Kochasz gotować?
Zarabiaj ze Smakerem na dodawaniu przepisów!
Przepis na Szpinakowe ciasto z kiwi, galaretką i pianką jogurtowo twarogową. Ciasto składa się z zielonych blatów ciasta szpinakowego, przełożonych warstwą galaretki z kiwi i jabłkami. Całość przykryta jest lekką pianką jogurtowo-twarogową o delikatnym i kremowym smaku. Szpinak w przepisie nie tylko dodaje nieco zieleni i zdrowia, ale także sprawia, że ciasto staje się niezwykle wilgotne i miękkie. Jest to idealne ciasto na Wielkanoc.
Chcesz zaserwować ciepłe danie na Sylwestra? Pożywny, łatwy w przygotowaniu g...
Odsłon: 1254
Przepis jest bardzo prosty, a piernik robi się naprawdę szybko. Każdy, nawet...
Odsłon: 111
Pierniczki których nie może zabraknąć na świątecznym stole. Pierniczki łatwe...
Odsłon: 41
Polecm. Ja oczywiście zaraz dodałabym np żurawinę, orzechy, ale takie było ży...
Odsłon: 1033
Chcesz zaserwować ciepłe danie na Sylwestra? Pożywny, łatwy w przygotowaniu g...
Odsłon: 1254
Przepis jest bardzo prosty, a piernik robi się naprawdę szybko. Każdy, nawet...
Odsłon: 111
Pierniczki których nie może zabraknąć na świątecznym stole. Pierniczki łatwe...
Odsłon: 41
Polecm. Ja oczywiście zaraz dodałabym np żurawinę, orzechy, ale takie było ży...
Odsłon: 1033
Składniki
Blendujemy szpinak z 1/4 szkl. oleju. Jajka z cukrem miksujemy na najwyższych obrotach miksera około 15 minut na puszysto, dolewamy stopniowo pół szklanki oleju, przesianą mąką i przesiany proszek do pieczenia. Miksujemy do połączenia składników. Dodajemy po łyżce (dość szybkimi ruchami) zblendowany szpinak i miksujemy do połączenia składników. Przelewamy do foremki 24x24 cm wyłożonej na dnie pergaminem. Wstawiamy do nagrzanego piekarnika i pieczemy w funkcji góra dół w 180℃ przez około 40 min. Każdy piekarnik inaczej piecze, więc trzeba to mieć na uwadze. Upieczone ciasto wyciągamy od razu z piekarnika i pozostawiamy w foremce do wystudzenia. Następnie odkrawamy przyrumienioną górę ciasta i przekrawamy ciasto na 2 blaty. Dolną część ciasta wkładamy z powrotem do foremki, którą od środka wykładamy folią rantową w celu przedłużenia wysokości foremki (całe ciasto będzie wyższe od foremki)
Wodę, cukier i sok z cytryny łączymy ze sobą i tak otrzymanym ponczem nasączamy dolny blat biszkoptu w foremce.
Kiwi i jabłka obieramy i kroimy na małe kawałki. Przekładamy do garnka, zalewamy wodą i doprowadzamy do wrzenia. Gotujemy minutkę, ściągamy z kuchenki i wsypujemy galaretki. Mieszamy do dokładnego rozpuszczenia proszku i odstawiamy do wystudzenia i lekkiego tężenia (aby przyśpieszyć proces chłodzenia galaretki można wstawić garnek do miski z zimną wodą) Wystudzoną i lekko tężejącą galaretkę z owocami przelewamy na nasączone ponczem ciasto szpinakowe w foremce (proszę zwrócić uwagę, aby galaretka miała gęstą, tężejącą konsystencję, bo w przeciwnym razie jak będzie za bardzo płynna, to wsiąknie w ciasto). Drugi blat ciasta nasączamy resztą ponczu i stroną nasączoną kładziemy na galaretce z owocami. Dociskamy lekko i wstawiamy do lodówki na czas przygotowań reszty składników.
Żelatynę rozpuszczamy w gorącej wodzie i pozostawiamy do lekkiego wystudzenia. Twaróg, cukier, jogurt grecki i aromat waniliowy blendujemy do uzyskania aksamitnej masy. Do lekko ciepłej żelatyny dodajemy 4-5 łyżeczek masy jogurtowej, mieszamy i tak zahartowaną żelatynę wlewamy do ubitego kremu. Blendujemy jeszcze krótko do połączenia składników i przelewamy na szpinakowe ciasto w foremce. Wstawiamy ciasto do lodówki, aby masa jogurtowa stężała, na czas przygotowań reszty składników.
Galaretkę krystaliczną rozpuszczamy w gorącej wodzie i pozostawiamy do wystudzenia i lekkiego stężenia. 4 kiwi obieramy, kroimy w plastry i przekładamy do rondelka. Zalewamy gorącą wodą tak, aby woda przykryła owoce. Zagotowujemy i gdy tylko zacznie się gotować ściągamy z kuchenki i odcedzamy. Pozostawiamy owoce do wyschnięcia i układamy na stężałej masie jogurtowej. Zalewamy owoce ostudzoną i lekko tężejącą galaretką (galaretka nie może być za bardzo płynna, bo owoce odkleją się od masy jogurtowej i zaczną pływać) Ciasto wstawiamy do lodówki najlepiej na całą noc.
*Uwagi: - Żeby uzyskać intensywny kolor ciasta szpinak powinien być bez łodyżek, świeży, najlepiej baby, i dobrze zblendowany. - Z mrożonego szpinaku też można zrobić, ale wtedy kolor nie będzie tak intensywnie ładny. - Jak dla mnie ciasto lepiej smakuje po 2 dniach od zrobienia.