Kochasz gotować?
Zarabiaj ze Smakerem na dodawaniu przepisów!
Zaskakujące połączenie składników, które sprawia, że pierogi smakują tak, jakby były z mięsem. Pyszne prosto z wody, jeszcze pyszniejsze z patelni!
Papryka pieczona z cebulą może być spożyta na mnóstwo sposobów: od podania ja...
Odsłon: 132
Polecam. Piernik to zdrowe ciasto. Nie wyobrażamy sobie Świąt Bożego Narodz...
Odsłon: 1596
Chciałam się podzielić z Wami fajnym i prostym sposobem obierania jajek. Taki...
Odsłon: 340
Papryka pieczona z cebulą może być spożyta na mnóstwo sposobów: od podania ja...
Odsłon: 132
Polecam. Piernik to zdrowe ciasto. Nie wyobrażamy sobie Świąt Bożego Narodz...
Odsłon: 1596
Chciałam się podzielić z Wami fajnym i prostym sposobem obierania jajek. Taki...
Odsłon: 340
Składniki
Ciasto na pierogi: Nalewam gorącą wodę z kranu do szklanki (zawsze sprawdzam temperaturę wody palcem, jeśli zacznie parzyć - to dopiero wtedy napełniam szklankę). Do miski wsypuję mąkę i szczyptę soli. Następnie dolewam olej, oraz gorącą wodę. Wyrabiam ciasto - w konsystencji powinno przypominać plastelinę. Jeśli jest za płynne, podsypuję mąką, jeśli zbyt twarde - dolewam więcej wody. Staram się dodawać jak najmniej mąki - już podczas dłuższego wyrabiania, ponieważ im więcej niezaparzonej wodą mąki, tym ciasto będzie twardsze. Ciasto najpierw wyrabiam w misce (miska ogrzewa się pod wpływem ciepła, więc ciasto szybciej stanie się plastyczne) a gdy już jest zwarte, przekładam na stolnicę i kończę wyrabianie. Ciasto kroję nożem na 4 części, wkładam z powrotem do miski i przykrywam szczelnie ręcznikiem papierowym. To bardzo ważne, żeby ciasto trzymać w ciepłej misce pod przykryciem - w rezultacie ciasto nie wyschnie, będzie bardziej delikatne i plastyczne.
Farsz: W osolonej wodzie gotujemy soczewicę do miękkości (ok 20 minut). Odcedzamy z wody.
Cebulę kroimy w kosteczkę, na patelnię wlewamy 2 łyżki oleju, dodajemy 4 ziarenka ziela angielskiego i 2 liście laurowe oraz pokrojoną cebulę. Podsmażamy, aż cebula się zezłoci, następnie wyjmujemy ziela angielskie i liscie laurowe.
Do wysokiego naczynia przekładamy odcedzoną soczewicę, podsmazoną cebulkę (bez ziół), suszone pomidory pokrojone w drobniejsze części, majeranek, lubczyk i paprykę, sos sojowy i posiekaną natkę pietruszki. Przyprawiamy solą i pieprzem a następnie blendujemy na gładką masę.
Stolnicę posypuję niewielką ilością mąki, smaruję nią też wałek. Rozwałkowuję ciasto na ok. 1,5-2 mm - robię to na oko, rozwałkowuję do momentu, aż stanie się już lekko przeźroczyste. Olej i oliwa dodana do ciasta sprawi, że nawet cienkie ciasto nie rozklei się podczas gotowania. Z ciasta wykrawamy krążki. Na każdy nakładamy po łyżeczce farszu i zlepiamy brzegi. Wrzucamy je partiami do gotującej się osolonej wody. Gdy wypłyną na wierzch gotujemy kilka minut do miękkości ciasta i przekładamy na talerz. Możemy jeść prosto z wody lub podsmażyć na patelni na oleju - będą złociste i ichrupiące.
Smacznego :)