Kochasz gotować?
Zarabiaj ze Smakerem na dodawaniu przepisów!
Sól aromatyzowana jest jedna z najlepszych przypraw w kuchni. Nie wyobrazam sobie meksykanskiego dania bez soli z chili, ryby smazonej lub z grilla bez soli z limonka, cytryna lub cytryna z rozmarynem. Salatki smakuja zupelnie inaczej z sola ziolowa, sól z octem balsamicznym albo czerwonym winem ma wszechstronne zastosowanie w kuchni, a sól czosnkowa po prostu uzaleznia. Domowa sól aromatyzowana ma te zalete, ze sami tworzymy ulubione smaki, wiemy, co zawiera taka mieszanka, mamy zawsze zapas swiezej aromatycznej soli, a w razie potrzeby - spontaniczny prezent w ozdobnie udekorowanej butelce.
To proste i szybkie danie w sam raz na obiad dla osób lubiących delikatne mię...
Odsłon: 3207
To proste i szybkie danie w sam raz na obiad dla osób lubiących delikatne mię...
Odsłon: 3207
Składniki
Proces powstawania aromatyzowanej soli jest w zasadzie zawsze taki sam. Najlepiej stosowac wilgotna sól morska, w miare gruboziarnista. Jest to sól nie poddawana procesowi rafinacji, zawierajaca wiele mikroelementów i bez zadnych dodatków chemicznych. Mieszamy ja np. ze swiezo starta skórka cytryny, limonki lub pomaranczy (mozliwie bez bialych czesci), ze swiezymi lub suszonymi ziolami lub innymi smakowymi komponentami. Jesli stosujemy suszone skórki, platki lub ziola, sól nie bedzie jednak tak aromatyczna, jak po uzyciu swiezych. Mieszanki suszymy na sloncu, albo w piekarniku. Istotne w tym przypadku jest, aby drzwiczki byly uchylone i nie mozna tego robic w zbyt wysokich temperaturach, ani zybt dlugo. Sól musi byc calkowicie sucha, gdyz wolgotnosc skladników szybko spowoduje psucie. Gotowe mieszanki przechowujemy w szczelnie zamknietych naczyniach, mozliwie w ciemnym miejscu. Tak przechowane zachowuja dlugo swój aromat, mimo to sól, której uzywamy rzadziej najlepiej przyrzadzac w mniejszych ilosciach. Stosujac aromatyzowana sól nalezy pamietac, aby dodawac ja jak najpózniej do potraw. Zbyt dlugie gotowanie zmniejsza ich aromat.
Sól z bazylią i sól ziołowa Proporcje: • 500 g soli, • 120 g swiezej bazylii, • 4 zabki czosnku. Bazylie i czosnek drobno posiekac. zetrzec w mozdzierzu troche soli z czosnkiem, dodac bazylie z odrobina soli i wszystko utrzec na jednolita mase. Zmieszac z reszta soli i suszyc w termoobiegu na blasze w temp. 30-35° C ok. 20 min. otwierajac drzwi piecyka co jakis czas, aby uszla wilgoc. Zamiast mozdzieza mozna zastosowac mikser. Podobnie postepujemy z mieszanka innych ziól. Pasuje do ryb, sosów, warzyw - glównie pomidorów i salatek.
Sól z chili Proporcje i ostrosc chili zaleza od naszych preferencji. Mozna stosowac platki chili lub suszone straki, zmielone w mozdziezu mlynku lub mikserze. Do polaczenia soli i chili potrzebna jest pewna ilosc wilgoci, nalezy wiec dodac lyzke wody do mieszanki i dobrze wymieszac. Następnie suszyc w piekarniku w temperaturze 50° C. Sól z chili doskonale komponuje się ze smazonymi i grillowanymi rybami i miesem, pieczeniami, zupa, daniami meksykanskimi i smazonymi ziemniakami. Sól czosnkowa Proporcje: • 500 g soli • 2 glówki czosnku Czosnek podzielic na zabki, mozna nie obierac. 4-5 zabków zasypujemy sola i tak na zmiane ukladamy warstwy w sloiku. Ostatnia warstwa jest sól. Po ok. 8 dniach sól jest gotowa. Mozna czosnek wtedy odcedzic, ale moze tez zostac. Pasuje do ryb, drobiu, miesa, marynat i sosów.
Sól z octem balsamicznym Proporcje: • 3 lyzki soli. • 50 ml czerwonego octu balsamicznego Ocet gotujemy tak dlugo, az zostana ok. 3 lyzki. Sól nawilzamy delikatnie octem i suszymy w termoobiegu w temp. ok. 130° C ok. 30 minut. Od czasu do czasu mieszamy widelcem. Pasuje do pomidorów, mozzarelli, bruschetty, makaronów, serów, sałatek, marynat, grillowanych mięs, pieczonych warzyw, zup, potraw z jajek lub po prostu do chleba z maslem. Sòl z czerwonym winem Proporcje: • 200 g soli • 50 ml wina Sól saczymy delikatnie winem, uwazajac aby w nim nie plywala. Suszymy 2-3 godziny w cieniu i powtarzamy procedure 2-3 razy do momentu az krysztalki soli wchlona calkowicie wino. Jesli suszymy w piekarniku, musimy uwazac, aby nie robic tego zbyt dlugo, gdyz wtedy sól traci szybko swój aromat. Suszymy w termoobiegu w temp. 50-60° C maksymalnie 2-3 godziny. Pasuje do ciemnego miesa, dziczyzny i warzyw.
Sól cytrynowa, pomarańczowa lub z limonką Proporcje: • 1 kg soli • ok. 10 pomaranczy lub cytryn • albo 18 limonek. Skórki (bez chemicznych dodatków) scieramy na drobnej tarce lub uzywamy specjalnej skrobaczki, nastepnie mieszamy z sola i suszymy na blasze do pieczenia, najlepiej na sloncu. ok. 2 godzin. Alternatywa jest piekarnik. Suszymy przy uchylonych drzwiczkach, w termoobiegu w temp. 50-70° C Po wysuszeniu zmielic mieszanke palcami, wsypac do szczelnego sloika. Sól cytrynowa jest jedyna, która najszybciej traci aromat, dlatego przyrzadzam ja w malych buteleczkach, ale czesciej, gdyz zuzywam jej duzo do ryb i owoców morza. Sól nadaje sie do drobiu, ryb, salatek.
Sól rozmarynowo-cytrynowa Proporcje: • 200 g soli morskiej • 2 lyzki posiekanych igiel rozmarynu • 1 lyzka swiezo startej skórki cytrynowej Postepujemy jak przy produkcji soli cytrynowej. Sól doskonale kombinuje sie z rybami, drobiem i pieczonymi ziemniakami.
Sól grzybowa Proporcje: • 500 g soli • 4 lyzki suszonych, zmielonych grzybów Sól z grzybami zmielic w mlynku lub mikserze. Doskonale pasuje do miesa, risotto, zup.
Sól z płatkami róży Proporcje: • 100 g soli • 5 g platków rózy Wysuszone platki zmiksowac, dodac sól az powstanie jednolita rózowa masa. W sloiku przechowuje sie do roku. Jesli stosujemy swieze platki nalezy suszyc mieszanke ok. 5 dni, mieszajac od czasu do czasu. Pasuje do marokanskiej kuchni, nabialu, salat, ryb, dziczyzny i warzyw. Sól lawendowa Proporcje 1:3 • 1 filizanka kwiatów lawendy • 3 filizanki soli. Sól o lagodnym aromacie otrzymamy mieszajac ja z lawenda i przechowujac w chlodnym i ciemnym miejscu. Po tygodniu przecedzamy przez sito i przesypujemy ponownie do szczelnego naczynia. Sól intensywnie aromatyzowana otrzymujemy w podobny sposób, z tym ze po wymieszaniu z lawenda miksujemy ja i suszymy w piekarniku w niskiej temperaturze. Pasuje do miesa z grilla, owoców morza, ryb, salat, warzyw i sosów.