Kochasz gotować?
Zarabiaj ze Smakerem na dodawaniu przepisów!
Dziś papryka faszerowana ryżem z pieczarkami i paroma innymi dodatkami. Upiekłam ją w airfryerze, co w lecie jest naprawdę świetnym rozwiązaniem, bo kuchnia nie nagrzewa się od piekarnika. Ale i bez tego urządzenia da się tę paprykę zrobić, bo przecież wcześniej piekłam wszystkie takie potrawy w piekarniku. Bywało gorąco, ale dało się, ponieważ piekarnik służy właśnie do pieczenia, prawda?
Polecam.
Odsłon: 807
Polecam. Piernik to zdrowe ciasto. Nie wyobrażamy sobie Świąt Bożego Narodz...
Odsłon: 1521
Polecam.
Odsłon: 807
Polecam. Piernik to zdrowe ciasto. Nie wyobrażamy sobie Świąt Bożego Narodz...
Odsłon: 1521
Składniki
W rondlu z grubym dnem zagotuj 1,5 szklanki wody, a następnie wsyp do niej opłukany ryż, przykryj rondel i gotuj na małym ogniu przez 10 minut. Nie mieszaj ryżu podczas gotowania! Po wyłączeniu palnika zostaw ryż pod przykryciem jeszcze na 10 minut. W międzyczasie przygotuj resztę składników.
Pieczarki pokrój w plasterki, a następnie usmaż na dużym ogniu na łyżce masła klarowanego. Pod koniec smażenia dodaj pieprz i sól do smaku.
Cukinię zetrzyj na dużych oczkach tarki. 400-gramowa cukinia powinna być dość młoda, więc nie trzeba jej obierać ani pozbawiać pestek.
W misce wymieszaj składniki farszu, czyli ugotowany ryż, usmażone pieczarki, startą cukinię, jajka, natkę pietruszki oraz sól i sporo pieprzu. Na koniec dodaj mozzarellę porwaną palcami na małe kawałki albo inny ser, starty na tarce.
Z umytych papryk odetnij „czapeczki”, usuń gniazda nasienne oraz pestki, a następnie każdą wypełnij farszem i przykryj odciętą „czapeczką”.
Ustaw papryki w koszu aifryera i włącz urządzenie na 180 stopni i 25 minut. Po tym czasie zdejmij „czapeczki” i odłóż na talerz, a papryki dopiekaj jeszcze przez 5 minut w tej samej temperaturze.
Przed podaniem przykryj ponownie papryki „czapeczkami”, żeby ładnie wyglądały na talerzu.
Papryka faszerowana ryżem może być przygotowana również w piekarniku. Napełnione farszem warzywa trzeba umieścić w wysmarowanej tłuszczem formie, a następnie piec przez jakieś 35-40 minut w 200 stopniach.
Farszem z ryżu i pieczarek można nadziać nie tylko papryki, ale i inne warzywa, np. wydrążone cukinie, kalarepy, a także liście kapusty na gołąbki. Starta cukinia nadaje przyjemnej wilgotności i sprawia, że farsz jest soczysty, a nie suchy. Jajka i ser spajają wszystko w całość, więc nic się nie kruszy i nie rozpada. Ważny jest też spory dodatek pieprzu, bo dzięki niemu nadzienie zyskuje charakter i nie jest mdłe i nijakie.
Podawaj gorące lub ciepłe, z zieloną sałatą albo jakimiś kiszonkami, które pasują tu po prostu wspaniale. My na talerzu obok faszerowanej papryki położyliśmy pyszne tureckie ogórki kiszone z cytryną. I poczuliśmy się trochę jak na wakacjach w Turcji.
Smacznego!