Kochasz gotować?
Zarabiaj ze Smakerem na dodawaniu przepisów!
Hummus pochodzi z Libanu i jest jedną z najpopularniejszych potraw kuchni arabskiej. Legenda głosi, że wymyślił ją sułtan Egiptu - Saladyn z dynastii Ajjubidzi (właśc. Al-Malik an-Nasir Salah ad-Dunja wa-ad-Din Abu al-Muzzafar Jusuf ibn Ajjub ibn Szazi Al-Kurdi) w czasach wypraw krzyżowych :D. Hummus dostarcza nam mnóstwo energii, witamin, jednonienasyconych kwasów tłuszczowych, poprawia samopoczucie oraz łagodzi stres. Dzięki dużej zawartości błonnika sprawia, że długo jesteśmy syci. Błonnik reguluje także metabolizm i ułatwia odchudzanie. Dodatkowo ciecierzyca świetnie wpływa na obniżenie cholesterolu oraz dostarcza (wraz z sezamem) dużej dawki żelaza. W tej cudownej paście znajdziemy także cynk, selen, witaminę C oraz witaminy z grupy B.
Roladki z tortilli to świetny pomysł na szybką, a jednocześnie elegancką prze...
Odsłon: 2637
Roladki z tortilli to świetny pomysł na szybką, a jednocześnie elegancką prze...
Odsłon: 2637
Składniki
Ciecierzycę odsączamy z zalewy i przekładamy do blendera. Następnie dodajemy pastę tahini*, kumin, sok z cytryny, czosnek oraz miód (opcjonalnie). Wszystkie składniki miksujemy na jednolitą i gładką masę. * Polecam pastę tahini z niełuskanych ziaren sezamu
Powstałą pastę rozrzedzamy za pomocą wody, delikatnie dolewając ją podczas miksowania*. Całość doprawiamy do smaku solą i świeżo zmielonym pieprzem. Gotowy hummus podajemy skropiony oliwą z oliwek. * Jeśli hummus jest zbyt gęsty, dodajmy więcej wody.
Oliwy z oliwek nie dodajemy do masy podczas przygotowywania hummusu. Według tradycyjnej receptury rozrzedzamy go jedynie za pomocą wody. Oliwa z oliwek służy wyłącznie jako dodatek do już gotowego hummusu, który poprawia jego walory smakowe.
PRZECHOWYWANIE: Gotowy hummus przekładamy do słoiczków, wierzch zalewamy oliwą z oliwek i przechowujemy w lodówce (do około 7 dni).