Kochasz gotować?
Zarabiaj ze Smakerem na dodawaniu przepisów!
Jak w tytule, lekkie, nie za słodkie i w sumie szybko powstaje, nie jest też kosztowne, a dobrze się prezentuje, zachęceni? :))) P.S Ciacho wychodzi wysokie jak tort.
Ta sałatka jest bardzo dobrą propozycją dla osób, które są na diecie oraz cho...
Odsłon: 411
Dzisiaj zapraszam na deser, który zadowoli wszystkich fanów kawy. Tym razem p...
Odsłon: 568
Ta sałatka jest bardzo dobrą propozycją dla osób, które są na diecie oraz cho...
Odsłon: 411
Dzisiaj zapraszam na deser, który zadowoli wszystkich fanów kawy. Tym razem p...
Odsłon: 568
Składniki
biszkopt makowy: 8 białek 1 szklanka cukru 0,5 szklanki suchego maku 1 łyżeczka cukru waniliowego 0,5 łyżeczki proszku do pieczenia szczypta soli do białek 1 szklanka mąki tortowej biszkopt żółtkowy: 8 żółtek 2 całe jaja 7 łyżek cukru 1 łyżka cukru waniliowego 8 łyżek mąki tortowej 3/4 łyżeczki proszku do pieczenia dodatkowo: 0,5 litra śmietanki tortowej 36% 1 paczuszka galaretki cytrynowej 1 paczuszka galaretki czerwonej (dałam truskawkową) 1 słoiczek gęstych powideł śliwkowych (miałam swojski dżem śliwkowy) lub kwaśnego dżemu (np. porzeczkowego) polewa czekoladowa lub cukier puder
Biszkopt makowy. Białka ubijamy z solą na sztywno, wsypujemy cukier i cukier waniliowy, miksujemy na najszybszych obrotach do uzyskania szklistej bezy (ok 3 minut), potem wsypujemy mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia, miksujemy na średnich obrotach do połączenia składników, ale nie dłużej. Na końcu wsypujemy mak, mieszamy łyżką. Blaszkę o wymiarach 25x35 cm wyściełamy papierem do pieczenia, wykładamy ciasto. Piekarnik nagrzewamy do 180 stopni, wkładamy biszkopt, pieczemy około 25 minut, do suchego patyczka (funkcja grzania góra - dół, bez termoobiegu, na środkowym poziomie). Ciasto studzimy, potem odrywamy papier, przekrawamy na dwie części.
Jedną część biszkoptu makowego smarujemy obficie powidłami, przykrywamy i lekko dociskamy, odkładamy na bok. Biszkopt żółtkowy. Żółtka i jaja miksujemy z cukrami na puszystą masę, potem dodajemy mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia, miksujemy na średnich obrotach do połączenia składników, ale nie dłużej. Blaszkę o wymiarach 25x35 cm wyściełamy papierem do pieczenia, wykładamy ciasto. Piekarnik nagrzewamy do 180 stopni, wkładamy biszkopt, pieczemy około 25 minut, do suchego patyczka (funkcja grzania góra - dół, bez termoobiegu, na środkowym poziomie). Ciasto studzimy, potem odrywamy papier, przekrawamy na dwie części. Każdą z galaretek rozpuszczamy w 250 ml wrzątku (oczywiście osobno), schładzamy do temp. pokojowej.
Schłodzoną porządnie śmietankę miksujemy na najszybszych obrotach aż zgęstnieje, potem dzielimy na dwie równe części. Do jednej wlewamy żółtą galaretkę, miksujemy, do drugiej czerwoną i również miksujemy. Obie masy odstawiamy do lodówki do uzyskania konsystencji budyniu. Kiedy to nastąpi blaszkę ponownie wyściełamy papierem (tym co pozostał z biszkoptu), na spód kładziemy jedną część biszkoptu żółtkowego, wykładamy na niego masę cytrynową, wyrównujemy. Potem na masie układamy przełożony powidłami biszkopt makowy, lekko dociskamy. Na biszkopcie makowym równomiernie rozkładamy masę różową, przykrywamy ostatnią częścią biszkoptu żółtkowego, lekko dociskamy. Odstawiamy do lodówki na godzinkę. Po tym czasie możemy przygotować polewę czekoladową i oblać nią ciasto z wierzchu lub przed konsumowaniem po prostu posypać cukrem pudrem. P.S. Ciasto najlepiej smakuje i kroi się po minimum 12 godzinach leżakowania w lodówce (optymalnie 24 godziny). Smacznego !