Kochasz gotować?
Zarabiaj ze Smakerem na dodawaniu przepisów!
Podczas niedzielnego spaceru z lubuską grupą miłośniczek ziół udało mi się zebrać uszaki bzowe. Niewiele osób zbiera te grzyby, ja też poznałam je dopiero kilka lat temu. A to błąd, bo uszaki bzowe zalicza się do kategorii grzybów leczniczych. Powszechnie znane i spożywane są w Azji, między innymi w kuchni chińskiej, gdzie występują pod nazwą grzybów mun. I my kupujemy je w sklepach orientalnych, suszone w całości, a czasem pokrojone w paseczki, nie zdając sobie sprawy z tego, że miewamy je na wyciągnięcie ręki. Najczęściej można je spotkać zimą i wiosną, gdy wyrastają ze starych pni czarnego bzu. Zwykle to właśnie stare, osłabione, a czasem murszejące krzewy bywają porośnięte grzybami. I na takim starym, obumierającym pniu czarnego bzu znalazłam moje uszaki. Mając własne grzyby mun, postanowiłam przygotować "chińszczyznę".
wok lub duża, głęboka patelnia
Pyszne i proste do upieczenia ciasteczka owsiane o piernikowym smaku idealne...
Odsłon: 482
Prosty i smaczny przepis na szaszłyki z kurczaka na obiad lub kolację dla trz...
Odsłon: 821
Pyszne i proste do upieczenia ciasteczka owsiane o piernikowym smaku idealne...
Odsłon: 482
Prosty i smaczny przepis na szaszłyki z kurczaka na obiad lub kolację dla trz...
Odsłon: 821
Składniki
Zacznij od nastawienia ryżu do gotowania, a w międzyczasie szybko przygotuj resztę składników. Nie gotuj ryżu w plastikowej torebce!
Cebulę, czosnek i imbir obierz i pokrój w drobną kostkę. Przełóż do miseczki. Resztę warzyw – kapustę pekińską, paprykę, szparagi i włoszczyznę (jeśli nie używasz mrożonki) oraz namoczone wcześniej uszaki bzowe pokrój w paski. W sumie tych wszystkich składników powinno być około 1200-1300 gramów.
Na największym palniku rozgrzej wok, a jeśli nie masz woka, to użyj dużej, głębokiej patelni lub rondla. Do gorącego woka wlej olej, a następnie dodaj imbir, cebulę i czosnek. Mieszaj intensywnie i podsmażaj dość krótko, aby czosnek nie stał się gorzki.
Po chwili do woka dodaj paski włoszczyzny i podsmażaj przez 2 minuty, często mieszając.
Teraz dodaj uszaki bzowe, czyli grzyby mun, świeże lub namoczone wcześniej. Mieszaj i podsmażaj przez minutkę.
Po chwili dodaj resztę warzyw – kapustę pekińską i pozostałe różności. U mnie to były jeszcze końcówki szparagów, ale nie użyłam papryki, bo jest strasznie droga o tej porze roku. Posyp składniki dwiema szczyptami soli i podsmażaj, często mieszając, przez jakieś 2-3 minuty.
Dodaj do warzyw sos sojowy i szklankę wody. Teraz wszystko zacznie się dusić, a nie smażyć, ale jednak nie zapomnij o częstym mieszaniu.
Po chwili dodaj wino, ostry sos chili (nie za dużo, ale jeśli lubisz pikantne jedzenie, to nie żałuj sobie!) i cukier lub inne źródło słodkiego smaku. Użyj wybranych przypraw. Sprawdź, czy potrawa jest dobrze doprawiona, bo może trzeba dodać trochę chili, soli lub sosu sojowego?
W szklance rozmieszaj nieco zimnej wody i skrobię kukurydzianą, ziemniaczaną lub inną. Wlej do woka, intensywnie mieszając, aby po chwili potrawa nieco się zagęściła i zyskała konsystencję sosu idealnego do ryżu.
Smacznego!
A tak wyglądają uszaki bzowe w naturze, na konarze czarnego bzu. O ich właściwościach zdrowotnych można poczytać na blogu, zapraszam!