Kochasz gotować?
Zarabiaj ze Smakerem na dodawaniu przepisów!
Tak prosto i tak tanio - smarowidło lub dip od podstaw: ziarna, woda, oliwa i przyprawy. Robi się dość szybko, tylko warto pamiętać, żeby namoczyć cieciorkę :) Przepis dopasowany do tradycyjnego polskiego smaku :) łagodnie i dla całej rodziny. Słoik ok 500 ml.
To proste i szybkie danie w sam raz na obiad dla osób lubiących delikatne mię...
Odsłon: 3124
To proste i szybkie danie w sam raz na obiad dla osób lubiących delikatne mię...
Odsłon: 3124
Składniki
Ciecierzycę przepłukuję przez sito i zalewam przegotowana wodą. Proporcja 1:4, tzn cztery razy tyle wody co fasoli. Dodaję sodę i moczę przez noc. Dzięki sodzie krócej się gotuje i ciecierzyca jest mięciutka, ma kremową konsystencję.
Dolewam szklankę wody (nie wylewam starej) i gotuję 45-60 minut. Zbieram szumowiny jak z rosołu :) Odlewam wodę niezbyt dokładnie... do innego naczynia (nie wylewam, bo reguluję nią konsystencję hummusu dodając ja przy miksowaniu). Studzę.
Na patelni prażę sezam. Na suczą beztłuszczową i rozgrzana patelnię wrzucam ziarna. Mieszam, aby miał złocisty kolor, pilnuję, aby się nie przypalił. Jeśli jakieś ziarna zbrązowieją, odrzucam je. Studzę resztę. Przekładam do kubka, dolewam oliwę i blenduję na gładka masę. Tak właśnie robię domową pastę tahini, czyli pastę sezamową :) W klasycznym przepisie na hummus dodaje się ją do cieciorki. Ma dość płynna konsystencję, mniej więcej jak miód. Taką potrzebuję, taką łatwiej się miksuje nie ryzykując spalenia blendera:)
Do cieciorki dodaję moją domową tahini, czosnek przeciśnięty przez praskę, zmielony kumin (bo to danie z roślin strączkowych), sok z cytryny i miksuję blenderem ręcznym na gładką masę. Powoli, małymi porcjami dolewam wodę z gotowania cieciorki. Działa jak piana z białek jaja nadając kremową, puszystą konsystencję hummusowi. Dodaję jej tylko tyle, żeby hummus swobodnie dawał się nabrac na łyżkę (nóż, warzywo) nie skapując z niego. Gotowe! Przechowuję do 5 dni w lodówce w szklanym naczyniu, najczęściej w słoiku.
Podaję z posiekaną natką pietruszki i słupkami warzyw: - zielony lub kiszony ogórek, - marchew - biała rzodkiew - kalarepa - seler naciowy. Sól i pieprz każdy indywidualnie już dodaje w swojej miseczce:) Świetnie sprawdza się jako drugie śniadanie do pracy, wystarczy wrzucić słoiczek do torebki i po drodze wpaść do sklepiku na rogu po minimarchewki :) Smacznego:)