Kochasz gotować?
Zarabiaj ze Smakerem na dodawaniu przepisów!
Jak wykorzystać sezon na gruszki? Wykonaj z nich samodzielne nalewkę! To wcale nie takie trudne, jak się wydaje. W tym przepisie znajdziesz dodatki w postaci kory cynamonu, goździków i wanilii, które podkreślą smak owoców.
Mini szarlotki w słoiczkach.
Odsłon: 32
Przepyszny i szybki obiad w dwadzieścia minut.
Odsłon: 44
Makaron penne podany z sosem wieprzowym z łopatki.
Odsłon: 45
Mini szarlotki w słoiczkach.
Odsłon: 32
Przepyszny i szybki obiad w dwadzieścia minut.
Odsłon: 44
Makaron penne podany z sosem wieprzowym z łopatki.
Odsłon: 45
Składniki
Gruszki użyte do nalewki powinny być dojrzałe i soczyste. Na samym początku obierz je ze skórek oraz usuń ich gniazda nasienne wraz z pestkami. Następnie pokrój je w plasterki.
Wsyp cukier do rondelka i zalej go wodą, zawartość gotuj do momentu, aż cukier się rozpuści. Ważne, aby nie doprowadzić do wrzenia gotowanej substancji.
Do syropu dodaj pokrojone gruszki i wsyp przyprawy: cynamon, goździki i wanilię. Gotuj wywar aż do samego wrzenia. Wówczas zmniejsz ogień, przykryj rondel i zostaw na palniku na około 30 min. Gruszki w tym czasie powinny stać się przezroczyste.
Po gotowaniu ostudź rondel i jego zawartość przecedź przez sitko lub gazę. W ten sposób oddzielisz pozostałości gruszki od cieczy. Do powstałego syropu należy dodać pół litra wódki. Możesz, zamiast niej użyć również spirytusu.
Tak przygotowaną nalewkę należy przelać do butelek. Następnie szczelnie zamknąć i odłożyć w ciemne, chłodne miejsce. Nalewka powinna dojrzewać przez kilka miesięcy, aby nabrać odpowiedniego smaku. Po tym czasie jest już gotowa do spożycia. Idealnie sprawdzi się do różnych deserów i na specjalne okazje.
Pozostałe gruszki z nalewki można również wykorzystać do deserów i mięs. Pamiętaj o doborze odpowiednich przypraw korzennych, które podkreślą smak Twojej domowej nalewki.