Do góry

Desery Przepis na:

Croissanty

Croissanty

Autor:

Przepisów i artykułów: 21 Ocena: 252

Dodano:

Odsłon: 358

Jeżeli poświęcicie im trochę czasu..., odwdzięczą się wspaniałym smakiem i kuszącym zapachem w domu.

Składniki

 • Masło 200 g
 • Mąka 60 g plus 280 g
 • Drożdże świeże 15 g
 • Sól pół łyżeczki
 • Cukier 40 g
 • Woda 85 ml
3-4 os. > 60 min średnie tanie
Reklama
Reklama
Croissanty

Przygotowanie

 1. Miękkie masło mieszamy z 60 g mąki, formujemy na folii spożywczej prostokąt o grubości 1,5 - 2 cm., przykrywamy i odkładamy do lodówki.

  Suche składniki wsypujemy do miski, dolewamy ciepłej wody i kruszymy drożdże. Wyrabiamy ciasto i jak najbardziej można to zrobić w robocie kuchennym przy odpowiedniej końcówce.

  Ciasto powinno odchodzić od ręki/miski. Jeżeli jest za rzadkie dosypujemy trochę mąki, zbyt twarde - dolewamy wody.

  Przykrywamy miskę ściereczką i odstawiamy do wyrośnięcia, następnie uderzamy w nie pięścią w celu usunięcia powietrza.

  Ciasto wykładamy na blat podsypany mąką... i mamy dwie drogi do wyboru, ponieważ możemy uformujemy kulę, zawinąć luźno w folię, włożyć do lodówki i poczekać do następnego dnia lub...

  rozwałkować ciasto na prostokąt o szerokości nieco większej od masła, które układamy na środku, składamy jak list, delikatnie dociskając boki i odwracamy łączeniem na dół.
  Wgniatamy kilka razy wałek w ciasto, by zmiękczyć trochę masło. Wałkujemy znowu prostokąt, który składamy ponownie w list, owijamy w folię i wkładamy do lodówki na ok. pół godziny.
  Za każdym razem wałkujemy na długość około 30 cm, składamy i chłodzimy jeszcze trzy razy i... nie przesadzajmy ze składaniem, ponieważ masło zostanie wchłonięte przez ciasto i po upieczeniu nie będzie listkowało, a przecież o to nam nie chodzi :) (To był mój błąd, który zrobiłam przy pierwszym podejściu).
  Po ostatnim złożeniu, ciasto zawijamy luźno w folię, wkładamy do lodówki i czekamy do następnego dnia.

  Jeżeli wybraliśmy pierwszą drogę, to dzień później łączymy ciasto z masłem tak, jak przy drugiej opcji i dalej postępujemy już tak samo, czyli... rozwałkowujemy na blat o grubości 4 - 5 mm i wycinamy trójkąty. Następnie zwijamy rogaliki, układamy na blasze, wyłożonej papierem do pieczenia z uwzględnieniem odstępów, bo wyrastają podczas pieczenia.

  Rogaliki smarujemy roztrzepanym jajkiem z odrobiną mleka i zostawiamy do wyrośnięcia.

  Nie piszę ile to ma trwać, ponieważ u jednej osoby będzie to 30 min, a u innej 20. Mają być dwa razy większe. Kiedy stwierdzimy, że już im wystarczy, nastawimy piekarnik - u mnie termoobieg - na 200 st.C, smarujemy drugi raz jajkiem i wkładamy do gorącego pieca. Pieczemy około 15 - 20 min. do zbrązowienia.
  Upieczone przekładamy na kratkę, aby przestygły. I to tyle... :)

  Nie zrażajcie się, początki zawsze są trudne, ale istnieje duże prawdopodobieństwo, że jednak odniesiecie sukces za pierwszym podejściem ;) Za drugim, wyjdą już na 100%, a za trzecim - dodacie krem na "N" lub nadziejecie po upieczeniu - budyniowym.

  Powodzenia :))


Twoje notatki do przepisu

Komentarze do przepisu (4)

Ostatnio komentowane przepisy

Rozwiń Zwiń