Kochasz gotować?
Zarabiaj ze Smakerem na dodawaniu przepisów!
Pierogi po zbójnicku z pewnością zadowolą każdego głodomora. Mięciutkie ciasto skrywa w sobie soczyste, mięsne nadzienie, a całość dopełnia wędzony boczek i sos na bazie śmietany. Ich przygotowanie nie jest trudne, a zyskujesz sycące i smaczne danie. Pierogi podane z plasterkami kiszonego ogórka świetnie wpisują się w polską tradycję, a są tak dobre, że nawet sam Janosik rzuciłby ciupagę, by usiąść przy stole.
Jedliście kiedyś takie gołąbki? jeśli nie to gorąco zapraszam po przepis będz...
Odsłon: 2424
Jedliście kiedyś takie gołąbki? jeśli nie to gorąco zapraszam po przepis będz...
Odsłon: 2424
Składniki
Na stolnicę wsyp przesianą mąkę, dodaj sól i wymieszaj. Uformuj kopczyk i zrób w nim zagłębienie. Dolewaj gorącą wodę, zagarniając mąkę nożem do środka i wymieszaj. Woda powinna być gorąca na tyle, by można było zagnieść ciasto bez obawy o poparzenie dłoni. Następnie zagnieć ciasto, uformuj kulę i odstaw na 30 minut pod przykryciem. Do przygotowania ciasta możesz także użyć robota kuchennego.
W tym czasie przygotuj farsz. Mielone mięso włóż do miski, dopraw solą i pieprzem. Możesz dosypać także ziołowego pieprzu lub suszonego majeranku. Cebulę, czosnek i zieleninę drobno posiekaj, zmiel w maszynce do mielenia mięsa lub zmiksuj w blenderze, po czym dodaj do mięsa. Na koniec dolej wodę i wyrób ręką, aby składniki dobrze się połączyły. Dla pewności możesz oderwać mały kawałek masy, uformować z niego kulkę i usmażyć, aby sprawdzić smak. W razie potrzeby dopraw. Z pozostałej masy uformuj małe (ok. 2,5-3 cm średnicy) kulki i odłóż.
Oderwij kawałek ciasta, a resztę przykryj ściereczką. Rozwałkuj je na podsypanej mąką stolnicy i wykrawaj kółka za pomocą szklanki lub foremki. Na każde kółko ułóż mięsny klopsik, złóż ciasto, aby przypominało kształt półksiężyca i dokładnie zlep brzegi ciasta. Aby pierogi wyglądały bardziej atrakcyjnie, lekko naciśnij widelcem na brzegi pieroga, aby powstał wzór lub wykonaj falbankę zawijając brzegi. Postępuj tak do wykończenia ciasta i mięsnego farszu.
W dużym garnku zagotuj wodę, posól, dodaj liście laurowe i partiami wrzucaj pierogi, uważając, aby nie przywierały do dna. Gdy wypłyną na powierzchnię, gotuj je ok.3-5 minut. Następnie wyławiaj je łyżką cedzakową i wykładaj na półmisek. Aby się nie posklejały, polej je rozpuszczonym masłem.
Pierogi po zbójnicku najlepiej smakują podane z chrupiącym, podsmażonym boczkiem wędzonym i sosem na bazie kwaśnej śmietany. Ciekawym akcentem będzie dodanie kilku plasterków kiszonego ogórka.