Kochasz gotować?
Zarabiaj ze Smakerem na dodawaniu przepisów!
Ten wyśmienity pasztet grochowy już wiele lat temu wypatrzyłam na blogu Jadłonomia. I piekę go od czasu do czasu na rozmaite imprezy, a on smakuje wszystkim. Nawet wielkim koneserom mięsa. Dlaczego? Na pewno dlatego, że ten pasztet jest po prosu wyjątkowo smaczny. Przygotowałam go jako jedno z dań na Wielkanoc.
Przepis dnia
Dla miłośników ciast wytrawnych. Salami podkręca smak .
Odsłon: 2022
Dzisiejszy sernik przygotowałam trochę inaczej jak zazwyczaj. Wymyśliłam że p...
Odsłon: 13007
Bardzo szybka, bardzo smaczna i bardzo prosta potrawa. Warto spróbować zrobić...
Odsłon: 267
Przepis dnia
Dla miłośników ciast wytrawnych. Salami podkręca smak .
Odsłon: 2022
Dzisiejszy sernik przygotowałam trochę inaczej jak zazwyczaj. Wymyśliłam że p...
Odsłon: 13007
Bardzo szybka, bardzo smaczna i bardzo prosta potrawa. Warto spróbować zrobić...
Odsłon: 267
Składniki
Groch (bez namaczania) gotuj do miękkości w lekko osolonej wodzie. Litr wody powinien wystarczyć, ale obserwuj w trakcie gotowania, czy nie trzeba trochę dolać. Gotowanie potrwa 40-45 minut, a groch ma być bardzo miękki.
Gdy groch się gotuje, umyj i obierz warzywa. Cebulę pokrój w kostkę, a marchewkę i pietruszkę zetrzyj na tarce (starłam na małych oczkach).
Na patelni rozgrzej sporo oleju, na początek niech to będzie 1/3 szklanki. Podduś na nim rozdrobnione warzywa tak, aby zmiękły, ale się raczej nie przyrumieniły.
Włącz piekarnik na 180 stopni. Odlej nadmiar wody z ugotowanego grochu i jeśli chcesz, możesz przełożyć go do miski. Ja zostawiłam w garnku, w którym się gotował, dzięki czemu miałam na koniec mniej zmywania. Rozetrzyj go łyżką do niemal gładkiej konsystencji. Jeśli groch jest wystarczająco miękki, to nie trzeba używać blendera czy malaksera. Sam się rozpadnie pod wpływem mieszania.
Dodaj podduszone warzywa wraz z olejem, na którym się smażyły, przeciśnięty przez praskę czosnek, wszystkie przyprawy i bułkę tartą. Wymieszaj bardzo dokładnie. Gdyby masa wydawała się zbyt sucha, dodaj jeszcze trochę oleju.
Foremkę keksową wysmaruj tłuszczem i obsyp bułką tartą.
Przełóż do niej masę pasztetową, wyrównaj powierzchnię i wstaw do gorącego piekarnika.
Ja użyłam dwóch aluminiowych keksówek jednorazowych, ponieważ połowę porcji chciałam zabrać na składkowe śniadanie wielkanocne.
Piecz przez 35-45 minut. Na koniec sprawdź patyczkiem, czy pasztet jest gotowy – jeśli patyczek jest suchy, to znak, że możesz wyjąć pasztet z piekarnika.
Przygotowanie galaretki chrzanowej W rondelku zagotuj wodę z agarem, mieszając trzepaczką, żeby nie powstały grudki. Gotuj na najmniejszym ogniu przez 15-20 minut.
W międzyczasie ogórki i grzybki pokrój w drobną kostkę. Wrzuć je do ugotowanego agaru, dodając również chrzan, koperek, pieprz i sól do smaku.
Wymieszaj dokładnie i wylej równą warstwą na przestudzony pasztet. Wstaw do lodówki do następnego dnia, aby pasztet i galaretka mogły dobrze stężeć.
Pasztet grochowy jest naprawdę pyszny i łatwo się go robi, a galaretka chrzanowa fajnie podkręca smak.
Można podać do niego jakiś sos, np. tatarski, majonez, keczup, tkemali, tahini albo cumberland. Dobrze będzie się komponować też dowolny chutney (kilka przepisów na domowe chutneye znajdziesz na blogu), jednak dzięki warstwie orzeźwiającej galaretki dodatki nie są konieczne.
Całość jest wegańska, a jeśli użyjesz specjalnej bułki tartej – również bezglutenowa. To danie idealne na Wielkanoc, Sylwestra i wszelkie inne uroczyste, świąteczne okazje. Smacznego!