Kochasz gotować?
Zarabiaj ze Smakerem na dodawaniu przepisów!
Ponieważ wciąż jeszcze możemy cieszyć się sezonem szparagowym, przygotowałam risotto potrójnie szparagowe. Dlaczego aż potrójnie??? Już wyjaśniam. Zazwyczaj do gotowania risotto używa się bulionu warzywnego (ewentualnie mięsnego, ale to rzadziej), ja zaś wykorzystałam esencjonalny wywar z obierek szparagowych. I w ten sposób osiągnęłam pierwszy stopień nasycenia szparagami, a w dodatku wykorzystałam obierki, które zazwyczaj po prostu się wyrzuca. Szkoda, są przecież pełne smaku! Do gotowania wraz z ryżem użyłam obranych końcówek i nieco gorszej jakości kawałków zielonych szparagów – tym sposobem uzyskałam drugi stopień “szparagowości” – miękkie kawałki warzyw w daniu. Zwieńczeniem potrawy były podsmażone na chrupko zielone szparagi, podane na wierzchu risotto potrójnie szparagowego. Wyszła z tego pyszna, esencjonalna w smaku potrawa, wypełniona szparagami po same brzegi. Mniam!
Prosty , szybki i smaczny deserek , który przygotujecie w kilka minut. Polecam
Odsłon: 234
Prościej już się nie da, wyśmienity domowy chlebek.
Odsłon: 974
Prosty , szybki i smaczny deserek , który przygotujecie w kilka minut. Polecam
Odsłon: 234
Prościej już się nie da, wyśmienity domowy chlebek.
Odsłon: 974
Składniki
Wykonanie jest analogiczne, jak przy każdym risotto. Na oliwie podsmaż na biało cebulkę, dodaj ryż i również podsmaż go, mieszając. Na drugim palniku trzymaj rondel z wrzącym wywarem szparagowym.
Do garnka z ryżem stopniowo, po jednej chochelce, dodawaj gorący bulion – kolejną dodaje się dopiero wtedy, gdy poprzednia została wchłonięta przez ziarenka. Po wykorzystaniu mniej więcej połowy płynu dodaj do garnka te szparagi, które są przeznaczone do gotowania razem z ryżem.
Gdy już ryż wchłonie w siebie cały wywar, dodaj wino i poczekaj, aż i ono wsiąknie w ziarenka. Wyłącz gaz. Na koniec do risotto dodaj świeże masło, pieprz i ewentualnie sól, parmezan i wymieszaj. Przykryj i pozostaw, by odpoczęło przez 2-3 minuty.
W międzyczasie na palniku postaw patelnię, rozgrzej na niej łyżkę masła klarowanego i wrzuć kawałki dodatkowych szparagów – tych do podania na wierzchu potrawy. Oprósz pieprzem i solą, podsmażaj na dużym ogniu do lekkiego zrumienienia tak, by pozostały lekko chrupkie i wciąż intensywnie zielone.
Gotowe risotto potrójnie szparagowe wyłóż na talerze i udekoruj podsmażonymi zielonymi szparagami. Podawaj wraz z wielką porcją sałaty. Smacznego!