Kochasz gotować?
Zarabiaj ze Smakerem na dodawaniu przepisów!
Dzisiaj zapraszam na aromatyczne i puszyste bułeczki cynamonowe, które pokryjemy przyjemnym, lekko waniliowym lukrem. Cynamonki wychodzą niesamowicie mięciutkie, a zapach i smak cynamonu sprawia, że nie można się powstrzymać przed sięgnięciem po kolejną sztukę. Całość jest przyjemnie słodka i idealnie sprawdzi się na coraz dłuższe jesienne wieczory, szczególnie w towarzystwie kubka gorącego kakao lub herbaty.
Czekolada dubajska to rewelacyjne połączenie Waszej ulubionej czekolady i pys...
Odsłon: 52
Postny barszcz na zakwasie i czerwonym winie o intensywnym kolorze.
Odsłon: 518
Polecam. Zawsze szybko znika ze stołu.
Odsłon: 682
Propozycja na ryż na sypko do potraw chińskich i nie tylko. Tak przygotowany...
Odsłon: 34
U mnie sezon na rabarbar trwa dalej, polecam pyszne i puszyste ciasto z rabar...
Odsłon: 4197
Czekolada dubajska to rewelacyjne połączenie Waszej ulubionej czekolady i pys...
Odsłon: 52
Postny barszcz na zakwasie i czerwonym winie o intensywnym kolorze.
Odsłon: 518
Polecam. Zawsze szybko znika ze stołu.
Odsłon: 682
Propozycja na ryż na sypko do potraw chińskich i nie tylko. Tak przygotowany...
Odsłon: 34
U mnie sezon na rabarbar trwa dalej, polecam pyszne i puszyste ciasto z rabar...
Odsłon: 4197
Składniki
Do dużej miski wsyp 500 g mąki pszennej, 60 g białego cukru, 7 g drożdży instant i pół łyżeczki soli. Zawartość naczynia krótko przemieszaj przy pomocy rózgi, tylko do równego rozprowadzenia dodatków w mące.
Po wymieszaniu składników suchych dodaj do nich 250 g lekko podgrzanego kefiru, 4 duże żółtka i 1 ½ łyżeczki pasty waniliowej. Jeśli nie masz pod ręką pasty, możesz użyć ekstraktu lub podmienić część cukru na taki z wanilią. Zawartość naczynia krótko przemieszaj przy pomocy drewnianej łyżki, tylko do momentu, aż mąka wchłonie całą wilgoć.
Następnie dodaj do ciasta 60 g rozpuszczonego i wystudzonego masła. Ponownie wymieszaj zawartość naczynia drewnianą łyżką, tylko do wchłonięcia tłuszczu przez ciasto. Zacznij wyrabiać ciasto, najpierw krótko w misce, aż utworzy w miarę jednolitą masę. Przełóż je wtedy na podsypany mąką blat i wyrabiaj dłońmi do uzyskania gładkiego, sprężystego ciasta. Wyrabianie ciasta w ten sposób zajmie dosyć długo, więc możesz wykorzystać także mikser planetarny z końcówką do wyrabiania ciasta drożdżowego. Moje ciasto było odpowiednio wyrobione po około 12 minutach.
Uformuj ciasto w kulę, a następnie przełóż do lekko naoliwionej, dużej miski. Ciasto warto kilka razy obrócić w naczyniu, żeby pokryło się cienką warstwą tłuszczu i nie wysychało. Miskę z ciastem szczelnie zamknij folią spożywczą, a następnie odstaw w ciepłe miejsce do podwojenia objętości ciasta. Moje ciasto wyrastało około półtorej godziny, ale ten czas będzie zależeć głównie od temperatury otoczenia.
Pod koniec wyrastania zajmij się nadzieniem bułeczek. Do niewielkiej miski wsyp 175 g brązowego cukru i dwie łyżki cynamonu. Zawartość naczynia krótko przemieszaj, tylko do uzyskania jednolitego proszku. W trakcie mieszania postaraj się rozbić wszelkie grudy cukru, które mogłyby utrudniać później zawijanie cynamonek. Tak przygotowane nadzienie odstaw do momentu, aż ciasto będzie gotowe do dalszej pracy.
Wyrośnięte ciasto przełóż na suchy, czysty blat, rozgnieć je, żeby pozbyć się powietrza, i uformuj w niewielki prostokąt. Tak przygotowane ciasto rozwałkuj w duży prostokąt o wymiarach mniej więcej 40 x 25 cm. Po rozwałkowaniu warto wyrównać boki ciasta. Dzięki temu łatwiej będzie je zawijać.
Po rozwałkowaniu ciasta posmaruj je rozpuszczonym i lekko wystudzonym masłem. Nie pokrywaj tłuszczem całej powierzchni; zostaw około dwucentymetrowy pas czystego ciasta wzdłuż dłuższego boku. Będzie to miejsce, w którym później zamkniesz rulon. Na pokryte masłem ciasto wysyp przygotowane wcześniej nadzienie. Rozsyp je równo po całej powierzchni pokrytej tłuszczem i, tak samo jak wcześniej, zostaw czysty pas ciasta wzdłuż dłuższego boku. Cukier z cynamonem lekko wciśnij w ciasto, przy okazji wyrównując warstwę.
Zawiń ciasto w ciasny rulon. Nie spiesz się z tym i zrób to najdokładniej, jak to tylko możliwe. Na samym początku możesz mieć małe problemy, bo cukier i cynamon będą lekko utrudniać pierwsze zawinięcie, ale później powinno pójść już z górki. Im ciaśniej zawiniesz całość, tym więcej warstw cynamonu uzyskacie w każdej bułeczce.
Po zwinięciu ciasta w rulon ułóż je na blacie miejscem łączenia w dół i postaram się w miarę wyrównać całość tak, żeby grubość rulonu była jednolita na całej długości. Podziel rulon na 12 w miarę równych części. Bułki najlepiej wykrajać bardzo ostrym nożem, który nie będzie ich zgniatał. W innym wypadku całość może się poprzesuwać i narobić problemów, a na tym etapie byłaby to mała katastrofa, której lepiej uniknąć.
Tak przygotowane bułki ułóż w około dwucentymetrowych odstępach na wyłożonej papierem do pieczenia blaszce. Ja swoje cynamonki układałem w formie o wymiarach 24 x 36 cm. Po ułożeniu ich w formie spłaszcz lekko każdą bułeczkę, żeby zamknąć przestrzenie pomiędzy kolejnymi warstwami ciasta i przy okazji trochę ubić nadzienie. Formę z bułeczkami przykryj folią spożywczą i odstawiam w ciepłe miejsce na około 30 minut, żeby ciasto odpoczęło i odrobinę podrosło.
Po 30 minutach cynamonki powinny urosnąć na tyle, żeby zacząć się ze sobą stykać. Kiedy tak się stanie, pozbądź się folii spożywczej i posmaruj każdą bułeczkę odrobiną mleka. Dzięki temu cynamonki nabiorą pięknego złotego koloru w trakcie pieczenia. Zamiast mleka możesz użyć też roztopionego masła lub żółtka, sprawdzą się równie dobrze.
Tak przygotowane bułki wstaw do piekarnika rozgrzanego do 180 stopni Celsjusza, w funkcji góra dół, na 15 – 18 minut, aż nabiorą pięknego złotego koloru. Gotowe cynamonki wyjmij z piekarnika i odstaw w blaszce do całkowitego wystudzenia. Około godzinka, może dwie powinny wystarczyć.
W międzyczasie przygotuj prosty lukier. Do niewielkiej miski przesyp 150 g cukru pudru. Dodaj do niego łyżeczkę ekstraktu waniliowego i trochę ponad dwie łyżki wody. Wodę polecam dodawać partiami, do momentu, aż uzyskasz lukier, jaki Ci odpowiada. Gotowy lukier przełóż do jednorazowego rękawa cukierniczego i wyciśnij bezpośrednio na wystudzone cynamonki. Tak przygotowane bułeczki odstaw na około 15 minut, do zastygnięcia lukru.
Smacznego!