Kochasz gotować?
Zarabiaj ze Smakerem na dodawaniu przepisów!
Banalnie prosty i szybki w wykonaniu. Bogactwo naturalnych witamin i minerałów. Dawniej wykorzystywany jako środek do odkażania ran, środek przeciwgrzybiczy czy też środek czystości używany w domu. Dziś szkoda mi tak cennego produktu zużywać na dezynfekcję, więc trafia od różną postacią na stół.
Buraczki marynowane to znakomity przetwór, który składa się z buraków podłużn...
Odsłon: 47
Zdecydowanie jest to najlepszy piernik jaki kiedykolwiek jadłam. Robię go od...
Odsłon: 154
Buraczki marynowane to znakomity przetwór, który składa się z buraków podłużn...
Odsłon: 47
Zdecydowanie jest to najlepszy piernik jaki kiedykolwiek jadłam. Robię go od...
Odsłon: 154
Składniki
Skórki i cukier wrzucamy do dużego słoja, zalewamy wodą i przykrywamy szczelnie gazą by nastaw oddychał, a równocześnie muszki nie miały do niego dostępu. Odstawiamy w ciepłe i ciemne miejsce na 4 tygodnie- w tym czasie powinna zakończyć się fermentacja wstępna, kiedy to nastaw pieni się. Całość należy od czasu do czasu przemieszać aby nam nie spleśniało. Na wierzchu może pojawić się gruby, gładki, galaretowaty kożuszek (tzw. matka octowa). To oznacza, że proces tworzenia się octu przebiega prawidłowo a nasz ocet wyszedł bardzo wartościowy.
Po 4 tygodniach zlewamy ocet do butelek i odstawiamy na kolejne 4-6 tygodni by się wyklarował. Im dłużej stoi, tym bardziej wyrazisty w smaku staje się.
Uwagi: a) Skórki można zastąpić całymi jabłkami, najlepiej słodkimi. b) nie wyrzucaj matki octowej- przyda się do tworzenia kolejnych octów jabłkowych- przyspieszy fermentację, lub octów z innych owoców (śliwkowych, malinowych itp). c) smak octu jest lepszy z wiekiem d) Osad na dnie butelki, świadczy o tym, że jest naturalny. e) Ocet można zastosować jako produkt poprawiający pracę żołądka-piję na czczo łyżkę octu rozpuszczoną w 3/4 szklanki wody.