Kochasz gotować?
Zarabiaj ze Smakerem na dodawaniu przepisów!
Pierogi przygotowane w ten sposób są przepyszne i chrupiące. Możemy podawać je ze śmietaną lub sosem czosnkowym. W głębokim oleju możemy smażyć również pierożki z mięsem, z kapustą i grzybami oraz z kaszą.
Polecam.
Odsłon: 259
Mając te składniki jakie podaje niżej głód nam nie jest groźny i niezapowiedz...
Odsłon: 102
Polecam. Może być świąteczny, może być na co dzień.
Odsłon: 5913
Polecam.
Odsłon: 259
Mając te składniki jakie podaje niżej głód nam nie jest groźny i niezapowiedz...
Odsłon: 102
Polecam. Może być świąteczny, może być na co dzień.
Odsłon: 5913
Składniki
FARSZ Ziemniaki kroimy w kostkę i gotujemy w osolonej wodzie. Po ugotowaniu robimy z nich puere i odstawiamy, żeby wystygły. Cebulę kroimy w drobną kosteczkę i smażymy na łyżce masła. Dodajemy 1/5 łyżeczki cukru i szczyptę soli (cukier się skarmelizuje). cebulę przekładamy do ziemniaków. Twaróg i bryndzę rozgniatamy za pomocą widelca i dodajemy do ziemniaków. Przyprawiamy sporą ilością pieprzu i szczyptą gałki muszkatołowej. Wszystkie składniki dokładnie mieszamy, aż nabiorą konsystencji farszu.
CIASTO Do miski wsypujemy mąkę i szczyptę soli. Następnie dolewamy olej, oliwę oraz gorącą wodę z kranu. Wyrabiamy ciasto - w konsystencji powinno przypominać plastelinę. Jeśli jest za płynne, trzeba podsypać mąką, jeśli zbyt twarde - dolać więcej wody. Ciasto dzielimy na 4 części, zostawiamy w misce a miskę przykrywamy ściereczką i zostawiamy w ciepłym miejscu. Trzymanie ciasta pod ściereczką w ciepłym miejscu sprawi, że ciasto nie wyschnie, będzie bardziej delikatne i plastyczne. Stolnicę posypujemy mąką, wałek również. Rozwałkowujemy ciasto na ok. 1,5-2 mm. Ja robię to na oko, rozwałkowuję do momentu, aż stanie się już lekko przeźroczyste. Olej i oliwa dodana do ciasta sprawi, że nawet cienkie ciasto nie rozklei się podczas gotowania. Z ciasta wykrawamy kółeczka (ja używam do tego kieliszka z Ikei), do środka wkładamy pół łyżeczki farszu i sklejamy palcami (dwukrotnie) oraz wykańczamy widelcem. Pierogi wrzucamy na gorącą, posoloną wodę, delikatnie mieszamy i czekamy, aż wypłyną. Od wypłynięcia gotujemy jeszcze ok 2-3 min (w zależności od grubości ciasta). Jeśli nie jesteście pewni, możecie wyjąć jednego i skosztować :)
SMAŻENIE: W wysokim garnku rozgrzewamy olej. Na mocno rozgrzany olej delikatnie wkładamy po kilka pierogów. Uważamy, żeby nie było blisko siebie, bo mogą się skleić. Co jakiś czas obracamy, by przysmażyły się na złoto z każdej strony
Usmażone pierogi przekładamy na papierowy ręcznik, by odsączyć je z nadmiaru tłuszczu.
Podajemy z kwaśną śmietaną lub sosem czosnkowym.
Smacznego :)