Kochasz gotować?
Zarabiaj ze Smakerem na dodawaniu przepisów!
Przekładaniec przepyszny. Bez pieczenia, bez kombinowania. Nie znam osoby, której by nie smakował!
Makaron penne podany z sosem wieprzowym z łopatki.
Odsłon: 9
Makaron penne podany z sosem wieprzowym z łopatki.
Odsłon: 9
Składniki
GOTUJEMY KAJMAK Puszkę mleka skondensowanego umieszczamy w garnku, a następnie zalewamy wodą tak, by sięgała ¾ wysokości puszki. Stawiamy na średni ogień i gotujemy pod przykryciem przez 3 godziny. Staramy się co pół godziny podejść do gara i skontrolować sytuację, dolewając ewentualnie wody, której objętość podczas tak długiego gotowania będzie z pewnością się zmniejszać. Po ugotowaniu mleka, które w międzyczasie stanie się gęstą masą karmelową, wyciągamy puszkę z garnka. Tę czynność możemy wykonać wcześniej, nawet tydzień lub miesiąc przed planowanym przygotowaniem ciasta. W mojej szafce zawsze czekają 2-3 puszki takiego ugotowanego kajmaku. Przygotowuję od razu większą ich ilość, a kiedy mam zamiar upichcić coś z ich dodatkiem, zawsze są na podorędziu, pozwalając oszczędzić czas. Najstarsza puszka, którą otworzyłam miała prawie rok, a kajmak zupełnie nie stracił na swej jakości i smaku. A wracając do naszego ciasta! W międzyczasie, gdy kajmak się studzi, zabieramy się za kolejny etap przygotowań.
GOTUJEMY WANILIOWY BUDYŃ Laskę wanilii przekrajamy ostrym nożem wzdłuż na pół, a następnie ostrożnie wyskrobujemy czubkiem noża aromatyczne ziarenka. Do rondla wlewamy 2 i ¼ szklanki mleka, dodajemy masło, cukier oraz laskę wanilii wraz z ziarnami. Stawiamy na niewielki ogień i podgrzewamy, co jakiś czas mieszając. W osobnym naczyniu roztrzepujemy żółtka, a następnie dokładnie łączymy z pozostałą 1 szklanką mleka oraz mąką tak, by nie było żadnych grudek. Gdy mleko w rondlu zacznie wrzeć, wyciągamy laskę wanilii, a następnie jednym ruchem wlewamy mieszankę mączno-jajeczną i jeszcze chwilę podgrzewamy, przez cały czas energicznie mieszając. Gdy oczom naszym ukaże się gęsty budyń, ściągamy rondel z ognia. Natychmiast zabieramy się za następne czynności!
SKŁADAMY PLACEK Dno standardowej, prostokątnej formy o wymiarach około 22 x 30cm wykładamy ciasno herbatnikami. Wylewamy na nie gorący budyń i rozprowadzamy równomiernie na całej powierzchni, a następnie układamy kolejną warstwę herbatników. Teraz pora na wyłożenie kajmaku. Jeśli zdążył w międzyczasie wystygnąć do temperatury pokojowej lub został przygotowany wcześniej, należy na tym etapie wrzucić puszkę do rondla wypełnionego wodą i gotować ją przez około 15 minut. To bardzo ważne, by zarówno budyń, jak i kajmak były gorące, w przeciwnym razie nie rozsmarujemy gęstych, stężałych mas na herbatnikach. Gdy upewnimy się zatem, że kajmak jest wystarczająco ciepły, rozsmarowujemy go na drugiej warstwie herbatników, a następnie przykrywamy trzecią, już ostatnią ciasteczkową warstwą. Całość odstawiamy do przestudzenia na co najmniej godzinę, a następnie na kolejne 2-3 godziny wkładamy do lodówki.
BIJEMY ŚMIETANĘ Schłodzoną śmietankę ubijamy na sztywno, dodając pod koniec śmietan-fix. Wykładamy ją na schłodzone ciasto i posypujemy wiórkami kokosowymi. Tak przygotowany placek odstawiamy do lodówki na co najmniej kilka godzin, a najlepiej na całą noc.