Kochasz gotować?
Zarabiaj ze Smakerem na dodawaniu przepisów!
Kutia kresowa nie jest moim rodzinnym przepisem. Mama przyrządzała kluski z makiem i to był nasz tradycyjny deser wigilijny. Natomiast kutię poznałam dzięki mojej "przyszywanej" babci. Ona przywiozła przepis z kresów (pochodziła ze Stanisławowa) i częstowała mnie kutią w dzieciństwie, a ja zakochałam się w tym daniu na zabój. Już po śmierci mojej przyszywanej babci, gdy byłam dorosłym człowiekiem, starałam się znaleźć dobry, sprawdzony przepis na kutię. Deser, który w obecnym czasie przygotowuję na święta, jest wypadkową smaku zapamiętanego z dzieciństwa, mnóstwa różnych przeczytanych przepisów, sugestii świętej Hildegardy i wielu własnych prób. Moja kutia kresowa zawiera najczęściej obłuszczone ziarno orkiszu, mak, miód i bogactwo bakalii. Dla mnie jest to kutia najlepsza na świecie, od lat obecna w naszym świątecznym menu. Jadamy ją głównie w okresie świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku, aż do święta Trzech Króli.
Pyszne i bardzo proste do zrobienia, polecam.
Odsłon: 12
Polecam.
Odsłon: 756
Przepis dnia
Dla miłośników ciast wytrawnych. Salami podkręca smak .
Odsłon: 2032
Pyszne i bardzo proste do zrobienia, polecam.
Odsłon: 12
Polecam.
Odsłon: 756
Przepis dnia
Dla miłośników ciast wytrawnych. Salami podkręca smak .
Odsłon: 2032
Składniki
Ziarno orkiszu przebierz, odrzucając kamyki i obce nasiona, włóż do miski i zalej letnią wodą. Pozostaw na noc do napęcznienia.
Następnego dnia odlej wodę z moczenia, dodaj świeżą (nalej tyle wody, aby przykryła ziarno warstwą dwucentymetrową) i gotuj orkisz do miękkości, a następnie odcedź. Gotowanie powinno zająć około 40 minut.
Mielony mak zalej wrzątkiem i pozostaw do napęcznienia na 20 minut, a następnie pozbądź się nadmiaru wilgoci. Mak najlepiej jest osączyć na gęstym sicie, przy czym nie trzeba tego robić bardzo dokładnie. Dzięki zachowaniu części wody makowej kutia nie będzie sucha.
Rodzynki włóż do garnuszka i zalej wrzątkiem.
Ja do garnuszka dorzuciłam też pokrojone morele. Zostaw na kilka minut i odcedź.
W sporej misce połącz ugotowane ziarna orkiszu (pszenicy lub ryżu), mak, miód i posiekane bakalie, a następnie dokładnie wymieszaj.
Gotową kutię wstaw do lodówki na całą noc.
Kutia kresowa smakuje najlepiej, gdy jest schłodzona, a jej smak dojrzewał przynajmniej 12 godzin w zimnym miejscu.
Warto wiedzieć, że kutia jest obrzędową potrawą Słowian, a zatem każdy jej składnik ma znaczenie symboliczne. O szczegółach tej symboliki można poczytać na blogu, zapraszam.
Oprócz okresu świąteczno-noworocznego, kutię spożywano również na Dziady oraz podczas stypy.
A zatem – życzę Ci smacznego, a nam wszystkim – szczęśliwych świąt!