Kochasz gotować?
Zarabiaj ze Smakerem na dodawaniu przepisów!
Kiełbasa wędzona, to smak dzieciństwa, wizyt u dziadków na wsi i ten niepowtarzalny, nie do podrobienia chemicznymi kąpielami, jakie fundują kiełbasie sklepowej firmy wędliniarskie, zapach... Mmm oj tak, wędzona kiełbasa nie tylko smakuje, ale i wybornie pachnie. Zapraszam do zapoznania się z moim, jakże prostym, a jednocześnie dającym wiele satysfakcji z konsumpcji, przepisem na kiełbasę.
Dzisiaj leszcz którego dostałam w prezencie. Jak się dostało to trzeba było p...
Odsłon: 4
Polecam. Dużo dobra, domowe jedzenie.
Odsłon: 117
Dzisiaj leszcz którego dostałam w prezencie. Jak się dostało to trzeba było p...
Odsłon: 4
Polecam. Dużo dobra, domowe jedzenie.
Odsłon: 117
Składniki
Przygotowanie mięsa. Pierwszym etapem jest przygotowanie mięsa. Kroimy je na małe kawałki, a potem mielimy. Na grubo, bądź na cienko - i tak i tak jest dobrze. Polecam jednak zmielenie na grubo, bo kiełbasa będzie miała wtedy lepszą konsystencję.
Przyprawy Jak już mięso jest zmielone, należy do niego dodać: - majeranek (około 5 łyżek na podane proporcje mięsa) - sporo soli (tak, by mięsa było lekko tylko słone) - pieprz (najlepiej grubo zmielony) - zgnieciony czosnek Całość dokladnie mieszamy i odstawiamy pprzynajmniej na godzinę, by smak się przegryzł. Najlepiej jednak wyrobić mięso wieczorem i odstawić do lodówki na noc.
Napychanie flaka Flaki można zakupić w sklepie wędliniarskim albo przez internet. Należy je wypłukać zimną wodą z soli, która je konserwuje i będą gotowe do użycia. Flak zakładamy na specjalną końcówkę w maszynce. Warto wcześniej ją zwilżyć odrobiną oleju, by gładko szło napychanie kiełbasy. Nie jest to trudne. Gdyby ktoś miał wątpliwości, to cały proces można prześledzić na filmie.
Wędzenie Wędzić można na zimno, bądź na ciepło. Wędzenie na zimno: Trwa minimum 2 dni, wędzi się w temperaturze 20-25 stopni, a uzyskana wędlina jest surowa, lecz doskonale przewędzona. Wędzenie na ciepło: Trwa od 4 do 8 godzin. Temperatura to 40-60 stopni, a w końcowej fazie, nawet i 80. Wędlina jest tu delikatnie zapieczona. Jeden i drugi sposób wędzenia ma swoich zwolenników i przeciwników. Jeśli zależy nam na czasie, można pokusić się o szybsze wędzenie na ciepło. Polecam jednak zmiksować obie metody. Wędzić jeden dzień na zimno, dla bogatszego aromatu, a potem 4-6h na ciepło.
Drewno Wędzimy drewnem liściastym. Najlepiej dębem, olchą, jabłonią ale też i orzechem. Na koniec (tylko na ostatnie 20-30 minut) można dodać jałowca, który zmieni trochę smak wędlin. Będzie on ostrzejszy. Uwaga: Drewno iglaste nie nadaje się do wędzenia.
Degustacja :) I to już wszystko. Przepis, choć czasochłonny, bo wędzenie swoje trwa, nie jest trudny. Ot tniemy mięso, mieszamy z przyprawami, wędzimy i gotowe. To nic trudnego! Warto jednak zainwestować swój czas w takie domowe wędliny, bo ich smak jest rewelacyjny. Stanowczo polecam:) (tym bardziej, że można teraz kupić małe, przenośne wędzarnie i wędzić w każdym ogródku) Smacznego!