Kochasz gotować?
Zarabiaj ze Smakerem na dodawaniu przepisów!
Prościutki przepis na domowe chałki. Puszyste drożdżowe ciasto na słodko. Najlepiej smakuje świeżo upieczona, jeszcze delikatnie ciepła, posmarowana samym masłem. Sekretem udanej chałki są odpowiednie proporcje składników oraz długi czas wyrabiania i wyrastania ciasta. Z podanego przepisu możemy przygotować jedną dużą chałkę lub trzy mniejsze. Przechowywane w szczelnie zamkniętym pojemniku lub owinięte folią spożywczą długo zachowają świeżość i smak.
Papryka pieczona z cebulą może być spożyta na mnóstwo sposobów: od podania ja...
Odsłon: 133
Polecam. Piernik to zdrowe ciasto. Nie wyobrażamy sobie Świąt Bożego Narodz...
Odsłon: 1601
Chciałam się podzielić z Wami fajnym i prostym sposobem obierania jajek. Taki...
Odsłon: 349
Papryka pieczona z cebulą może być spożyta na mnóstwo sposobów: od podania ja...
Odsłon: 133
Polecam. Piernik to zdrowe ciasto. Nie wyobrażamy sobie Świąt Bożego Narodz...
Odsłon: 1601
Chciałam się podzielić z Wami fajnym i prostym sposobem obierania jajek. Taki...
Odsłon: 349
Składniki
Mleko podgrzewamy, żeby było lekko ciepłe (nie gorące!).
Do miski kruszymy drożdże, wsypujemy 2 łyżki cukru, wlewamy połowę mleka i dajemy 2-3 łyżki mąki pszennej. Składniki mieszamy. Zaczyn przykrywamy ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce na około 15 minut do wyrośnięcia.
Masło roztapiamy i odstawiamy do przestygnięcia.
Do dużej miski przesiewamy pozostałą część mąki, robimy wgłębienie. Wlewamy mleko, wsypujemy pozostałą część cukru, dodajemy zaczyn i szczyptę soli. Zaczynamy zagniatać ciasto. W trakcie wyrabiania do ciasta dodajemy roztopione masło. Ciasto ugniatamy dłońmi przez około 20 minut lub mikserem przez około 7 minut.
Z wyrobionego ciasta formujemy kulkę, którą pozostawiamy w misce, przykrywamy ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce na około godzinę do wyrośnięcia.
Wyrośnięte ciasto przekładamy na stolnicę oprószoną mąką. Krótko zagniatamy.
Przygotowanie jednej dużej chałki: ciasto dzielimy na 4 równe części. Każdą część ciasta formujemy na kształt podłużnego wałeczka. Końce ciasta zlepiamy. Zaczynamy od lewej strony przekładając trzeci wałeczek na drugą pozycję. Następnie pierwszy wałeczek umieszczamy na trzecim miejscu. W kolejnym kroku drugi wałeczek przekładamy na trzecie miejsce i czwarty na drugie. Proces powtarzamy, aż utworzy nam się piękny warkocz. Końce zlepiamy.
Jeśli chcemy przygotować 3 mniejsze chałki: najpierw dzielimy ciasto na trzy równe części, następnie każdą z nich jeszcze na 4 części. Pleciemy małe warkocze.
Uplecione chałki przekładamy na blachę wyścieloną papierem do pieczenia (jeśli pieczemy 3 chałki na raz, zachowajmy między nimi spore odstępy).
W miseczce łączymy żółtko z dwoma łyżkami mleka, smarujemy nimi chałki.
Chałki odstawiamy na około 15-20 minut do ponownego wyrośnięcia.
Chałki pieczemy w piekarniku rozgrzanym do 180 stopni (bez termoobiegu) przez około 30 minut.