Kochasz gotować?
Zarabiaj ze Smakerem na dodawaniu przepisów!
Puszyste, maślane ciacho, nadziane pachnącym musem jabłkowym.
Polecam.
Odsłon: 325
Polecam. Cytryna i kolendra to dobre dodatki do śledzi.
Odsłon: 249
Polecam. Piernik miodem i przyprawami korzennymi stoi i ten taki jest.
Odsłon: 2485
Śledzik zapiekany a'la kapsalon na gorąco i nie tylko na święta Skład to śle...
Odsłon: 55
Polecam.
Odsłon: 325
Polecam. Cytryna i kolendra to dobre dodatki do śledzi.
Odsłon: 249
Polecam. Piernik miodem i przyprawami korzennymi stoi i ten taki jest.
Odsłon: 2485
Śledzik zapiekany a'la kapsalon na gorąco i nie tylko na święta Skład to śle...
Odsłon: 55
Składniki
ROBIMY MUS JABŁKOWY Jabłka obieramy, kroimy na ćwiartki i wydrążamy gniazda nasienne. ¾ tak przygotowanych jabłek ścieramy na tarce o dużych oczkach, a pozostałe ćwiartki kroimy wzdłuż na pół tak, aby powstały grube półksiężyce. Do garnka wrzucamy starte owoce, zasypujemy je cukrem oraz cukrem wanilinowym i stawiamy na niewielkim ogniu. Prażymy przez 5-8 minut, co jakiś czas mieszając, do momentu, w którym wiórki jabłkowe zaczną się rozpadać, tworząc mus. Gdy tak się stanie, dorzucamy do gara pozostałe, większe cząstki jabłek, dolewamy sok cytrynowy i całość posypujemy cynamonem. Prażymy dodatkowe 3-5 minut, aby cząstki jabłek nieco zmiękły, a całość przeszła aromatem cynamonu. Pamiętajmy jednak o tym, by nie dopuścić do rozpadnięcia się jabłkowych półksiężyców, powinny być wyraźnie wyczuwalne w gotowym cieście. Całość odstawiamy do przestudzenia, a w międzyczasie zabieramy się za przygotowanie ciasta.
ROBIMY CIASTO Mąkę oraz proszek do pieczenia wsypujemy do miski i dokładnie mieszamy. Jajka ubijamy przez kilka minut z cukrem i cukrem wanilinowym na jasną, puszystą masę. Następnie dodajemy po kawałku miękkiego masła i rozmiksowujemy dokładnie. Teraz, w dwóch – trzech partiach, dosypujemy mąkę z proszkiem do pieczenia i delikatnie, niespiesznie miksujemy całość na gładką masę. Na koniec dodajemy śmietanę i łączymy ją z resztą składników. Gotowe ciasto powinno być jednolite, gęste i kleiste. Jeśli tak jest, możemy zabierać się za pichcenie.
PIECZEMY JABŁECZNIK Piekarnik nagrzewamy do 180 stopni. Tortownicę o średnicy 24cm wykładamy papierem do pieczenia. Na spód wykładamy trochę więcej niż połowę ciasta i wyrównujemy wierzch. Następnie na całej powierzchni rozkładamy wystudzony mus jabłkowy i otulamy go pozostałą częścią ciasta. Tak przygotowany jabłecznik wsuwamy do nagrzanego piekarnika na 45-55 minut. Czas pieczenia uzależniony jest od ilości, rodzaju i dojrzałości jabłek, których użyliśmy. Najlepiej będzie, jeśli po 45 minutach przeprowadzimy „test suchego patyczka” – patyczek wbity w sam środek ciasta powinien być suchy i czysty. Upieczone ciasto zostawiamy na co najmniej godzinę do wystygnięcia w formie. Przed podaniem możemy oprószyć je cukrem pudrem lub polać lukrem, który doskonale komponuje się ze smakiem jabłecznika.
ROBIMY LUKIER Nic prostszego… cukier puder wsypujemy do miseczki, dodajemy do niego wodę i ucieramy łyżką do momentu, w którym oczom naszym ukaże się piękny, lejący, gładki lukier. Natychmiast polewamy nim ostudzone ciasto. Po całkowitym jego zastygnięciu i zesztywnieniu, możemy kroić i pałaszować jabłecznik.