Kochasz gotować?
Zarabiaj ze Smakerem na dodawaniu przepisów!
Dzisiaj zapraszam na deser wypełniony jesiennymi smakami. Tym razem przygotujemy rudą wiewiórkę, czyli proste, lekko cynamonowe ciasto z soczystymi jabłkami i żurawiną oraz chrupiącymi orzechami włoskimi i czekoladą. Baza ciasta jest niesamowitą mieszanką różnych smaków i konsystencji. Mamy tutaj wilgotne jabłka, które nabrały subtelnej słodyczy w trakcie pieczenia, i lekko kwaskową żurawinę. Do tego wyraźnie czuć chrupiące orzechy i czekoladę, a kremowa śmietanka stanowi idealny pomost pomiędzy cynamonowym spodem i lekko słonym karmelem.
mikser, blaszka 18 x 28 cm
Bajgle z 2 składników to banalny przepis, dzięki któremu szybko wykonasz świe...
Odsłon: 1874
Ta potrawa zawsze jest miłym zaskoczeniem dla rodziny. Wszystkim smakuje. Pol...
Odsłon: 343
Polecam na kolację. Nie tylko wegetarianie będą zadowoleni.
Odsłon: 6031
Panierowane w jajku i mące filety miruny podane z pieczonymi ziemniakami i ma...
Odsłon: 65
Bajgle z 2 składników to banalny przepis, dzięki któremu szybko wykonasz świe...
Odsłon: 1874
Ta potrawa zawsze jest miłym zaskoczeniem dla rodziny. Wszystkim smakuje. Pol...
Odsłon: 343
Polecam na kolację. Nie tylko wegetarianie będą zadowoleni.
Odsłon: 6031
Panierowane w jajku i mące filety miruny podane z pieczonymi ziemniakami i ma...
Odsłon: 65
Składniki
Opcjonalnie, przygotuj słony karmel. Do garnka z grubym dnem przesyp 200 g drobnego, białego cukru i podgrzewaj go na średnim ogniu do chwili, kiedy się rozpuści i nabierze pięknego, bursztynowego koloru. Na początku nie mieszaj cukru i pozwól mu się spokojnie upłynnić. W innym wypadku cukier może się zbrylić, co znacząco wydłuży przygotowanie karmelu, a wtedy trudniej będzie osiągnąć odpowiednią konsystencję. Po utworzeniu się bursztynowej kałuży możesz zacząć mieszać karmel, żeby się nie przypalił.
Kiedy cukier jest już całkowicie płynny, zmniejsz grzanie na niskie i dodaj 90 g pokrojonego w kostkę masła. Masę mieszaj tylko do chwili, aż zawartość naczynia całkowicie się połączy. Ważne jest, żeby użyć garnka z wysokimi bokami. Po dodaniu masła cukier zacznie bardzo mocno bulgotać, przez co karmel może wykipieć.
Po połączeniu cukru i masła dodaj do nich 150 g śmietanki kremówki (36%) i ponownie wymieszaj zawartość naczynia do całkowitego połączenia. Zarówno masło jak i śmietanka powinny mieć temperaturę pokojową, dlatego pamiętaj o wyjęciu ich z lodówki na przynajmniej godzinę przed rozpoczęciem pracy. Dzięki temu lepiej połączą się z cukrem.
Po uzyskaniu jednolitego płynu dodaj do karmelu solidną szczyptę soli, mieszaj, aż płyn się uspokoi i przestanie wrzeć, a następnie zdejmij garnek z ognia. Tak przygotowany karmel przelej do wyparzonego słoika i odstaw do całkowitego wystudzenia. Gotowy karmel można przechowywać w lodówce, w szczelnie zamkniętym słoiku.
Do niewielkiej miseczki przesyp 100 g suszonej żurawiny. Zalej ją świeżo zagotowaną wodą i krótko przemieszaj, żeby rozbić sklejone ze sobą owoce. Tak przygotowane owoce odstaw na około 15 minut, do namoczenia. Po tym czasie odsącz je na drobnym sitku i odstaw do lekkiego przestudzenia.
Przesiej 300 g mąki pszennej, dwie łyżeczki proszku do pieczenia, dwie czubate łyżeczki cynamonu i niewielką szczyptę soli przez drobne sitko, żeby pozbyć się wszelkich grudek. Przemieszaj całość krótko przy pomocy rózgi, tylko do równego rozprowadzenia dodatków w mące.
Do osobnej, dużej miski przelej 4 duże jajka i dodaj do nich 150 g drobnego białego cukru. Zawartość naczynia ubij przy pomocy miksera, aż masa co najmniej podwoi swoją objętość i lekko zgęstnieje. Ubijanie polecam zacząć od niskich obrotów i stopniowo zwiększać moc miksera do wysokich wraz ze wzrostem objętości jajek.
Po osiągnięciu odpowiedniej konsystencji zmniejsz obroty miksera na średnie i dodaj do masy 100 g rozpuszczonego, wystudzonego masła. Wlewaj je powoli, wąskim strumieniem, stale mieszając zawartość naczynia.
Do tak przygotowanej masy jajecznej dodaj składniki suche. Zrób to w trzech partiach, po kilka łyżek naraz, i za każdym razem ostrożnie łącz ze sobą zawartość naczynia przy pomocy sylikonowej szpatułki, tylko do momentu, w którym przestaniesz widzieć suchy proszek. Po dodaniu całej mąki ciasto znacząco zmniejszy swoją objętość i mocno zgęstnieje.
Do gotowego ciasta dodaj około 400 g obranych, pokrojonych w kostkę kwaśnych jabłek, nasączoną wcześniej żurawinę, 100 g grubo posiekanych orzechów włoskich i taką samą ilość drobno posiekanej czekolady. Całość krótko wymieszaj szpatułką, aż ciasto pokryje składniki.
Tak przygotowane ciasto przełóż do formy o rozmiarach 18 x 28 cm. Spód blaszki wcześniej natłuść i wyłóż papierem do pieczenia. Ciasto cierpliwie i powoli rozprowadź równą warstwą po całej powierzchni formy, starając się przy tym jak najrówniej rozłożyć dodatki.
Formę z ciastem wstaw do piekarnika rozgrzanego do 180 stopni Celsjusza, w funkcji góra dół, na około 40 – 45 minut, do chwili, kiedy ciasto nabierze pięknego złotego koloru, a wykałaczka wbita w najgrubsze miejsce wyjdzie całkowicie sucha. Przyznaję, że nie jest łatwo znaleźć miejsce na sprawdzenie ciasta! Po upieczeniu ciasta wyjmij blaszkę z piekarnika i odstaw do całkowitego wystudzenia. Dwie, trzy godziny powinny wystarczyć.
Kiedy ciasto jest już chłodne, przygotuj krem, którym pokryjesz jego wierzch. Do dużej miski przelej 300 ml zimnej śmietanki (36%). Dodaj do niej 150 g zimnego serka mascarpone, 20 g cukru pudu i solidną łyżeczkę pasty waniliowej. Zawartość naczynia ubij przy pomocy miksera do uzyskania sztywnego kremu. Ubijanie polecam zacząć od niskich obrotów i stopniowo zwiększam moc wraz ze wzrostem objętości kremu.
Gotowy krem przełóż na wierzch wystudzonego ciasta i rozprowadź go równą warstwą po całej powierzchni. Po wyłożeniu kremu odstaw blaszkę do lodówki na około godzinę, żeby wierzch ładnie się zestalił. Po upływie godziny wyjmij ciasto z lodówki, pozbądź się boków blaszki i udekoruj całość słonym karmelem. Jeśli karmel został przygotowany z wyprzedzeniem, prawdopodobnie będzie zbyt gęsty; wystarczy lekko podgrzać go w mikrofali lub kąpieli wodnej, tylko do chwili, aż się upłynni, a następnie odstawić na 5 minut do przestudzenia, żeby nie rozpuścił śmietany. Ja swój karmel wyciskam z rękawa cukierniczego, tworząc z niego wzór kratki, ale jeśli chcesz, możesz pokryć nim śmietanę całkowicie.
Smacznego!