną białka w celu utworzenia mniej sypkiej masy. Utrzymywać w cieple lub przed podaniem dodatkowo podgrzać.
Oddzielić żółtka od białek. Białka ubić na sztywną pianę, pod koniec ubijania dodać szczyptę soli. Do ubitej piany dodać żółtka i jeszcze chwilę ubijać (najlepsza jest do tego celu ubijarka sprężynowa). Następnie partiami dodawać mąki (proszek do pieczenia należy przedtem wymieszać ze zwykłą mąką). Delikatnie mieszać tą samą ubijarką.
Rozgrzać olej i masło na dużej patelni (nie za dużo, warstwa tłuszczu powinna pokryć tylko dno równomiernie). Wlać 1/2 ciasta równo rozprowadzając po patelni. Smażyć na małym ogniu aż do zrumienienia pod przykryciem sprawdzając, czy jest wystarczająca ilość tłuszczu (masa szybko wchłania tłuszcz). Jeżeli jest go za mało można dodawać po brzegach patelni masło nożem lub widelcem. Gdy spód jest już rumiany delikatnie odwracać omlet. Po uniesieniu go do góry przed odwróceniem dodać na patelnię olej lub masło. Smażyć drugą stronę bez przykrycia.
Gotowy omlet przełożyć na talerz, na 1/2 placka nałożyć gorące grzyby, złożyć na pół. Przed podaniem posypać szczypiorkiem.
Uwagi: 1. Ciasto w tych proporcjach wytrzymuje do pół godziny - czyli wystarczy na usmażenie dwóch omletów. 2. Jeżeli chcemy jeść w tym samym czasie z drugą osobą gotowy omlet można wstawić do ciepłego piekarnika (nagrzanego do max. 50 st.) przy uchylonych drzwiczkach. 3. Przy większej ilości osób, poza zwiększeniem ilości składników, należy pamiętać o zapewnieniu ciastu odpowiednich warunków - przykryć, aby wierzchnia warstwa nie wysychała, przemieszać delikatnie trzepaczką przed kolejną porcją, utrzymywać w cieple gotowe omlety (patrz punkt 2). Smacznego