Kochasz gotować?
Zarabiaj ze Smakerem na dodawaniu przepisów!
Jesienna jarzębinówka na spirytusie. Wyrazista w smaku, o pięknym głębokim, czerwonym kolorze. Jarzębinę do nalewki najlepiej zebrać po pierwszych przymrozkach, wtedy będziemy mieli pewność, że trunek wyjdzie nam perfekcyjnie.
Pierniczki których nie może zabraknąć na świątecznym stole. Pierniczki łatwe...
Odsłon: 106
Moje świąteczne pierniczki robię na różne sposoby i z kilku przepisów. Oto os...
Odsłon: 40
Pierniczki których nie może zabraknąć na świątecznym stole. Pierniczki łatwe...
Odsłon: 106
Moje świąteczne pierniczki robię na różne sposoby i z kilku przepisów. Oto os...
Odsłon: 40
Składniki
Do przyrządzenia nalewki najlepiej sprawdzą się owoce jarzębiny, które przetrwały pierwsze jesienne przymrozki. Wtedy stracą swoją goryczkę. Jeśli jednak masz owoce jarzębiny zebrane przed wrześniem czy październikiem, trzeba je umyć, wysuszyć, pozbyć się zniszczonych sztuk, a następnie umieścić w zamrażalniku. Przechowuj je tam przez minimum 12 godzin, ale najlepiej całą dobę.
Po przemrożeniu koniecznie przelej wszystkie owoce gorącą (najlepiej wrzącą) wodą, umieszczając je np. na durszlaku. Możesz też zblanszować krótko jarzębinę w gotującej się wodzie w garnku.
Przygotuj duży słoik, do którego wsypiesz owoce jarzębiny.
Przekrój cytrynę na pół i wyciśnij sok bezpośrednio do słoika.
Część skórki możesz także dodać do jarzębiny, aby zyskać orzeźwiający smak.
Zasyp owoce cukrem, a następnie wlej wodę.
Dodaj spirytus.
Zamknij duży słoik szczelnie i odstaw na 2-3 tygodnie w ciepłe miejsce, może być słoneczne. Od czasu do czasu zamieszaj, aby składniki się połączyły.
Po tym czasie przelej wszystko i zacznij filtrowanie nalewki. Najlepiej zrobić to z pomocą bibuły. Odcedź sok z owoców, aby zyskać jak najwięcej aromatu.
Przelej nalewkę do butelek, zakręć szczelnie i odstaw do dojrzewania na minimum 3 miesiące. Im dłużej będziesz czekać, tym alkohol będzie bardziej aromatyczny i mocniejszy.