Kochasz gotować?
Zarabiaj ze Smakerem na dodawaniu przepisów!
Przepyszne, kolorowe ciasto, które może nawet zastąpić tort. Ulubieniec dzieci i dorosłych, można wykonać też na herbatnikach czy biszkoptach - będzie szybciej, bez pieczenia.
Polecam. Lubią dorośli i dzieci.
Odsłon: 158
Polecam. Doskonale pasują na andrzejki, katarzynki, mikołajki, pod choinkę.
Odsłon: 225
Polecam. Lubią dorośli i dzieci.
Odsłon: 158
Polecam. Doskonale pasują na andrzejki, katarzynki, mikołajki, pod choinkę.
Odsłon: 225
Składniki
Każdą z galaretek rozpuszczamy według przepisu na opakowaniu w osobnych miskach. Dokładnie mieszamy i odstawiamy do stężenia. Sztywne galaretki tniemy w kostkę.
Biszkopt: Białka ubijamy na puszystą masę, pod koniec utrwalając cukrem (1/4 szkl.). Ubijamy jeszcze aż do całkowitego rozpuszczenia się cukru. Do żółtek dodajemy proszek do pieczenia i ocet, i mieszamy (uwaga – zacznie się lekko pienić). Dodajemy masę do ubitej piany i mieszając łyżką stopniowo wsypujemy mąką. Delikatnie mieszając łączymy ją porcjami i wszystko w jednolitą masę. Wylewamy na blachę z papierem do pieczenia. Pieczemy około 25-30 minut w piekarniku nagrzanym do 180 stopni. Gotowy biszkopt całkowicie studzimy i kroimy na dwa blaty. Dolny blat wkładamy do formy do pieczenia wyłożonej papierem wraz z bokami (u nas to ten sam papier, w którym piekł się biszkopt. Trzeba tylko pamiętać, aby po pieczeniu papier najpierw delikatnie oddzielić od ciasta).
Masa: Żelatynę zalewamy malutką ilością wody (2-3 łyżki, żeby namiękła). Mleko doprowadzamy do wrzenia, zestawiamy z ognia i rozpuszczamy w nim żelatynę. Lekko studzimy, ale masa nie może stężeć. Śmietanę ubijamy z cukrem (1/3 szkl.), następnie dodajemy mascarpone i aromat (opcjonalnie, można pominąć). Cały czas miksując wlewamy mleko z żelatyną i łączymy. Następnie wsypujemy kawałki kolorowych galaretek, energicznie mieszając (masa bardzo szybko zaczyna tężeć) i wykładamy na dolny blat biszkoptu. Przykrywamy górnym blatem, lekko dociskamy, żeby całość się połączyła i odstawiamy do stężenia. Przygotowywanie ciasta w blaszce zapobiega wypływaniu masy na boki zanim dobrze stężeje, a papier chroni przed kontaktem z formą.
Polewa: Wszystkie składniki umieszczamy w rondelku i podgrzewamy, ciągle mieszając, do rozpuszczenia i połączenia składników. Na małym ogniu, żeby nie zagotować, ale przez około 2 minuty – by całość nieco zgęstniała. Polewę wylewamy na ciasto i opcjonalnie dekorujemy kolorową posypką/wiórkami/itp.