Kochasz gotować?
Zarabiaj ze Smakerem na dodawaniu przepisów!
Aronia do mięs i serów to jest pyszna marmolada czy też niskosłodzony dżem, który podaję do serów pleśniowych, twarogowych, a nawet żółtych. Kierując się nazwą, można tę aronię podać też do zimnych mięs i pasztetów. Generalnie aronia do mięs i serów bardzo dobrze sprawdza się w zimnym bufecie, ale można ją też podać do ciepłego oscypka lub sera halloumi z patelni lub grilla. Ja wykorzystałam aronię pozostałą po parowaniu soku w sokowniku, bo była jeszcze bardzo soczysta i żal mi było ją wyrzucić na kompost. Uważam wprawdzie, że organiczne resztki wyrzucone na kompost to nie jest wielka strata. Bo to wszystko na koniec zostaje w ogrodzie, karmi i wzbogaca glebę i odżywia rośliny w nim rosnące, więc tak naprawdę – nic się nie marnuje. A ta aronia z sokownika była jeszcze tak soczysta, że po prostu musiałam zrobić z niej coś pysznego.
Polecam. Piernik to zdrowe ciasto. Nie wyobrażamy sobie Świąt Bożego Narodz...
Odsłon: 1855
Polecam. Może być świąteczny, może być na co dzień.
Odsłon: 4771
Polecam. Piernik to zdrowe ciasto. Nie wyobrażamy sobie Świąt Bożego Narodz...
Odsłon: 1855
Polecam. Może być świąteczny, może być na co dzień.
Odsłon: 4771
Składniki
Jabłka i gruszki umyj, a następnie obierz ze skórek i gniazd nasiennych. Te resztki możesz przeznaczyć na ocet, taki jak na zdjęciu (opisałam go na blogu).
Owoce pokrój najpierw na 4-8 części, a następnie w cienkie plasterki. Włóż je do głębokiego rondla, dolewając szklankę wody. Rozprażaj owoce podobnie jak podczas przygotowywania musu jabłkowego, mają porządnie zmięknąć. Może to zająć pół godziny, a może i godzinę, zależnie od odmiany i stopnia dojrzałości jabłek i gruszek. Mieszaj od czasu do czasu, żeby nic się nie przypaliło.
Jeśli używasz świeżej aronii, to warto ją sparzyć wrzątkiem przed dodaniem do reszty owoców. W tym celu umytą i oczyszczoną z ogonków aronię włóż do garnka lub miski (mrożoną najpierw zostaw do rozmrożenia) i zalej wrzącą wodą w takiej ilości, aby przykryła owoce. Nie jest to zabieg konieczny, ale dodatkowo pozbawia aronię goryczki. Po 10 minutach odcedź owoce aronii i dodaj do rondla z jabłkami i gruszkami.
Owoce z sokownika możesz dodać do rondla bez tych wszystkich zabiegów. Wymieszaj z pozostałymi owocami i smaż przez kilka minut.
Dodaj cukier i ewentualnie szczyptę soli i smaż przez kolejną godzinę lub nieco dłużej, do uzyskania odpowiedniej konsystencji.
Gorącą marmoladę rozłóż do wyparzonych słoików, najlepiej niedużych, takich „na jeden raz”. Zakręcaj, stawiaj na chwilę dnem do góry, a następnie postaw normalnie i studź powoli pod kocykiem. Tak przygotowana aronia do mięs i serów nie wymaga dodatkowej pasteryzacji.
Jak podawać aronię do mięs i serów? Napisałam o tym już na wstępie i nie warto się powtarzać. Dla mnie to jest bardzo smaczna marmolada, nie za słodka, ale też i niezbyt cierpka. Do sera i zimnego bufetu wprost idealna. Warto ją przygotować, bo aronia jest bardzo zdrowa, to wyjątkowy owoc. Przez znawców tematu uważany jest za jeden z najzdrowszych na świecie! Owoce aronii pomagają w zapobieganiu m.in. miażdżycy, nadciśnieniu, schorzeniom oczu, a więcej postaram się napisać przy innej okazji. Na pewno jednak warto przygotować aronię do mięs i serów, smacznego!