Kochasz gotować?
Zarabiaj ze Smakerem na dodawaniu przepisów!
Placek czeski z masą z kaszy manny to idealne rozwiązanie na szybki i smaczny deser na każdą okazję. Pysznie smakuje wieczorem - w towarzystwie mocnej herbaty oraz rano - z dodatkiem kawy zbożowej. Historia czeskiego placka Placek czeski z masą z kaszy manny nazywany jest też w Polsce Stefanką. To nic innego jak miodownik przełożony delikatną grysikową masą. Ciasto jest prostszą wersją ormiańskiej Marlenki, czyli deseru, który zdobył dużą popularność w Czechach. Według podań Ormianin - Georgius Deodatus Damascenus - na początku XVIII wieku założył pierwszą czeską kawiarnię na terytorium Pragi i przygotował w niej Marlenkę. Dopiero w połowie lat 90. XX wieku, przepis na czeski placek, odświeżony przez innego Ormianina - Gevorga Avetisyana - zyskał na ogromnej popularności. Czeska nazwa Marlenka pochodzi od imion mamy i córki piekarza. Jak zrobić placek czeski z kaszą manną? Kiedyś Marlenka była jednym z najtańszych deserów do przygotowania - zawierała miód czy kaszę mannę, których było pod dostatkiem. Placek czeski to jeszcze prostsza wersja wypieku. Łączy cienkie warstwy miodowego ciasta ze słodką masą grysikową, którą przekłada się poszczególne blaty. Składa się z mniejszej liczby warstw niż Marlenka i może zawierać powidła. Placek czeski - przepis Placek czeski z kaszą manną nie jest trudny w przygotowaniu. Składniki na ciasto należy ze sobą wymieszać i wyrobić. Podobnie z produktami użytymi do kremu - wszystkie gotuje się do budyniowej konsystencji. Potem trzeba już tylko złożyć czeski placek i udekorować polewą czekoladową oraz pokruszonymi orzechami.
Forma do ciasta o wymiarach 22 x 22 cm
Dzisiaj leszcz którego dostałam w prezencie. Jak się dostało to trzeba było p...
Odsłon: 4
Polecam. Dużo dobra, domowe jedzenie.
Odsłon: 117
Dzisiaj leszcz którego dostałam w prezencie. Jak się dostało to trzeba było p...
Odsłon: 4
Polecam. Dużo dobra, domowe jedzenie.
Odsłon: 117
Składniki
Przesiej mąkę z sodą i umieść na stolnicy. Dodaj cukier, żółtka, miód, jogurt i masło, po czym zagnieć ciasto. Uformuj kulę z ciasta, zawiń w folię spożywczą i włóż do schłodzenia do lodówki na 2 godziny. Po tym czasie wyjmij ciasto, podziel na 4 części. Każdą część rozwałkuj na kwadrat i włóż do blaszki (22 × 22 cm) wyłożonej papierem do pieczenia. Każdy placek piecz w 180°C przez około 10 minut, a następnie wystudź.
Wykonaj krem. Wlej mleko do garnka, wsyp cukier oraz kaszę manną i sól. Mieszaj składniki, doprowadzając całość do wrzenia. Po czym gotuj około minuty (stale mieszając), następnie zdejmij z ognia i przykryj garnek talerzykiem lub folią spożywczą i zostaw do całkowitego ostygnięcia. Przykrycie garnka uniemożliwi powstanie kożucha na budyniu i dzięki temu krem do ciasta będzie idealnie gładki. Miękkie masło ubij na puszysty krem, następnie (po łyżce) dodawaj ugotowany wcześniej budyń i zmiksuj, aby masa była aksamitna.
Przystąp do złożenia ciasta. Pierwszy miodowy blat posmaruj masą i równomiernie rozprowadź, przykryj kolejnym blatem. Smaruj blaty masą, aż do wykończenia składników tak, by zakończyć składanie ciasta plackiem. Ciasto wstaw do lodówki do schłodzenia.
Śmietanę kremówkę wlej do garnka i podgrzej. Dodaj posiekaną czekoladę i mieszaj do połączenia składników. Lekko przestygłą polewą polej wierzch ciasta i posyp posiekanymi orzechami. Po kolejnych 20 minutach schłodzenia w lodówce placek czeski z masą z kaszy manny jest gotowy do krojenia.