Desery Przepis na:
Przepisów i artykułów: 376 Ocena: 4806
Dodano: 25.03.2018
Odsłon: 3154
> 6 os. | > 60 min | łatwe | tanie |
Najpierw pieczemy biszkopt.
Piekarnik nagrzej do temperatury 180 stopni Celsjusza. Białka ubij ze szczyptą soli. Gdy piana będzie sztywna – dodawaj stopniowo cukier. Piana nie może opaść! Następnie kolejno dodaj po jednym żółtku – nie przerywając ubijania, a następnie przesiane obie mąki i teraz już tylko dokładnie wymieszaj. Dno blaszki wyłóż papierem do pieczenia, wylej gotowe ciasto i wyrównaj powierzchnię. Piecz biszkopt do lekkiego zrumienienia, około 12-15 minut. Po upieczeniu wyjmij blachę z piekarnika i pozostaw ciasto do wystudzenia. Teraz wyjmij je z blaszki na blat, oderwij od spodu placka papier i umieść biszkopt na powrót w foremce.
Przygotowujemy warstwę agrestową.
Osącz na sicie agrest, kompot zbierając do sporego rondla. Około pół szklanki kompotu wlej do oddzielnego naczynia (np. niedużego garnuszka), a resztę zagotuj. W odlanej części kompotu rozprowadź dokładnie proszek budyniowy, a następnie mieszaninę wlej do gotującego się kompotu, intensywnie mieszając – wówczas nie zrobią się grudki i kluchy. Gdy tylko masa się zagotuje i zagęści, dodaj do niej odcedzone owoce agrestu i wymieszaj delikatnie, już nie gotuj. Gorący krem agrestowy wylej na biszkopt, wyrównaj powierzchnię i pozostaw do wystudzenia.
Warstwa kremu śmietanowego.
Śmietankę kremówkę ubij na sztywno z dodatkiem łyżki cukru pudru i “utrwalaczy konsystencji”. Odłóż 2-3 łyżki do dekoracji (schowaj do lodówki), a resztą posmaruj warstwę agrestową. Na śmietanie poukładaj prostokątne herbatniki.
250 g cukru pudru wsyp do miseczki. Stopniowo dodawaj sok cytrynowy, mieszając i ucierając lukier. Ma być gładki i smarowny, ale niezbyt rzadki, by nie spłynął z ciasta.
Gotowy lukier rozsmaruj szerokim nożem na herbatnikach.
Pozostaw do zastygnięcia w chłodnym miejscu – w lodówce – najlepiej na całą noc.
Przez lukier prześwituje zarys herbatników. To są pojedyncze porcje. Na każdą z nich połóż mały kleksik odłożonego wcześniej kremu śmietankowego, a na nim ozdobę – co masz. Kandyzowany owoc – agrest, kiść czerwonych porzeczek, wiśnię. Mogą być ładne rodzynki, ja tym razem użyłam suszonej żurawiny.
Ciasto agrestowe trzeba pokroić zgodnie z herbatnikowym podziałem na porcje. Z podanej ilości powinno się otrzymać około 30 pysznych, orzeźwiających ciastek.
Na skróty
Komentarze do przepisu (0)