Kochasz gotować?
Zarabiaj ze Smakerem na dodawaniu przepisów!
Na jednej z naszych ogrodowych grządek króluje burak liściowy, czyli burak naciowy, boćwina (nie, nie botwina!), mangold. Króluje u nas po dłuższej przerwie w uprawie, choć warzywo to znamy od bardzo dawna. I już baaaardzo dawno temu przygotowywałam moje pierwsze potrawy z boćwiny. Lubimy warzywa, a te niepopularne i mało znane kręcą mnie najbardziej ???? Wszak przepisów na przygotowanie surówki z marchewki znajdziesz w Internecie niezliczoną ilość. Tymczasem z mangoldem już nie jest tak łatwo. Bo mangold, czyli burak liściowy, jest bardzo mało popularny w polskich ogrodach i kuchniach. Jego ugruntowaną od czasów średniowiecza pozycję zajął znany od stosunkowo niedawna burak ćwikłowy i jego młoda wersja – botwina/botwinka. Właśnie z botwinką, czyli młodymi okazami buraka korzeniowego wraz z liśćmi, najczęściej mylona jest boćwina. I choć rośliny są z sobą spokrewnione i często można używać ich zamiennie – są to jednak zupełnie inne bajki.
Smacznie i dietetycznie.
Odsłon: 104
Szybkie i proste babeczki bez użycia miksera.
Odsłon: 174
Polecam proste, szybkie i pożywne danie - jajka w sosie koperkowym. Smaczny s...
Odsłon: 27
Polecam. Lubią dorośli i dzieci.
Odsłon: 255
Polecam. Doskonale pasują na andrzejki, katarzynki, mikołajki, pod choinkę.
Odsłon: 295
Smacznie i dietetycznie.
Odsłon: 104
Szybkie i proste babeczki bez użycia miksera.
Odsłon: 174
Polecam proste, szybkie i pożywne danie - jajka w sosie koperkowym. Smaczny s...
Odsłon: 27
Polecam. Lubią dorośli i dzieci.
Odsłon: 255
Polecam. Doskonale pasują na andrzejki, katarzynki, mikołajki, pod choinkę.
Odsłon: 295
Składniki
Liście boćwiny umyj i odetnij ogonki liściowe, odłóż je (ogonki) na bok. Doświadczenie zdobyte po pierwszych próbach gotowania pokazują, że z liści warto też wyciąć gruby nerw, gdyż on pozostaje lekko twardy nawet po dłuższym duszeniu. To nie jest konieczny zabieg, bo wszyscy mamy przecież zęby, ale jeśli ktoś chce uzyskać jarzynkę o bardziej jednolitej konsystencji, niech użyje blaszek liściowych bez grubych nerwów.
Liście pokrój w grube paski.
W międzyczasie w głębokim rondlu rozgrzej oliwę.
Na rozgrzany tłuszcz wrzuć pokrojone liście. Najpierw będzie ich bardzo dużo, pełen rondel.
Ale już po chwili skurczą się do niewielkich rozmiarów – warto wziąć poprawkę na ten ubytek.
Do podsmażonych liści dodaj czosnek przeciśnięty przez praskę oraz sporą szczyptę soli.Podsmaż, mieszając.
Przykryj rondel pokrywką i duś jarzynkę przez kilka minut, aż stanie się wystarczająco miękka – stan miękkości watro sprawdzać, bo każdy z nas lubi coś innego.
Na koniec warto przyprawić jarzynkę jeszcze odrobiną soli i soku z cytryny, wtedy smakuje najlepiej.
Gotową jarzynkę możesz podać do drugiego dania z kaszą, ryżem lub ziemniakami. Bardzo dobrze sprawdza się jako samodzielne danie lunchowe, zarówno na ciepło, jak i na zimno. Idealne do lunch-boxu!
Moje danie, widoczne na talerzu, to kasza gryczana (koniecznie niepalona), sos z naszych ogrodowych pieczarek (możesz oczywiście użyć pieczarek ze sklepu, są równie smaczne) oraz burak liściowy duszony na oliwie z czosnkiem. Pyszny obiad, polecam!