Kochasz gotować?
Zarabiaj ze Smakerem na dodawaniu przepisów!
Dziś przedstawiam kolejny przepis we włoskim stylu – risotto z borowikami. Tak się bowiem złożyło, że z ostatniego grzybobrania wróciliśmy z borowikami (prawdziwkami) w ponadprzeciętnej ilości. Bo prawie zawsze z Puszczy Noteckiej wracaliśmy z jakimś prawdziwkiem w koszyku, ale w porywach były to 3-4 sztuki, a czasem tylko jeden szlachetny grzybek. To dlatego, że w puszczy królują raczej rozmaite podgrzybki i ich zawsze zbieraliśmy najwięcej. A te borowiki to tylko ku uciesze i na osłodę – zawsze było ich za mało, aby ugotować z nich jakąś konkretną potrawę. Aż do teraz, gdy trafiliśmy w takie miejsce i taki czas, że udało nam się zebrać pełen kosz szlachetnych grzybów – borowików i rozmaitych koźlarzy. I jeszcze pierwsze w sezonie gąski zielonki na dokładkę. No i dlatego choć raz w życiu mogę zrobić całą potrawę z borowików szlachetnych. Mój wybór padł na risotto z borowikami, ponieważ bardzo lubimy kuchnię włoską. Nie miałam żadnego gotowego przepisu, tylko pomysł i wcześniejsze doświadczenia z przyrządzaniem risotta. Już ich nawet dość sporo opisałam na blogu, a że każde risotto gotuje się według podobnego schematu, to odważnie przystąpiłam do dzieła.
Szybka, prosta w przygotowaniu sałatka z kilku składników, które zazwyczaj ma...
Odsłon: 6920
Szybka, prosta w przygotowaniu sałatka z kilku składników, które zazwyczaj ma...
Odsłon: 6920
Składniki
Borowiki oczyść z leśnych paprochów i piasku, najlepiej przy pomocy wilgotnej gąbki. Postaraj się ich nie moczyć w wodzie. Z najładniejszych okazów wytnij plasterki takie, jak na zdjęciu. Przygotujesz z nich ozdobę dania, ale jeśli nie masz na to czasu, pomiń ten krok. To i tak będzie bez szkody dla smaku.
Resztę grzybów pokrój w kostkę, mniej więcej o boku 1 centymetra.
W rondlu, w którym później będziesz gotować risotto, rozgrzej 1-2 łyżki oliwy. Na gorącym tłuszczu poukładaj jedną warstwą plasterki grzybów i smaż je na dużym ogniu do momentu lekkiego zrumienienia z obu stron. Leciutko oprósz je solą.
W podobny sposób możesz przygotować kilka krążków cebuli –
smaż je na oliwie do momentu, aż się lekko zrumienią.
“Chipsy” z borowików i cebuli wyjmij na talerzyk, a do rondla dolej jeszcze 1-2 łyżki oliwy i wrzuć posiekaną cebulę.
Podsmażaj cebulę na oliwie, mieszając od czasu do czasu, aż trochę zmięknie i stanie się szklista.
W międzyczasie w osobnym rondlu zagotuj bulion z dodatkiem jednej gałązki tymianku lub macierzanki. Podtrzymuj stan lekkiego wrzenia przez cały czas gotowania risotta.
Do rondla z podsmażoną cebulą dodaj borowiki pokrojone w kostkę.
Smaż na dużym ogniu przez 2-3 minuty,
a następnie dodaj posiekany czosnek i podgrzewaj jeszcze przez kilkadziesiąt sekund.
Do rondla dodaj ryż i mieszając podsmażaj go, aż stanie się szklisty – przez 2-3 minuty.
Następnie dodaj wino. Gotuj i mieszaj do momentu, w którym ryż wchłonie cały płyn, a większość alkoholu odparuje.
Zmień ogień pod ryżem na średni, a następnie dodaj chochelkę gorącego bulionu, unikając gałązki tymianku (macierzanki) – ona jest tylko po to, by dodać smaku wywarowi.
Często mieszaj ryż i kontynuuj dodawanie bulionu, po jednej chochelce, za każdym razem czekając, aż ziarenka całkowicie wchłoną bulion przed dodaniem kolejnej chochli. Pod koniec gotowania dodaj listki z drugiej gałązki tymianku lub macierzanki, ale zostaw kilka małych kawałków ziela jako ozdobę talerzy.
Gdy prawie cały płyn zniknie (zostanie wchłonięty przez ryż), wyłącz palnik pod rondlem i dodaj surowe masło. Mieszaj potrawę tak długo, aż masło się rozpuści. Spróbuj risotto z borowikami i dopraw pieprzem oraz solą. Dodaj jeszcze tarty parmezan lub inny podobny ser.
Gdy prawie cały płyn zniknie (zostanie wchłonięty przez ryż), wyłącz palnik pod rondlem i dodaj surowe masło. Mieszaj potrawę tak długo, aż masło się rozpuści. Spróbuj risotto z borowikami i dopraw pieprzem oraz solą. Dodaj jeszcze tarty parmezan lub inny podobny ser.
Przykryj rondel i pozwól risottu odpocząć przed podaniem na stół. Wystarczą 2-3 minuty.
Porcje gotowego risotta wykładaj na talerze. Ozdabiaj podsmażonymi plasterkami borowików i cebuli, dodaj malutką gałązkę tymianku i posyp danie dodatkowymi listkami. Możesz też oprószyć je wiórkami parmezanu. Najlepiej smakuje podane z lampką wina i górą zielonej sałaty.
W ten sam sposób możesz przygotować risotto z dowolnymi grzybami – kurkami, podgrzybkami, a nawet pieczarkami ze sklepowej półki. Wprawdzie to już nie będzie risotto z borowikami, ale wiadomo, że taki piękny plon borowików nie każdego roku i nie każdemu się trafia. A zwyczajne risotto z grzybami też będzie bardzo smaczne.
Smacznego!