Kochasz gotować?
Zarabiaj ze Smakerem na dodawaniu przepisów!
Jak już atakuje nas urodzaj (czytaj: nadmiar), to robię nie tylko keczup i wiele innych cudów, ale i dżem z cukinii. Bo kto zdecydował, że dżem można zrobić tylko z owoców? A nie z warzyw? Hiszpanie robią ponoć dżem z marchewki, przez co Unia Europejska uznała marchew za owoc. A tymczasem cukinia, będąc warzywem, nawet nie musi udawać owocu. Bo cukinia botanicznie rzecz biorąc owocem jest. Co więc może nas powstrzymać przed zrobieniem dżemu z cukinii? Chyba tylko niedostatek wyobraźni…
Zapiekany ser camembert w cieście chlebowym. Najlepiej jeść zaraz po wyjęciu...
Odsłon: 28
Nigdy nie zapiekalam jajka w piekarniku, a dziś wypróbowałam, czy tak można i...
Odsłon: 154
Zapiekany ser camembert w cieście chlebowym. Najlepiej jeść zaraz po wyjęciu...
Odsłon: 28
Nigdy nie zapiekalam jajka w piekarniku, a dziś wypróbowałam, czy tak można i...
Odsłon: 154
Składniki
Umyte cukinie obierz – jeśli są duże i nieco starsze, pozbądź się także pestek. Jeśli masz młodziutkie owoce – nawet nie musisz obierać, zwłaszcza, gdy cętki nie będą Ci w dżemie przeszkadzać. W sumie tej gotowej już do dalszej obróbki cukinii musi być 2,5 kilo. Owoce zetrzyj na dużych oczkach tarki albo pokrój inaczej – według własnego uznania. Raczej drobno.
Rozdrobnione cukinie umieść w dużym garnku, posyp solą i zagotuj, mieszając od czasu do czasu. Następnie wsyp cukier, imbir i kurkumę.
Cytryny umyj, zdejmij z nich tylko żółtą część skórki, którą następnie posiekaj drobniutko. Możesz również zetrzeć skórkę z cytryn na drobnej tarce. Ja musiałam posiekać, bo miałam lekko podwiędnięte owoce i nie dało się ucierać.
Z cytryn wyciśnij też sok i wraz ze skórką wrzuć do garnka z cukinią.
Gotuj na wolnym ogniu przez około pół godziny, mieszając co jakiś czas. Przykryj i pozostaw do następnego dnia. Stygnąc, zgęstnieje trochę.
Posyp zimną powierzchnię pulpy pektyną, wymieszaj dokładnie i podgrzewaj, mieszając czasem. Jeśli nie masz pektyny, użyj jakiegoś fixu albo galaretek cytrynowych (potrzebne będą 2 standardowe opakowania galaretki).
Gotuj przez około 15 minut, gorący dżem z cukinii przekładaj do wyparzonych słoików. Natychmiast zakręcaj, stawiaj na desce dnem do góry, a po pół godzinie postaw “normalnie”. Przykryj kocykiem bądź grubszym ręcznikiem, niech pod przykryciem powoli stygną. Jeśli masz obawy co do takiego zabezpieczenia dżemu – możesz go krótko zapasteryzować.
Cytrynowy dżem z cukinii gotowy. Tego lata w ogrodzie mamy tak mało owoców, że cukinie ratują sytuację – bo jak to tak – lato, a ja mam nie zrobić żadnego dżemu na zimę? No to zrobiłam, jest zaskakująco smaczny!