Kochasz gotować?
Zarabiaj ze Smakerem na dodawaniu przepisów!
Jeśli lubicie stare przepisy, nalewka jabłkowa redukowana z pewnością przypadnie wam do gustu. To bardzo stary przepis, który jest przekazywany z pokolenia na pokolenie. Zdecydowanie warto poświęcić nieco czasu na przygotowanie tego domowego trunku, gdyż smakiem przebija inne, domowe nalewki.
Pyszny sos waniliowy, który może urozmaicić wiele deserów. Począwszy od naleś...
Odsłon: 91
Babka zawsze pięknie wygląda na stole. Ze zrobieniem babki maślanej każdy so...
Odsłon: 16502
Pyszny sos waniliowy, który może urozmaicić wiele deserów. Począwszy od naleś...
Odsłon: 91
Babka zawsze pięknie wygląda na stole. Ze zrobieniem babki maślanej każdy so...
Odsłon: 16502
Składniki
Zacznij od przygotowania soku owocowego. Użyj do tego jabłek, najlepiej tych słodkich i kwaśnych. Wszystkie umyj, obierz, a także pozbądź się gniazd nasiennych. Z trzech kilogramów jabłek wyciśnij sok. Łącznie powinno być około 3 litrów. Pozostałe jabłka podziel na mniejsze części i odstaw, przydadzą się później.
Przelej sok do garnka z grubym dnem. Ustaw mały ogień i poczekaj aż całość się zredukuje. Musisz jednak uważać, aby sok się nie przypalił, wtedy będzie gorzki. Powstały syrop powinien mieć ciemny kolor.
W osobnym garnku zagotuj wodę i cukier. Zamieszaj w trakcie, aby składniki dokładnie się połączyły. Goździki przetrzyj w moździerzu. Połącz wraz z cynamonem. Dodaj do wody i cukru przygotowane przyprawy korzenne i gotuj przez 10 minut. Odstaw do przestudzenia.
Do dużego słoja przełóż owoce. Wlej przygotowany sok z jabłek, wymieszaną wodę z cukrem i przyprawami korzennymi, a także spirytus. Dodaj też sok z cytryny i wszystko wymieszaj. Tak przygotowaną nalewkę odstaw do ciepłego miejsca na około 6 tygodni. Po tym czasie trzeba przecedzić powstały syrop przez małe sitko lub gazę.
Rozlej alkohol do mniejszych naczyń i pozostaw w ciemnym miejscu na minimum 1 miesiąc. Ilość cukru można redukować, w zależności od tego, jak słodkie są jabłka.